VAT. Ministerstwo Finansów przesuwa ważne terminy dla przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów zdecydowało się przesunąć terminy na złożenie nowego JPK_VAT z deklaracją oraz na zgłoszenie danych do Centralnego Rejestru Beneficjenta Rzeczywistego (CRBR).

Terminy zostały przesunięte z kwietnia do lipca 2020 roku. Zmiany te są częścią tzw. tarczy antykryzysowej, czyli pakietu pomocy dla przedsiębiorców w związku z pogorszeniem się sytuacji gospodarczej. Jego wartość ma wynieść 212 mld zł. 

Ministerstwo Finansów przesuwa ważne terminy dla przedsiębiorców

"Przesuwamy terminy: z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 r. obowiązek składania nowego JPK_VAT z deklaracją; z 13 kwietnia do lipca 2020 r. zgłoszenia danych do Centralnego Rejestru Beneficjenta Rzeczywistego (CRBR)" - poinformowało Ministerstwo Finansów w środę (18 marca) na Twitterze.

Ponadto, przedsiębiorcy stratę poniesioną w 2020 roku będą mogli odliczyć od dochodu osiągniętego w 2019 roku. Możliwość korekty zeznań przysługuje osobom, których przychody w obecnym roku spadną o co najmniej 50 proc. względem tego, co osiągali w 2019 roku. 

JPK_VAT i Centralny Rejestr Beneficjenta Rzeczywistego. Co to jest? Kogo dotyczy?

Pliki JPK_VAT wysyłają wszystkie firmy będące podatnikami. Są one zbiorem danych, w których zawarte są informacje dotyczące operacji gospodarczych. Co miesiąc wysyła je ok. 1,6 mln podatników. Na stronie podatki.gov.pl znajduje się więcej informacji dotyczących tego dokumentu. 

Centralny Rejestr Beneficjenta Rzeczywistego (CRBR) to natomiast system, w którym przechowywane i przetwarzane są dane o osobach fizycznych, które sprawują kontrolę nad spółką. Jego celem jest zwalczanie prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. "Publiczny charakter rejestru, umożliwiający każdemu nieodpłatny dostęp do informacji o beneficjentach rzeczywistych, zapewnia również większą kontrolę informacji przez społeczeństwo obywatelskie oraz przyczynia się do zwiększenia zaufania do rynku finansowego i uczestników obrotu gospodarczego" - czytamy na stronie Ministerstwa Finansów. 

Zobacz wideo Co to znaczy dobrze zarabiać? Pytamy Polaków [5 GAZETA.PL]
Więcej o: