Rośnie popyt na jajka przed świętami Wielkanocnymi. Producenci przestrzegają przed zakupami na ostatnią chwilę

Popyt na jajka rośnie, w związku z nadchodzącymi świętami Wielkanocy. Ich ceny rosną, a Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz radzi, by nie czekać z zakupami na ostatnią chwilę.

W związku z problemami gospodarczymi na całym świecie, na święta wielkanocne mogą wyglądać inaczej. Jajka to nieodłączny element świąt w Polsce, a zapotrzebowanie w tym okresie rośnie. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, w której zrzeszone jest około 65 proc. rynku jaj w Polsce, wyraża obawy, czy polski rynek zdoła sprostać zapotrzebowaniu, informuje portal Agropolska.

Zobacz wideo Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty?

Ceny jajek wzrosną. Warto nie czekać z zakupami na ostatnią chwilę

Na rosnące ceny jaje wpływają piętrzące się kolejne problemy.

Od kilku tygodni popyt na jaja jest bardzo duży. Co więcej, o towar z handlem nowoczesnym konkuruje przemysł przetwórczy oraz kupcy zagraniczni. Prowadzi to do stopniowego wzrostu cen i pewności zbytu wśród producentów, którzy mogą się w tym roku nie zgodzić na udział w akcjach promocyjnych największych sieci handlowych, które chcą kupować jaja po kosztach wytwarzania

- wyjaśnia Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. 

Ponadto problemem są nie tylko zakupy na zapas, które robią ludzie w sklepach. Włochy są trzecim największym producentem jaj w Europie, a  hodowcy kur nieśnych z tego kraju mają kłopoty. Z podobnymi muszą się mierzyć polscy hodowcy, którzy mają braki w pracownikach, problemy transportowe, a koszty sanitarne znacząco wzrosły.  

Dodatkowo większy popyt, który przed świętami jeszcze wzrośnie, zbiegł się w czasie z mniejszą podażą. Kur nieśnych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku wylęgło się wyraźnie mniej, niż wcześniej. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Paszy ocenia, że kur może być nawet o milion mniej, niż rok temu. Dlatego też Izba apeluje, by jajek nie kupować na ostatnią chwilę. Święta Wielkanocy są już 12 kwietnia, więc zapas jajek można kupić już teraz, będą mogły spokojnie w lodówce postać przez te trzy tygodnie.

Więcej o:
Komentarze (33)
Rośnie popyt na jajka przed świętami Wielkanocnymi. Producenci przestrzegają przed zakupami na ostatnią chwilę
Zaloguj się
 • nador

  Oceniono 21 razy 21

  Krajowa Izba Drobiu namawia do kupowania więcej jajek, zaś Krajowa Izba Importerów Aut rekomenduje szybko lecieć do salonów i kupować, ku-po-wać !! bo zabraknie Opli i Fiatów.

 • jakmutam

  Oceniono 18 razy 18

  Uprzejmie informuję KID, ze w tym roku nie znam nikogo z rodziny ani znajomych którzy planują tradycyjne obchodzenie świąt. Co za tym idzie spozycie jajek zarówno w sałatkach jak i wypiekach będzie niewiele wyzsze niz na codzień. A producenci są zazwyczaj przygotowani na górkę w tym okresie. Więc ja, ekonomista amator, wieszczę stabilizację cen a nawet lekką tendencję spadkową.

 • siwywaldi

  Oceniono 11 razy 11

  Niech "eksperci" z tej Izba Producentów Drobiu się walą. W 1982 roku NIE BYŁO przemysłowych ferm, jajka pochodziły wyłącznie z indywidualnego skupu, ale jakoś ich NIE zabrakło. Po prostu zaczynają siać sztuczna panikę, bo jajek jest w ciul więc NIE ma jak podnieść ceny.

 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 13 razy 11

  Nakręcanie sprzedaży czas zacząć ... co następne masło, cukier ?
  Media tzw. "czwarta władza" otwarcie sprzedajna reklamodawcom ...

 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 10 razy 8

  "Obywatelska" postawa mediów i producentów ... nakręcanie paniki w czasie epidemii ... biegnijcie szybciej do marketów bo wam jajca wykupią ...

 • ja ja

  Oceniono 8 razy 8

  A ch?j z jajkami. Jajka najważniesze teraz.

 • malepifko

  Oceniono 11 razy 7

  Jedyne czego może zabraknąć, to rozumu dającym się nabrać siewcom paniki.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 7 razy 7

  Zachęcać aby ludzie kupowali więcej, więcej, więcej...A co z cukrem? Też kupić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX