Półroczny urlop na rozkręcenie własnego biznesu. Pomysł Ministerstwa Rozwoju budzi kontrowersje

Ministerstwo Rozwoju ma w planach wprowadzenie możliwości sześciomiesięcznego bezpłatnego urlopu dla pracowników, którzy chcą rozkręcić własny biznes. Pomysł nie spotkał się z dobrym odbiorem ze strony pracodawców.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", taki urlop nie wliczałby się do stażu pracy oraz byłby bezpłatny. Pracodawca mógłby odmówić udzielenia go w momencie, gdy zbyt wiele osób chciałoby z niego skorzystać, bądź nowo zakładana firma byłaby konkurencją dla tej, w której dana osoba jest obecnie zatrudniona.

Rewolucyjny pomysł nie podoba się pracodawcom, którzy obawiają się, że znacznie utrudniałoby to im działalność. Ponadto, cześć pracowników mogłaby wykorzystywać to jako możliwość uniknięcia zwolnienia (w czasie urlopu nie można byłoby złożyć takiej osobie wypowiedzenia). Przedstawiciele pracodawców wymieniają szereg nieścisłości i wątpliwości, zaczynając od tego, czy osoba zakładająca firmę rzeczywiście potrzebuje urlopu. Ponadto, zwracają uwagę, że w wielu przypadkach start-upy nie przekraczają progu rentowności po sześciu miesiącach, więc taka osoba wciąż musiałaby pracować. 

Zobacz wideo Koronawirus i nowe przepisy. Jakie prawa ma pracownik? Jakie obowiązki pracodawca?

- Już teraz można udzielać urlopów bezpłatnych, które mogą być przecież wykorzystane na rozwijanie własnej działalności. Jeśli pracodawca chce się zabezpieczyć przed konkurencyjną działalnością, może zawrzeć umowę o zakazie konkurencji. Nie ma powodu, aby na siłę promować zakładanie start-upów, lepsza byłaby chyba kampania informacyjna i pomoc w ich tworzeniu - dodaje także, cytowana przez "Dziennik Gazeta Prawna" Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert Pracodawców RP.

>>> Dowiedz się więcej: Jednoosobowa działalność gospodarcza. Jak założyć firmę? Ile wynoszą składki ZUS, a także na jakie ulgi można liczyć?

Z kolei związkowcy uważają, że będzie to jeszcze jeden powód, dla którego pracodawcy będą unikać umów o pracę i w związku z tym przybędzie samozatrudnionych. Dodatkowo, półroczne urlopy mogą być problemem dla mniejszych przedsiębiorców opierających funkcjonowanie na kilku osobach. 

Więcej o: