KE: Polska aktywowała unijny mechanizm. Loty z zagranicy nareszcie darmowe

Polacy wracający z zagranicy wkrótce nie będą musieli płacić za bilety. Polska, po wielu dniach zwłoki, przystąpiła bowiem do unijnego mechanizmu, który zapewnia przewoźnikom zwrot kosztów podróży. "Lot do domu" wymaga płacenia nawet kilku tysięcy zł.

Polska Agencja Prasowa informuje, że Polska przystąpiła do unijnego mechanizmu obrony cywilnej. O sprawie informuje Komisja Europejska.

Przypomnijmy - program "Lot do domu", uruchomiony przez rząd po zamknięciu granic, umożliwia Polakom, którzy chcą wrócić z zagranicy powrót po wykupieniu biletu. Jego koszt sięgnąć może od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Zobacz wideo „Wakacje kredytowe” z powodu koronawirusa. Komu pomogą banki? Wyjaśnia 'Studio Biznes'

Polacy wrócą do Polski za darmo. Polska przystąpiła do unijnego mechanizmu

Tymczasem mechanizm unijny umożliwia powrót całkowicie bezpłatny. 75 proc. kosztów ponoszonych przez przewoźnika zwraca Unia, pasażer nie płaci nic.

- Z nieoficjalnych informacji wynika, że chodzi o Polaków, którzy są w Czadzie, Sudanie, Nepalu i na Malediwach - informuje Niezalezna.pl.

Obywatele innych krajów nie płacili za loty

Inne unijne kraje - np. Czechy czy Niemcy - powrót obywateli do kraju zorganizowały, wykorzystując unijny mechanizm. Warto podkreślić, że pasażerowie za taki lot nie płacą, a Unia Europejska zwraca przewoźnikowi 75 proc. kosztu biletu.

Szacuje się, że chwili ogłoszenia zamknięcia granic poza terytorium Polski przebywało od 200 do 400 tysięcy Polaków, którzy mogą chcieć powrócić w najbliższym czasie do kraju.

Był "Lot do domu", jest pociąg i autobus

W piątek rząd zdecydował o rozszerzeniu programu "Lot do domu". Pasażerowi przylatujący rządowymi samolotami na lotnisko Okęcie będą mogli dostać się do domów bezpłatnie - za pomocą specjalnych autobusów i pociągów.

Pasażerowie mogą korzystać z czterech połączeń kolejowych i ośmiu autobusowych. Trasy przyjazdów znajdują się tutaj.

Więcej o:
Komentarze (164)
KE: Polska aktywowała unijny mechanizm. Loty z zagranicy nareszcie darmowe
Zaloguj się
 • ktos2014

  Oceniono 52 razy 46

  PIS NAWET TEGO NIE POTRAFI, DLACZEGO TAK PÓŹNO ? DLACZEGO LUDZIE MUSIELI PŁACIC TYLE KASY ZA POWRÓT ?

 • dudi-w

  Oceniono 39 razy 35

  Kto personalnie odpowie za to, ze tysiące ludzi musiało zapłacic za coś, co im sie należy? Dlaczego jakis pisowski matoł nie dopełnił obowiązków??????

 • ltte

  Oceniono 26 razy 24

  To jest squ...synstwo, żeby kazać płacić ludziom dodatkowy haracz za bilety, które wcześniej kupili na ten sam lot, w tym samym terminie, tym samym samolotom. Jakie jeszcze niegodziwości ma zamiar zrobić ten rząd usprawiedliwiając się koronawirusem?

 • vesthis

  Oceniono 19 razy 15

  Miło, szkoda, że już zapłaciłem. I bynajmniej nie była to żadna "pomoc" jak chcą niektórzy, tylko normalna płatna usługa umożliwiająca szybszy powrót do domu. Swoją drogą na tym przykładzie widać jak nikt nie pomyślał, nie miał żadnego planu działania i wszystkie decyzje były podejmowane na szybko, w panice. To jednak dramat, że w tym kraju nie ma żadnych procedur kryzysowych co robić w takiej sytuacji. Jestem dwa koła w plecy ale przeżyję. A do samolotu LOTu nigdy więcej nie wsiądę.

 • kacykmoralny

  Oceniono 20 razy 14

  no tak, trzy dni temu dowiedzieli się z gazet, że istnieje coś takiego i po trzech dniach poszukiwań znaleźli w jakimś ministerstwie kompetentnego urzędnika (niższego szczebla, więc nie wyleciał, żeby zrobić miejsce dla głodnego pisiego ignoranta), który wiedział jak sprawę załatwić, no brawo, brawo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX