Koronawirus. Branża wyjazdów biznesowych boi się fali bankructw. Ogłasza "stan klęski żywiołowej"

Koronawirus jest coraz częściej powodem odwoływania spotkań biznesowych, konferencji i targów. Przedsiębiorcy, którzy specjalizują się w tego typu działalności, biją na alarm. Branża, która w Polsce zatrudnia 30 tys. ludzi, boi się fali bankructw i apeluje o pomoc do władz.

Koronawirus stał się przyczyną poważnych problemów kolejnej branży w Polsce. O interwencję władz apelują firmy związane z branżą turystyki biznesowej. Chodzi o przedsiębiorstwa z sektora MICE (z ang. Meetings, Incentives, Conferences and Exhibitions Industry, co przetłumaczyć można na Przemysł Spotkań, Spotkań Motywacyjnych, Konferencji i Targów).

Zobacz wideo Minister zdrowia Łukasz Szumowski odpowiada na pytania widzów w sprawie koronawirusa

Wartość tego typu rynku w naszym kraju wynosi trzy mld zł, a zatrudnienie sięga 30 tys. osób. - Podstawą naszej działalności jest organizowanie spotkań i wyjazdów, które w ciągu roku realizujemy z różną intensywnością. Nie są to długoterminowe kontrakty gwarantujące nam np. ciągłość świadczenia usług przez dłuższy okres - wyjaśniają przedstawiciele branży.

Imprezy odwoływane z dnia na dzień niczym klęska żywiołowa

Sygnatariusze apelu zwracają uwagę na fakt, że decyzje podejmowane zarówno na szczeblu państwowym, jak i przez poszczególne organizacje oznaczają odwoływanie "z dnia na dzień" wielu projektów zaplanowanych na najbliższe sześć miesięcy. 

- To powoduje wysokie ryzyko niewypłacalności i zaprzestania prowadzenia działalności w trybie natychmiastowym. Możemy porównać tę sytuację do stanu klęski żywiołowej - czytamy w piśmie. 

Autorzy listu podkreślają, że ponad 95 proc.  podmiotów, które działają w branży, stanowią przedstawiciele sektora małych i średnich firm z polskim kapitałem.

Czytaj też: Odwołane imprezy, koncerty, targi, uroczystości religijne. Koronawirus krzyżuje plany tysięcy osób

Przedstawiciele branży oczekują reakcji ze strony władz - m. in. uruchomienia łatwo dostępnych i nisko oprocentowanych linii kredytowych ze strony państwowych instytucji finansowych (takich jak BGK), wprowadzenie ulg i zwolnień z podatkowe dot. CIT i ZUS, a także określenie, które kierunki zagraniczne są niebezpieczne dla polskich turystów.

Dokument sygnowany jest przez Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR, Klub Agencji Eventowych SAR, Stowarzyszenie Branży Eventowej SBE, Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel SOIT, Meeting Professional International Poland Chapter MPI i Stowarzyszenie Przedstawicieli Organizatorów Turystyki Biznesowej SITE Poland.

Więcej o: