Koronawirus. Trump zakazał podróży do USA bez uprzedzenia UE. "Zamiast współpracy wykopał fosę"

Prezydent Donald Trump wprowadził zakaz podróży z Europy do Stanów Zjednoczonych. Obostrzenie obowiązujące 30 dni nie było w żaden sposób konsultowane.

Koronawirus staje się coraz większym zagrożeniem w USA. Rośnie też liczba przypadków zachorowań na COVID-19 w Europie. Z tego powodu Donald Trump ogłosił zakaz podróżowania ze Starego Kontynentu do Stanów Zdjednoczonych.

Zobacz wideo

Przez koronawirus Donald Trump zakazuje lotów z Europy do USA. Od piątku

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta Trumpa zakazem przyjazdów zostaną objęci obcokrajowcy, którzy w ciągu ostatnich 14 dni przebywali w liczącej 26 krajów Strefie Schengen. Amerykanów obostrzenie nie obejmuje.

By zapobiec przybyciu nowych problemów do naszych brzegów, zawieszamy wszystkie podróże z Europy

- napisał Trump na Twitterze. Wyjaśnił, że nowe zasady wejdą w życie w piątek o północy.

Latać z Wielkiej Brytanii i Irlandii nadal można. Nie są w strefie Schengen

Warto podkreślić, że zakaz nie obejmuje Wielkiej Brytanii, która nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Tymczasem na Wyspach odnotowano kilkaset przypadków infekcji koronawirusem - w samej Wielkiej Brytanii 460. To samo dotyczy Irlandii - nie należy ona bowiem do strefy Schengen.

Donald Trump wprowadza zakaz lotów z Europy bez żadnych konsultacji

Decyzja Trumpa okazała się dla władz Unii Europejskiej totalnym zaskoczeniem. - Nie było ostrzeżenia, żadnej koordynacji, o której mówi prezydent - komentuje jeden z unijnych dyplomatów cytowany przez "Rzeczpospolitą". Nicholas Burns, były urzędnik Departamentu Stanu USA, stwierdził z kolei, że Trump, zamiast mówić o wysiłkach na rzecz współpracy z sojusznikami, wykopał wokół USA fosę.

USA szykują się na uderzenie koronawirusa

Trump stwierdził też, że władze podejmą działania w celu ochrony amerykańskich przedsiębiorców. Kongres ma zająć się przepisami umożliwiającymi udzielenie firmom miliardów dolarów pożyczek. Mają zostać wprowadzone także nowe ulgi podatkowe - wszystko po to, by zminimalizować uderzenie koronawirusa w gospodarkę.

Czytaj też: Szturm na sklepy. Kolejki, puste półki. Polacy reagują na decyzję rządu. "Armagedon"

Amerykańskie władze znoszą też ograniczenia na badania dla osób, które nie mają ubezpieczenia. Mike Pence, wiceprezydent odpowiedzialny za koordynację działań związanych z wirusem, zapewnił, że każdy obywatel kraju może poddać się badaniu na konieczność koronawirusa, o ile tylko konieczność analizy potwierdzi lekarz.

Zobacz również:

W piątek gościem porannej rozmowy Gazeta.pl jest minister Jadwiga Emilewicz. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz biznes i chcesz zadać pytanie, pisz do nas: next.redakcja@agora.pl

Więcej o: