Kiedy zostanie wypłacona 13. emerytura? Trzynastka już w przyszłym miesiącu. Ile wyniesie?

Trzynastka została już zatwierdzona i po waloryzacji Rząd niedługo powinien zacząć wypłacać świadczenie. Ile wyniesie 13. emerytura? Kiedy zostanie wypłacona?

Prezydent Andrzej Duda w ostatnich dnia lutego podpisał ustawę o "trzynastkach" dla emerytów i rencistów. Zgodnie z jej zapisami świadczenie zostanie wypłacone nie tylko w tym roku, a będzie przysługiwało jego beneficjentom przez następne dziesięć lat. W tym roku koszt 13. emerytury wyniesie 11,7 mld złotych, w kolejnych będzie rósł do poziomów od 12 do 16 mld zł rocznie

Zobacz wideo Co będzie z emeryturami? Eksperci przedstawiają scenariusze

13. emerytura 2020 - kiedy będą wypłacane trzynastki i komu przysługują?

Świadczenie przysługuje każdemu, kto posiada prawo do niego na dzień 31 marca - jeśli ktoś przejdzie na emeryturę w kwietniu, będzie musiał na dodatkowe pieniądze czekać do następnego roku. W przypadku trzynastek nie będzie obowiązywał również żaden próg dochodowy, jak ma to być przy "czternastkach" zapowiedzianych na przyszły rok. 13. emeryturę otrzymają wszyscy emeryci pobierający świadczenie, niezależnie czy z ZUS, KRUS czy mundurową. Trzynastka przysługuje również: rencistom i osobom pobierającym emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Trzynastka w poprzednich latach wypłacana była w maju. Teraz Rząd przyśpieszył jej wypłaty i do świadczeniobiorców ma trafić z kwietniowymi emeryturami i rentami. 

13. emerytura 2020 - ile wyniesie trzynastka?

Kwota wypłacana w ramach 13. emerytury wyniesie 1200 zł brutto. Trzynastka podlega opodatkowaniu, co oznacza, że "na rękę" świadczeniobiorców trafi wyraźnie mniej pieniędzy. Po odliczeniu podatków, 13. emerytura wyniesie 981 zł. 

Więcej o: