VAT. Ministerstwo Finansów przesuwa ważne terminy dla przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów zdecydowało się przesunąć terminy na złożenie nowego JPK_VAT z deklaracją oraz na zgłoszenie danych do Centralnego Rejestru Beneficjenta Rzeczywistego (CRBR).

Terminy zostały przesunięte z kwietnia do lipca 2020 roku. Zmiany te są częścią tzw. tarczy antykryzysowej, czyli pakietu pomocy dla przedsiębiorców w związku z pogorszeniem się sytuacji gospodarczej. Jego wartość ma wynieść 212 mld zł. 

Ministerstwo Finansów przesuwa ważne terminy dla przedsiębiorców

"Przesuwamy terminy: z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 r. obowiązek składania nowego JPK_VAT z deklaracją; z 13 kwietnia do lipca 2020 r. zgłoszenia danych do Centralnego Rejestru Beneficjenta Rzeczywistego (CRBR)" - poinformowało Ministerstwo Finansów w środę (18 marca) na Twitterze.

Ponadto, przedsiębiorcy stratę poniesioną w 2020 roku będą mogli odliczyć od dochodu osiągniętego w 2019 roku. Możliwość korekty zeznań przysługuje osobom, których przychody w obecnym roku spadną o co najmniej 50 proc. względem tego, co osiągali w 2019 roku. 

JPK_VAT i Centralny Rejestr Beneficjenta Rzeczywistego. Co to jest? Kogo dotyczy?

Pliki JPK_VAT wysyłają wszystkie firmy będące podatnikami. Są one zbiorem danych, w których zawarte są informacje dotyczące operacji gospodarczych. Co miesiąc wysyła je ok. 1,6 mln podatników. Na stronie podatki.gov.pl znajduje się więcej informacji dotyczących tego dokumentu. 

Centralny Rejestr Beneficjenta Rzeczywistego (CRBR) to natomiast system, w którym przechowywane i przetwarzane są dane o osobach fizycznych, które sprawują kontrolę nad spółką. Jego celem jest zwalczanie prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. "Publiczny charakter rejestru, umożliwiający każdemu nieodpłatny dostęp do informacji o beneficjentach rzeczywistych, zapewnia również większą kontrolę informacji przez społeczeństwo obywatelskie oraz przyczynia się do zwiększenia zaufania do rynku finansowego i uczestników obrotu gospodarczego" - czytamy na stronie Ministerstwa Finansów. 

Zobacz wideo Co to znaczy dobrze zarabiać? Pytamy Polaków [5 GAZETA.PL]
Więcej o:
Komentarze (19)
VAT. Ministerstwo Finansów przesuwa ważne terminy dla przedsiębiorców
Zaloguj się
 • robertqq

  Oceniono 12 razy 12

  jaja..a co z CIT za 2019 i sprawozdaniem finansowym? jak to mają podpisac ksiegowi ? jak zarzady do 31 marca ?

 • robi_ok

  Oceniono 11 razy 11

  Dla jakich przedsiębiorców ???
  Chodzi o korporacje i duże firmy. Drobni przedsiębiorcy, najbardziej poszkodowani, jak na razie nie dostali nic poza obietnicami.

 • polskirozlamacz

  Oceniono 7 razy 7

  Chodzi tylko o WDROŻENIE nowej wersji JPK. Ale JPK i VAT-7 za luty dalej trzeba złożyć do najbliższej środy. CIT-8 przesunięte dla organizacji pozarządowych. Wszyscy inni składają normalnie 31 marca, razem z podpisanym elektronicznie sprawozdaniem finansowym, IFT-2R, ORD-U i MDR-3. Oczywiście także do 31 marca należy wpłacić cały CIT za cały 2019 r., bo żaden z tych terminów nie został przesunięty!

 • artutek

  Oceniono 6 razy 6

  JPK dotyczyło tylko dużych firm - powyżej 250 osób. Już widzę jak małe firmy ogarną to do lipca . Brawo . Dziś księgowi mają problem z VATem i JPK za luty, z zamknięciem SF za 2019 i CITem na 31.03.
  A co z PPK - też szumnie zapowiadana zmiana terminów i co ? - kolejne % składki obciążające pracodawców ? Wczoraj nie padły żadne konkrety poza : NIE ZWALNIAJCIE- Pomożemy, NIE ZWOLNIĄ WAS bo im pomożemy - 500+ jest niezagrożne. Sory - ale nie usłyszałem w tym bełkocie nic więcej. Po drugie - wiadomym było od dawna, że problemy będą i plan powinien być gotowy od dawna.

 • wyzbyty

  Oceniono 4 razy 4

  a co z deklaracją VAT-7 i JPK do 25.03.2020 !!!!

 • marykownow

  Oceniono 4 razy 4

  Ja się boję jechać z dokumentami do księgowej. Nie chcę jechać autobusem i nie chcę brać taksówki oraz tam w małej klitce z ludźmi siedzieć. Ale terminu jpk za luty nikt nie przesunął. Ilu ludzi przez to umrze, ilu księgowych umrze. A apelowali księgowi o przesunięcie tego. I nie zrobienie tego, to zupełnie igranie z bezpieczeństwem Polaków. Rząd głównie robi konferencje, kampanię Dudy oraz sobie testy. A co z ludźmi?

 • andi113

  Oceniono 6 razy 4

  A co ze sprawozdaniami finansowymi, które trzeba zatwierdzić do końca marca?

 • kotmiki

  Oceniono 2 razy 2

  Na 3 miesiące nalezy wstrzymać płacenie wszelkich danin na rzacz Państwa ,nie odroczyć poprostu skreślić z planu dochodów Państwa

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Morawiecki
  Mam w dupie te powerpointowe 212 nieprawdziwych mld.
  Auf Wiedrsehen

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX