Koronawirus. Spirytus został zwolniony z akcyzy. Orlen wyprodukuje milion litrów płynu do dezynfekcji

Minister finansów wydał rozporządzenie, na mocy którego spirytus wykorzystywany do produkcji środków biobójczych zostanie zwolniony z akcyzy. Już wcześniej państwowy Orlen zapowiedział, że w dwa tygodnie wyprodukuje milion litrów płynu do dezynfekcji.

Rozporządzenie wydane przez Tadeusza Kościńskiego zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w sobotę 7 marca, z zastrzeżeniem, że będzie obowiązywać wstecznie od 4 do 16 marca.

Na mocy rozporządzenia, z akcyzy zwolniony jest alkohol wykorzystywany do produkcji środków biobójczych pozwalających na walkę z koronawirusem. Warunkiem niezbędnym do skorzystania ze zwolnienia jest obecność przy produkcji, rozlewaniu i wydawaniu wyprodukowanych środków funkcjonariuszy służby celno-skarbowej.

Co istotne, wszystkie płyny wytworzone ze zwolnionego z akcyzy alkoholu muszą zostać wpisane do Wykazu Produktów Biobójczych najpóźniej w dniu dostarczenia ich do Agencji Rezerw Materiałowych. Mogą również służyć jedynie do walki z zagrożeniem, które niesie za sobą rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2.

Koronawirus w Polsce. Orlen wyprodukuje ponad milion litrów płynu do dezynfekcji

Wydane w sobotę rozporządzenie ma ułatwić rozpoczęcie masowej produkcji płynów biobójczych, które w ostatnich tygodniach cieszą się w naszym kraju ogromnym popytem. Państwowy gigant Orlen kilka dni temu zapowiedział, że zamierza rozpocząć produkcję płynu do dezynfekcji rąk.

W ciągu kilku dni nasza spółka rozpocznie produkcję płynów aseptycznych do dezynfekcji rąk. Nasze laboratoria i linie produkcyjne w Jedliczu są już dostosowywane do tego, aby jak najszybciej odpowiedzieć na oczekiwania klientów i wzmocnić bezpieczeństwo sanitarne kraju

- poinformował szef koncernu Daniel Obajtek.

Spółka zapewniła, że pierwsza partia produktu już wkrótce trafi na rynek. W ciągu najbliższych 2 tygodni ma być to milion ton produktu. W pierwszej kolejności zostaną w niego zaopatrzone instytucje publiczne. Płyn dezynfekujący będzie też dostępny w sieci stacji paliw ORLEN, 

W piątek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że pierwsze partie płynu, który wyprodukuje PKN Orlen, trafią do polskich szkół do końca przyszłego tygodnia.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (79)
Koronawirus. Spirytus zwolniony z akcyzy. Orlen wyprodukuje milion litrów płynu do dezynfekcji
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 21 razy 15

  Ta decyzja stwarza szerokie pole do nadużyć i przekrętów.
  Potem PiS będzie dzielnie walczył (stworzy nowe synekury) z tym, co spier.dolił, jak to w Wolsce.

 • siwywaldi

  Oceniono 15 razy 11

  Podobno równolegle trwają prowadzone przez suwerena badania JAK przywracać temu płynowi pierwotną postać

 • zd46

  Oceniono 11 razy 9

  Dlaczego pominięto firmy chemiczne sektora prywatnego? Dyskryminacja gospodarcza prosto z PRL-u. Oni szybciej mogą przestawić produkcję. Dlaczego państwo pomagając, DOPŁACA AKCYZĄ państwowemu "Orlenowi"? Jakie są zasady UE?

 • zd46

  Oceniono 9 razy 9

  No i podpierający się finansowym nosem o asfalt "Orlen", nagle stanie się finansowym "krezusem", zdjęta akcyza zwiększy zysk 2020 roku i to DO PODZIAŁU z ukrytymi rządowymi fundacjami i przydupasami, gdzie finansowa studzienka jest w stanie agonalnym i wysycha. Państwowy moloch, dzięki machinacjom i manipulacjom powstanie z kolan i to dzięki Jasińskiemu, który swego czasu, bezprawnie (już po przegranych wyborach 2007 roku) umorzył znaczny dług partii Porozumienia Centrum braci Kaczyńskich, wobec PAŃSTWA. Sprawa "przedawniona"? Może warto powrócić do długu z odsetkami. Inne partie spłacały wierzytelności poprzedniczek.

 • zd46

  Oceniono 10 razy 8

  Od 1 stycznia 2020 roku zwiększono podatek akcyzowy na wyroby spirytusowe o 10%, akcyza na produkcję 1 litra czystego spirytusu etylowego wzrosła z 45,50 do ponad 60,00 zł. Aż pojawił się „koronawirus” i TYLKO państwowy moloch „ORLEN” zostaje dofinansowany zdjęciem akcyzy z produkcji płynów odkażających. Ten moloch w ciągu tygodnia będzie produkował miliony hektolitrów płynów odkażających. Kto otrzyma „oszczędność” w postaci nieodprowadzonej akcyzy i czy produkt dla społeczeństwa będzie zawierał, JEDNAK, akcyzę? Przypominam, że np w 2013 roku cena ½ litra wódki 40% (23 zł) m.in. składała się:
  - koszt produkcji – 2 zł
  -VAT – 4,30
  -podatek akcyzowy – 11,38
  Ile zgarnie rząd PiS na swoje przedwyborcze „dudowo” fanaberie a ile na zrównoważenie „zrównoważonego propagandowo budżetu”? Szachermacher.

 • swru

  Oceniono 8 razy 8

  czyli znowu pisiory zgarną ciężkie pieniądze....

 • robroy987

  Oceniono 8 razy 8

  No super. Firma panstwowa.. sami sie zwalniaja z podatkow. Daja subwencje i niszcza sektor prywatny. Prl bis

 • dan_on

  Oceniono 10 razy 8

  czegoś tu nie rozumiem. 97% ludzi tego kraju jest wierząca, modląca i nie zboczona i nie zagrażają im te jakieś koronawirusy. milion litrów na 3%?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX