Paragony miały zastąpić faktury. Sklepom grożą kary, gdy fiskus uzna, że NIP jest zbyt nisko

Od stycznia sklepikarzom miało być łatwiej. Zwykły kasowy paragon może stać się pełnoprawną fakturą, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Fiskus ma jednak twarde stanowisko dotyczące tego, gdzie na wydruku powinien być numer NIP.

Przepisy wprowadzone na początku stycznia, miały być dla sklepikarzy i sieci handlowych wybawieniem. Rząd zgodził się bowiem, by paragony na kwoty do 450 zł mogły być równocześnie fakturami. To, w założeniu, ma pozwolić na oszczędzanie czasu poświęcanego na wystawianie drugiego dokumentu.

Zobacz wideo Minister zdrowia potwierdza kolejny przypadek zachorowania na koronawirusa

Najpierw okazało się, że przepisy są niejasne w kwestii tego co robić, gdy odbiorca paragonu-faktury zażąda jego korekty. Pojawiły się interpretacje, wedle których sklep musiałby nawet płacić podwójny podatek VAT. Dziś okazuje się, że paragony zastępujące fakturę mogą być jeszcze większą pułapką.

Paragony mogą zastąpić faktury, ale fiskus ma swoją interpretację przepisów 

Do tej pory prowadzący sklepy sądzili, że paragon staje się fakturą, jeśli tylko na wydruku z kasy fiskalnej znajdzie się numer NIP. Fiskus stwierdził jednak, że firmom, które numer NIP umieszczają na wydruku zbyt nisko, grożą kary. Skarbówka jest nieugięta - dane muszą znaleźć się tzw. fiskalnej części paragonu, czyli na środku - donosi "Rzeczpospolita".

Taką interpretację przepisów otrzymała spółka, która próbowała wyjaśnić urzędnikom, iż w urządzeniach, które posiada, nie ma technicznej możliwości podania NIP-u jak tylko w stopce dokumentu. Firma podkreśla, że urządzenie ma homologację wymaganą prawem.

Miało być ułatwienie, będzie po staremu

Według części ekspertów, na których powołuje się dziennik, takie podejście służb skarbowych do kwestii paragonów sprawi, że niektóre sklepy przestaną iść kupującym na rękę. - Przedsiębiorcy wolą od razu wystawiać nabywcom faktury VAT, by nie narażać się na ewentualne sankcje - tłumaczy w rozmowie z gazetą ekonomista Paweł Lewandowski.

Czytaj też: Blokowanie kont legalne. Fiskus ma w garści wyrok NSA. "Spełnia się najczarniejszy scenariusz"

Wcześniej resort finansów podjął inną ważną decyzję dotyczącą paragonów. Zabronił rozliczania np. kosztów paliwa na podstawie tych, które numeru NIP nie zawierały. Zdarzały się bowiem nadużycia - nieuczciwi sprzedawcy i właściciele stacji paliw dogadywali się z zaprzyjaźnionymi firmami i wystawiali im kosztowe faktury na potęgę. 

Więcej o:
Komentarze (64)
Paragony miały zastąpić faktury. Sklepom grożą kary, gdy fiskus uzna, że NIP jest zbyt nisko
Zaloguj się
 • tpolm

  Oceniono 23 razy 21

  To jest niestety nasza przypadłość - wprowadzić rozwiązanie które ma być ułatwieniem, a w praktyce staje się utrudnieniem. W wynajdywaniu dziury w całym jesteśmy bardzo innowacyjni. Szkoda że tylko w tym.

 • sztucznypolak

  Oceniono 16 razy 14

  Dlaczego na wschod od Odry kazdy jest traktowany jako zlodziej i oszust?

 • sector23

  Oceniono 13 razy 11

  Na podstawie własnego doświadczenia przewiduję z nieomal 100-u procentowa pewnością, że jeśli fiskus może coś "uznać" za nieprawidłowość, to uzna.

 • vafello65

  Oceniono 13 razy 11

  Proszę US o wyjaśnienie dlaczego numer NIP nie może być umieszczony w dowolnym miejscu paragonu? Proszę tylko nie powoływać się na przepisy, ze tam tak jest napisane tylko logicznie wyjaśnić powód.

 • awitold4

  Oceniono 12 razy 10

  Bo to jest straszne przestępstwo jak nip będzie 2cm gdzie indziej. Nikomu źle nie życzę ale czy nie mógł by ktoś zrobić takiego wirusa co atakuje głupotę?

 • hipo krater

  Oceniono 9 razy 9

  To jest moze specjalnie, żeby zarabiać na karaniu podatników?. He he . Rządzą cwaniaczki, które robią w dude, nas i siebie wzajemnie . Inaczej nie potrafią i wyraźnie to im sprawia przyjemność.

 • credit28

  Oceniono 8 razy 8

  Sugestie dla fiskusa: trzeba żądać od wystawców paragonów, że tusz w drukarkach ma certyfikat pozwalający na utrwalenie treści paragonu w okresie nie krótszym niż 5 lat, przy przyjęciu, że rozmiar czcionki na paragonie ma wielkość nie niższą niż 12 oraz odstęp pomiędzy znakami jest w parametrze normalny, a skala nie niższa niż 105%.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX