KE: Polska aktywowała unijny mechanizm. Loty z zagranicy nareszcie darmowe

Polacy wracający z zagranicy wkrótce nie będą musieli płacić za bilety. Polska, po wielu dniach zwłoki, przystąpiła bowiem do unijnego mechanizmu, który zapewnia przewoźnikom zwrot kosztów podróży. "Lot do domu" wymaga płacenia nawet kilku tysięcy zł.

Polska Agencja Prasowa informuje, że Polska przystąpiła do unijnego mechanizmu obrony cywilnej. O sprawie informuje Komisja Europejska.

Przypomnijmy - program "Lot do domu", uruchomiony przez rząd po zamknięciu granic, umożliwia Polakom, którzy chcą wrócić z zagranicy powrót po wykupieniu biletu. Jego koszt sięgnąć może od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Zobacz wideo „Wakacje kredytowe” z powodu koronawirusa. Komu pomogą banki? Wyjaśnia 'Studio Biznes'

Polacy wrócą do Polski za darmo. Polska przystąpiła do unijnego mechanizmu

Tymczasem mechanizm unijny umożliwia powrót całkowicie bezpłatny. 75 proc. kosztów ponoszonych przez przewoźnika zwraca Unia, pasażer nie płaci nic.

- Z nieoficjalnych informacji wynika, że chodzi o Polaków, którzy są w Czadzie, Sudanie, Nepalu i na Malediwach - informuje Niezalezna.pl.

Obywatele innych krajów nie płacili za loty

Inne unijne kraje - np. Czechy czy Niemcy - powrót obywateli do kraju zorganizowały, wykorzystując unijny mechanizm. Warto podkreślić, że pasażerowie za taki lot nie płacą, a Unia Europejska zwraca przewoźnikowi 75 proc. kosztu biletu.

Szacuje się, że chwili ogłoszenia zamknięcia granic poza terytorium Polski przebywało od 200 do 400 tysięcy Polaków, którzy mogą chcieć powrócić w najbliższym czasie do kraju.

Był "Lot do domu", jest pociąg i autobus

W piątek rząd zdecydował o rozszerzeniu programu "Lot do domu". Pasażerowi przylatujący rządowymi samolotami na lotnisko Okęcie będą mogli dostać się do domów bezpłatnie - za pomocą specjalnych autobusów i pociągów.

Pasażerowie mogą korzystać z czterech połączeń kolejowych i ośmiu autobusowych. Trasy przyjazdów znajdują się tutaj.

Więcej o: