Ministrowie płacą 1 tys. zł za mieszkanie w Warszawie. Andrzej Duda: "To spora obniżka pensji"

Andrzej Duda wypowiedział się na temat zarobków ministrów, które uznał za stosunkowo niskie. Prezydent stwierdził także, że koszt rzędu 1 tys. zł za wynajem mieszkania w Warszawie to spora obniżka pensji.

W wywiadzie przeprowadzonym na antenie Radia Maryja prezydent RP Andrzej Duda w odpowiedzi na pytanie jednego ze słuchaczy, wypowiedział się na temat niskich zarobków ministrów, ale także kosztów wynajmu mieszkań w Warszawie - podaje money.pl

Zobacz wideo Prezydent Andrzej Duda o powołaniu Funduszu Medycznego

Andrzej Duda narzeka na niskie zarobki ministrów 

- Jeśli chodzi o zarobki ministrów w dzisiejszych czasach, to rzeczywiście jak na skalę odpowiedzialności, którą ponoszą i pracy, jaką wykonują, są one nieadekwatne do tego, co zarabia się na różnych stanowiskach w firmach czy bankach. Wiceministrowie zarabiają bardzo mało - tłumaczył Andrzej Duda. 

Tymczasem, jak czytamy w portalu, wpływ na zarobki ministrów mają trzy składowe: wynagrodzenie zasadnicze, dodatki funkcyjny oraz za wysługę lat. Z tego powodu zarobki ministrów oraz wiceministrów są kwestią mocno indywidualną i mogą oscylować od 7 tys. zł (taką kwotę "na rękę" przytoczył prezydent w rozmowie) do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. I tak dla przykładu, minister sprawiedliwości pełniący także funkcję prokuratora generalnego może liczyć na zarobki rzędu 19 tys. zł. Jak podaje RMF FM, 55 ze 112 ministrów bądź wiceministrów jest także parlamentarzystami. Z tego powodu mogą liczyć na dwie pensje.

Prezydent RP Andrzej Duda: "Płacenie 1 tys. zł za mieszkanie, to znacząca obniżka pensji"

Prezydent Andrzej Duda zwrócił także uwagę, że część osób pracujących w ministerstwach jest obarczona kosztami związanymi z wynajmem mieszkania w Warszawie - to kwota rzędu 1 tys. zł. miesięcznie. 

Jeśli zarabia [minister - red.] na rękę, powiedzmy, 7 tys. zł, to jak płaci 1 tys. zł za mieszkanie, to znacząco obniża mu pensję. To nie są wynagrodzenia adekwatne do odpowiedzialności, jaką się ponosi. A jeśli to zestawimy z Zachodem Europy, to szkoda o czymkolwiek mówić. To jest po prostu śmieszne

- powiedział Andrzej Duda. 

Money przypomina jednak, że wynajęcie w stolicy mieszkania za 1 tys. zł jest prawie niemożliwe. Poza tym, jak wynika z danych Rentier.io i Expandera, obecnie za mieszkanie o powierzchni 40 mkw w Warszawie trzeba zapłacić ponad 2,3 tys. zł miesięcznie. Dla porównania, w Krakowie to koszt rzędu 1760 zł, w Gdańsku 1880 zł, a we Wrocławiu 1838 zł. Najtaniej z miast wziętych pod uwagę w zestawieniu jest w Sosnowcu, gdzie wynajem lokum to 1240 zł miesięcznie. 

Więcej o:
Komentarze (496)
Ministrowie płacą 1 tys. zł za mieszkanie w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda: "To spora obniżka pensji"
Zaloguj się
 • ryjaroslawa

  Oceniono 178 razy 176

  1 tys. zł za wynajem mieszkania w Warszawie? To chyba chodzi nie o mieszkanie, a pokój dwuosobowy.
  Po raz kolejny długopis udowodnił, że goowno wie o zarobkach i kosztach utrzymania Polaków.
  A miał okazję milczeć, jak jego żona.

 • aqua7x

  Oceniono 102 razy 100

  kto im broni isc do "firmy czy banku"?

  aaaa juz wiem... tam nie zatrudnia sie zazwyczaj z klucza partyjnego...

 • ar.co

  Oceniono 89 razy 89

  A który to minister zarabia te 7 tys. na rękę? Nazwisko proszę!
  Bo jakoś mam takie dziwne wrażenie, że mamy tu do czynienia z bezczelnym kłamstwem.

 • six_a

  Oceniono 88 razy 86

  normalny idiota. 1000 to ja płacę w spółdzielni + jeszcze garaż do tego. no ale jeszcze zrobiłeś mi degresywną kwotę wolną czyli zero, złodzieju.

 • waclawbuclaw

  Oceniono 80 razy 78

  Odpowiedzialność zerowa, a jak się nie podoba to niech mieszkają pod mostem. Wybrańcy narodu, tfu!

 • apolis

  Oceniono 77 razy 75

  Jest proste wyjście - niech ci geniusze biznesu zrezygnują z państwowych apanaży, skoro głodują na tych dziadowskich pensjach, ich żony muszą żebrać na ulicach, a dzieci szukają jedzenia w śmietnikach.
  Niech do dymisji poda się cały rząd z głodującym Gowinem na czele,
  niech capo di tutti capi zrezygnuje z władzy i poświęci się oglądaniu rodeo.
  Niech cała ta ferajna odejdzie w pi...u.
  Wtedy normalni ludzie odetchną.

 • js08836

  Oceniono 64 razy 62

  A k, normalni luzie ile płacą 20 złotych ? Nie maja takich dochodów jak ministrowie. Na jakim świecie żyje po. prezydent. On nie ma zielonego pojęcia o życiu społeczeństwa. Czynsz to jedno a media ? Zamiast się ośmieszać niech zamilknie, jak ma okazję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX