Zmiana czasu 2020 coraz bliżej. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni?

Zmiana czasu z zimowego na letni. W związku z tym, że termin ten zbliża się nieubłaganie rozwiewamy wątpliwości, kiedy dokładnie przestawiamy zegarki oraz czy będziemy spać dłużej czy krócej.

Aktualnie w Polsce obowiązują dwa czasy: środkowoeuropejski letni (CEST) oraz środkowoeuropejski, (CET). Jednak potocznie używa się określeń czas letni oraz zimowy. Po raz ostatni zegarki przestawialiśmy pod koniec 2019 roku. Raptem za 11 dni czeka nas zmiana czasu na letni obowiązujący w Polsce przez siedem miesięcy

Zmiana czasu 2020. Kiedy przechodzimy na czas letni?

Zgodnie z tradycją zmiana czasu z zimowego na letni ma miejsce w ostatnią niedzielę marca. W tym roku wypada ona w nocy z 28 na 29 marca. Wtedy to przyspieszymy zegarki z godziny 2:00 na 3:00. 

Minusem tego jest fakt, że będziemy tej nocy spać krócej, natomiast warto zwrócić uwagę, że po zmianie czasu słońce będzie zachodzić godzinę później, a dzień będzie dłuższy. Zmiana jest zauważalna, gdyż porównując piątek 27 marca oraz 3 kwietnia słońce zajdzie w tych dniach o 18:04 i 19:16. 

Zobacz wideo Choć tego nie zauważamy, doba ciągle się wydłuża

Zmiana czasu. Kiedy po raz ostatni zmienimy czas?

Od kilku lat w mediach pojawia się temat porzucenia zmiany czasu - uważa się, że to relikt minionych lat. Dyskusję na ten temat podjęto w 2018 roku kiedy to 84 proc. z 4,6 mln mieszkańców Unii Europejskiej opowiedziało się w ankiecie za zniesieniem cyklicznej zmiany czasu. Tak jednoznaczne opinie skłoniły Parlament Europejski do przedstawienia projektu ustawy likwidującej przepisy. Według niej do końca 2021 roku wszyscy członkowie UE muszą określić się, czy wybierają czas letni czy zimowy. W związku z tym Polacy po raz ostatni zmienią czas dokładnie za rok w marcu 2021 roku, decydując się na czas środkowoeuropejski letni. 

Więcej o: