25 lat więzienia za "zbrodnię VAT-owską" to fikcja? Miała być broń atomowa, są trzy wyroki

Od trzech lat w Polsce obowiązują przepisy umożliwiające skazanie na 25 lat więzenia osób, które na masową skalę wyłudzają podatek VAT. Na razie broń atomowa okazała się jednak kapiszonem. W sprawach tego typu zapadły zaledwie trzy wyroki.

W 2017 roku PiS wprowadził drakońskie przepisy, które miały być bronią atomową wymierzoną w wyłudzających VAT. Za fałszowanie faktur na naprawdę duża skalę grozi bowiem nawet 25 lat więzienia. Tak surową karę przewidziano dla osób, które wyłudziły ponad 10 mln zł, od 3 do 15 lat pozbawienia wolności grozi wyłudzającym kwotę większą niż 5 mln zł.

Przepisy o zbrodni VAT-owskiej są fikcją?

Zbrodnia VAT-owska, jak określane jest tak duże wyłudzenie podatku, wydaje się jednak niezwykle trudne do udowodnienia. Dzieje się tak wbrew początkowym deklaracjom Ministerstwa Sprawiedliwości.

Michał Wójcik, wiceszef resortu, w 2016 roku zapowiadał, że prokuratorzy nie będą czekali na ustalenia fiskusa - wyjaśnia "Rzeczpospolita". W założeniu procesy związane z karuzelami VAT miały być szybkie. W praktyce okazało się jednak, że postępowanie służb skarbowych musi się zakończyć, by wiadomo było o jaką konkretnie kwotę uszczuplenia budżetu oskarżyć podejrzanego.

O tym, jak skomplikowana jest materia karuzeli VAT-owskich, świadczą wyroki. Pozbawienie wolności - i to w zawieszeniu - zapadły w zaledwie trzech sprawach - wylicza dziennik. W pozostałych 26 sprawach orzeczono grzywny.

Służby na tropie karuzeli

O tym, że służby wykrywają przestępców dokonujących wyłudzeń zagrożonych karą 25 lat więzienia, informujemy regularnie. W styczniu CBŚP i fiskus poinformowały, że rozbito szajkę przestępców, którzy wystawili tzw. puste faktury na kwotę 1,7 mld zł.

Czytaj też: Fiskus żąda 60 mln zł od Komputronika. "Decyzja urzędnika uderza w uczciwie działającą firmę"

Według agentów CBŚP i Krajowej Agencji Skarbowej grupa mogła działać od stycznia 2015 roku do sierpnia 2019 roku w Warszawie, Katowicach, Kielcach oraz w innych miejscowościach na terenie Polski.

Więcej o: