Kiedy zostanie wypłacona 13. emerytura? Trzynastka już w przyszłym miesiącu. Ile wyniesie?

Trzynastka została już zatwierdzona i po waloryzacji rząd niedługo powinien zacząć wypłacać świadczenie. Ile wyniesie 13. emerytura? Kiedy zostanie wypłacona?

Prezydent Andrzej Duda w ostatnich dnia lutego podpisał ustawę o "trzynastkach" dla emerytów i rencistów. Zgodnie z jej zapisami świadczenie zostanie wypłacone nie tylko w tym roku, a będzie przysługiwało jego beneficjentom przez następne dziesięć lat. W tym roku koszt 13. emerytury wyniesie 11,7 mld złotych, w kolejnych będzie rósł do poziomów od 12 do 16 mld zł rocznie

Zobacz wideo Co będzie z emeryturami? Eksperci przedstawiają scenariusze

13. emerytura 2020 - kiedy będą wypłacane trzynastki i komu przysługują?

Świadczenie przysługuje każdemu, kto posiada prawo do niego na dzień 31 marca - jeśli ktoś przejdzie na emeryturę w kwietniu, będzie musiał na dodatkowe pieniądze czekać do następnego roku. W przypadku trzynastek nie będzie obowiązywał również żaden próg dochodowy, jak ma to być przy "czternastkach" zapowiedzianych na przyszły rok. 13. emeryturę otrzymają wszyscy emeryci pobierający świadczenie, niezależnie czy z ZUS, KRUS czy mundurową. Trzynastka przysługuje również: rencistom i osobom pobierającym emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Trzynastka w poprzednich latach wypłacana była w maju. Teraz Rząd przyśpieszył jej wypłaty i do świadczeniobiorców ma trafić z kwietniowymi emeryturami i rentami. 

13. emerytura 2020 - ile wyniesie trzynastka?

Kwota wypłacana w ramach 13. emerytury wyniesie 1200 zł brutto. Trzynastka podlega opodatkowaniu, co oznacza, że "na rękę" świadczeniobiorców trafi wyraźnie mniej pieniędzy. Po odliczeniu podatków, 13. emerytura wyniesie 981 zł. 

Więcej o:
Komentarze (54)
Kiedy zostanie wypłacona 13. emerytura? Trzynastka już w przyszłym miesiącu. Ile wyniesie?
Zaloguj się
 • atr8

  Oceniono 23 razy 21

  Wszystkie media bez żadnych refleksji przyjęły rządową narrację - trzynasta emerytura. Tymczasem w ustawie, przepisach zusowskich, a zatem w rzeczywistości jest to "dodatkowe świadczenie" i tak powinno być nazywane. A uczciwiej - jałmużna wyborcza.

 • dawno.urodzony

  Oceniono 20 razy 18

  już wiecie dlaczego trzymają się kurczowo terminu wyborów w maju...
  żeby emeryt nie zapomniał o tym darze od PiSu :-))
  mają problem :-)))

 • marple_jane

  Oceniono 16 razy 14

  Mało,że Tytanic po zderzeniu z górą lodową, to jeszcze rozbujany do granic możliwości.Ale wszak...'damy radę" ;)

 • zwyklaosoba

  Oceniono 15 razy 13

  I to jest powód dla którego nie można przenieść wyborów. Bo misterna konstrukcja zakładała, że po 20 kwietnia emeryci dostają dodatkowe pieniądze, a 10 maja idą głosować na Dudę. Przynajmniej tak im się marzyło.
  A teraz obiecaną kasę trzeba dać, a wybory mogą odsunąć się w czasie - i efekt marchewki pójdzie się gonić.

 • nowyemeryt

  Oceniono 14 razy 12

  Te wyborcze 13 powinny być wstrzymane ,bo za kilka miesięcy zabraknie
  na standardowe emerytury!

 • siwywaldi

  Oceniono 13 razy 11

  Tysiaka chętnie przytulę, ale największą satysfakcję sprawia mi fakt, że temat koronowirusa, PRZYKRYJE starannie przygotowany propagandowo-wyborczy cel tego świadczenia :-)

 • vinc.pl

  Oceniono 19 razy 11

  .
  ... a teraz Emeryci się zastanówcie, za co zostaliście kupieni w wyborach 13.10.2019 r. przez PRZESTĘPCÓW z ZP PiS!
  .

  ... to podpowiem Wam! ... tak, za Wasze życie, które najpewniej UTRACICIE, jeśli epidemia się potoczy jak w Chinach, Hiszpanii, Francji ... o Italii nie wspominam!

  .
  ... zdrowia seniorzy i oby respiratorów nie zbrakło, bo maseczek nawet nie ma w #PL i tapicerzy muszą szyć, byście przeżyli!
  .

  ... #Ⅎ ...

 • norman67

  Oceniono 12 razy 10

  Po zapłaceniu trzeba zaraz pognać babcie do urn, żeby nie zapomniały za co zapłacono.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX