Tak było w lutym: według GUS płace w firmach wzrosły o 7,7 proc., przeciętna pensja to 5330 zł brutto

W ubiegłym miesiącu polski rynek pracy wyglądał całkiem nieźle. Tak w każdym razie wynika z danych, które opublikował właśnie Główny Urząd Statystyczny. Wynagrodzenia rosły szybciej, niż oczekiwano, choć zatrudnienie nie zwiększyło się istotnie.

Przeciętne wynagrodzenie w firmach w lutym 2020 r. wzrosło o 7,7 proc. rok do roku (wobec +7,1 proc. rdr w styczniu) - podał GUS. Dane dotyczą sektora przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób. Zatem nie są w nich ujęci pracujący w "budżetówce" i najmniejszych firmach. 

GUS: płace w lutym wyraźne w górę 

Wzrost był szybszy niż spodziewali się eksperci (średnia oczekiwań wynosiła 7 proc.), a przeciętne wynagrodzenie zwiększyło się do 5 330,48 zł brutto. Według ekonomistów Credit Agricole, ta różnica wynika z podniesienia płacy minimalnej. Wprawdzie część tego efektu było widać już w styczniu, ale niektóre firmy zareagowały później, podnosząc pensje także lepiej zarabiającym. "Uważamy, że efekt ten wyraźnie podbił dynamikę przeciętnego wynagrodzenia w lutym" - piszą w komentarzu.

Poza tym, ich zdaniem płace w lutym rosły szybciej także dzięki efektowi statystycznemu (więcej dni roboczych niż rok temu) oraz być może zapowiedzi podwyżek w niektórych branżach, jak w górnictwie. 

Zatrudnienie nie podskoczyło

GUS podał też, że zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło w lutym o 1,1 proc. rok do roku (zgodnie z oczekiwaniami), do 6,4 mln osób. "W ujęciu miesięcznym zatrudnienie zwiększyło się o 5,0 tys. osób. Był to najniższy lutowy wzrost zatrudnienia od 2015 r. Uważamy, że wzrost liczby etatów był ograniczany głównie przez dwa czynniki - wzrost płacy minimalnej oraz malejący popyt na pracę związany ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego" - piszą ekonomiści Credit Agricole. 

Więcej o:
Komentarze (11)
Tak było w lutym: według GUS płace w firmach wzrosły o 7,7 proc., przeciętna pensja to 5330 zł brutto
Zaloguj się
 • expert325

  Oceniono 4 razy 4

  w lutym to był inny Świat

 • lob2

  Oceniono 1 raz 1

  W Polsce jeśli chodzi o zarobki to nie ma coś takiego jak "przeciętnie",b jden zarabia 15oo,-zł drugi zarabia 8,5 tys.zł i przeciętna wychodzi 5 tys.zł. a kto w Polsce z zwykłych pracowników zarabia 5 tys.zł.Mimo,iż jestem księgową ze stażem 30 lat w życiu takiej wypłaty nie dostałam.Przeciętnie to 2,5 tys.zł. i tak zarabia większość ,oprócz rządu,posłów,lekarzy,prawników,aktorów,senatu i właścicieli firm.

 • ndof

  Oceniono 1 raz 1

  Rok do roku może i wzrosło, ale w odniesieniu do IV kwartału 2019 spadło o prawie 40 zł (z 5368,01).
  Grunt to propaganda sukcesu, statystyka w służbie partii, a przecież program partii programem narodu:)

 • tegepe

  Oceniono 1 raz 1

  Teraz za to zatrudnienie gwałtownie maleje i płace znowu spadną. To są skutki ręcznego sterowanie gospodarką przez dumną naśladowniczkę PZPR, partię kurdupla z Żoliborza, PiS.

 • sertoriusz1

  Oceniono 1 raz 1

  Pogadamy w maju.

 • radon13

  Oceniono 1 raz 1

  Ale w marcu się za to obniża , ale pewnie informacja po wyborach !

 • ks-t

  0

  Podwyżki emerytur są takie że 2 lata temu średnia emerytura wynosiła podwójną płacę minimalną. Obecnie wynosi nieco mniej niz jedna minimalna. Za 2 lata PIS przewiduje średnią emeryturę w wysokości 60 proc płący minimalnej. Podwyżka że ho ho.

 • ks-t

  0

  W tym czasie, gdy inflacja ogłoszona przez PISGUS wyniosła 5,3 proc (2016-2019), wzrost płac nominalnych wyniósł 24 proc, waloryzacja emerytur wyniosłą 10,7 proc a waloryzacja kapitału w ZUS wyniosła 33,5 proc. Widzimy jak niespójne są dane PISGUS. Waloryzacja kapitału jest chyba najlepszą miarą utraty wartości pieniądza. Wyniosła ona 33,5 proc. Emerytury straciły więc w tym czasie 22 procent siły nabywczej, pensje 11 proc. A oficjalna infacja PISGUS? cóż każdy widzi ceny w sklepach i nawet najbardziej wierzący w PIS nie uwierzą w 5 procent za 4 lata.

 • ks-t

  0

  7,7 proc w lutym. A łaskawca Morawiecki dał emerytom waloryzację 3,4 za cały rok. A emeryci ze szczęścia zobowiązali sie głosować na PIS i Rydzyka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX