Do kiedy trzeba zapłacić podatek od nieruchomości? To już ostatnie dni

Wszyscy ci, którzy otrzymali specjalne pismo z wyliczeniem wysokości daniny, będą musieli zapłacić podatek od nieruchomości do połowy marca. Do jego uiszczenia są zobowiązani właściciele gruntów, budynków lub ich części, budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

"Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej. Oznacza to, że termin płatności I-szej raty podatku od nieruchomości dla podatników będących osobami fizycznymi (15 marca roku podatkowego) przypadający w 2020 r. w niedzielę zostanie przedłużony do 16 marca 2020 r." - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów cytowanym przez portal tvn24bis.pl.

Zobacz wideo Tomczyk: W 3 lata PiS podniósł kilkadziesiąt opłat i podatków

Do zapłacenia podatku od nieruchomości w powyższym terminie zobowiązani są właściciele gruntów, budynków lub ich części, budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z obowiązku zwolnieni są jednak podatnicy będący osobami fizycznymi, którzy do tej pory nie otrzymali decyzji ustalającej wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości na 2020 r. 

Podatek od nieruchomości w 2020 r. Kto musi wywiązać się z obowiązku?

Daninę są zobowiązani zapłacić właściciele, użytkownicy wieczyści, samoistni posiadacze, a w niektórych przypadkach posiadacze zależni nieruchomości lub ich części będących własnością Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego. Wysokość podatku jest określana przez samorządy, a dokładnie rady gmin. Stawki nie mogą jednak przekroczyć górnych granic przewidzianych przez ministra finansów.

Do połowy marca trzeba zapłacić podatek od nieruchomości. Jakie stawki w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku?

W przypadku stolicy, Krakowa i Gdańska stawki za metr kwadratowy od 1 stycznia 2020 r. są takie same. Wynoszą one: 81 groszy od budynków mieszkalnych (o 2 grosze więcej niż w 2019 r.), 95 groszy od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (o 2 grosze więcej), 50 groszy od gruntów pozostałych (o 1 grosz więcej), 23,90 złotych od budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej (o 43 grosze więcej).

Pewne różnice w wysokości stawek we Wrocławiu są nieznaczne i dotyczą tylko budynków mieszkalnych, za które opłata wynosi 80 groszy za metr kwadratowy oraz budynków na prowadzenie działalności gospodarczej - 23,89 zł za metr kwadratowy.

Więcej o:
Komentarze (10)
Do kiedy trzeba zapłacić podatek od nieruchomości w 2020 r.? Zostały ostatnie dni
Zaloguj się
 • profitka

  Oceniono 3 razy 3

  artykuł o niczym. NIGDZIE nie ma nawet wzmianki, co ma zrobić osoba fizyczna, która nic nie dostała. Co to znaczy "cierpliwie czekać"? Jak długo? Mogę czekać cierpliwie, jak coś jest ustalone i niezmienne od lat, a nie - jak jest jakaś rewolucja w płatnościach. Obozowa 57 w Warszawie to totalne zadupie pomiędzy cmentarzami. Zero telefonów, zero kontaktów. Mam tam jechać i pytać na miejscu? A co, jeśli poczta gdzieś wyrzuci tę decyzję? Jest tak jak w sądach, że wysłane=doręczone?

 • starsailor3

  Oceniono 3 razy 3

  Warszawa - NIC nie dostałem - jak zwykle z resztą.

 • rekinek1

  0

  Co mogę zrobić, jeśli nie ma mnie na miejscu i nie wiem, czy dostałem już decyzję? Z powodów osobistych i w związku z obecnym zamieszaniem na świecie, w ciągu najbliższych kilku tygodni nie będę w stanie sprawdzić, czy dostałem awizo. Czy ktoś wie, co można zrobić w takiej sytuacji? Wpłacić szacunkową kwotę na konto ogólne Centrum Obsługi Podatnika i liczyć, że to jakoś przeksięgują? Czy może jakieś inne wyjście? Niestety po kilkudziesięciu próbach dodzwonienia się do Centrum Obsługi Podatnika na Obozowej, dałem sobie spokój.

 • leser.1

  0

  W/w podatek płatny jest w czterech ratach na koniec każdego kwartalu. Albo jednorazowo.

 • blackthorn

  0

  Chyba jedyna rzecz która mi staniała w tym roku o 6,40 zł w porównaniu z ubiegłym rokiem.
  Za to moi rodzice dostali od władz miasta 10% podwyżki w "prezencie".

 • lithops

  Oceniono 4 razy -2

  A wystarczyło zajrzeć choćby na stronę Urzędu Dzielnicy Warszawa Śródmieście żeby nie pleść bzdur o terminach:
  "Od 1 stycznia 2020 r. pobór i windykacja opłat z tytułu podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych oraz opłaty skarbowej są realizowane przez Centrum Obsługi Podatnika z siedzibą przy ul. Obozowej 57, w Warszawie."
  "Osoby fizyczne wnoszące podatek od nieruchomości proszone są o cierpliwość w oczekiwaniu na decyzję wymiarową na 2020 r. Decyzję wyda Centrum Obsługi Podatnika i doręczy za pośrednictwem poczty. Termin płatności pierwszej raty przypada na 15 marca 2020 r. W przypadku otrzymania decyzji po tej dacie – podatnik ma 14 dni od otrzymania na wniesienie opłaty. "
  Ale to jak zwykle za trudne dla zatrudnionych w GW, bo dziennikarzami ich nie nazwę.

 • heraldek

  Oceniono 2 razy -2

  A kto to wyegzekwuje... Hulaj duszo, piekla i podatkow juz nie ma.... Jest ZARAZA......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX