Koronawirus. Spirytus został zwolniony z akcyzy. Orlen wyprodukuje milion litrów płynu do dezynfekcji

Minister finansów wydał rozporządzenie, na mocy którego spirytus wykorzystywany do produkcji środków biobójczych zostanie zwolniony z akcyzy. Już wcześniej państwowy Orlen zapowiedział, że w dwa tygodnie wyprodukuje milion litrów płynu do dezynfekcji.

Rozporządzenie wydane przez Tadeusza Kościńskiego zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w sobotę 7 marca, z zastrzeżeniem, że będzie obowiązywać wstecznie od 4 do 16 marca.

Na mocy rozporządzenia, z akcyzy zwolniony jest alkohol wykorzystywany do produkcji środków biobójczych pozwalających na walkę z koronawirusem. Warunkiem niezbędnym do skorzystania ze zwolnienia jest obecność przy produkcji, rozlewaniu i wydawaniu wyprodukowanych środków funkcjonariuszy służby celno-skarbowej.

Co istotne, wszystkie płyny wytworzone ze zwolnionego z akcyzy alkoholu muszą zostać wpisane do Wykazu Produktów Biobójczych najpóźniej w dniu dostarczenia ich do Agencji Rezerw Materiałowych. Mogą również służyć jedynie do walki z zagrożeniem, które niesie za sobą rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2.

Koronawirus w Polsce. Orlen wyprodukuje ponad milion litrów płynu do dezynfekcji

Wydane w sobotę rozporządzenie ma ułatwić rozpoczęcie masowej produkcji płynów biobójczych, które w ostatnich tygodniach cieszą się w naszym kraju ogromnym popytem. Państwowy gigant Orlen kilka dni temu zapowiedział, że zamierza rozpocząć produkcję płynu do dezynfekcji rąk.

W ciągu kilku dni nasza spółka rozpocznie produkcję płynów aseptycznych do dezynfekcji rąk. Nasze laboratoria i linie produkcyjne w Jedliczu są już dostosowywane do tego, aby jak najszybciej odpowiedzieć na oczekiwania klientów i wzmocnić bezpieczeństwo sanitarne kraju

- poinformował szef koncernu Daniel Obajtek.

Spółka zapewniła, że pierwsza partia produktu już wkrótce trafi na rynek. W ciągu najbliższych 2 tygodni ma być to milion ton produktu. W pierwszej kolejności zostaną w niego zaopatrzone instytucje publiczne. Płyn dezynfekujący będzie też dostępny w sieci stacji paliw ORLEN, 

W piątek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że pierwsze partie płynu, który wyprodukuje PKN Orlen, trafią do polskich szkół do końca przyszłego tygodnia.

Zobacz wideo
Więcej o: