Rzecznik rządu: Zasiłek opiekuńczy dla rodziców będzie przedłużony o kolejne 14 dni

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 będzie wypłacany przez kolejne 14 dni - zapewnił Piotr Müller, rzecznik rząd. Czy jest szansa, że świadczenie obejmie też rodziców dzieci starszych? Wyjaśniamy.

Piotr Müller, rzecznik rząd, odniósł się do kwestii specjalnego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat 8. Wprowadzono go po tym, jak Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o zamknięciu szkół. Placówki pedagogiczne zostały zamknięte na klucz w poniedziałek 16 marca, a rodzice mogą korzystać z uprawnień do opieki do najbliższego piątku 27 marca.

Rzecznik rządu uspokaja rodziców. Zasiłek opiekuńczy przedłużony

Nawet jeśli nowe przepisy nie zostaną formalnie wprowadzone w życie na czas - z uwagi np. na tryb pracy rządu i Sejmu - rodzice i tak nie muszą się martwić. Będą mogli nadal pobierać zasiłek.

Mogę zapewnić wszystkich państwa, że na tych zasadach co dotychczas, ten zasiłek będzie przedłużony o kolejne 14 dni i będzie można z niego skorzystać również wstecz.

- stwierdził Piotr Müller goszcząc w TVN24 r.

Przedłużenie okresu wypłacania zasiłku zapowiadał premier Mateusz Morawiecki.  -  Zasiłek opiekuńczy, który teraz przysługuje osobom, opiekującym się dziećmi do lat 8, jeśli będzie taka konieczność, zostanie przedłużony - zapowiadał.

Wsparcie rodziców to element Tarczy Antykryzysowej

Przedłużenie zasiłków dla rodziców to element tarczy antykryzysowej. To pakiet rozwiązań prawnych, które rząd planuje wprowadzić. - W tym filarze mamy także inne pomysły na wsparcie dla ludzi, m.in.. prolongatę spłat rat kredytowych, a także prolongatę obciążeń mediów, ale to w porozumieniu z podmiotami, które takie usługi świadczą. Do tego ustawa antylichwiarska czyli walka z cenami, które czasem są kilkukrotnie wyższe niż jeszcze przed wybuchem epidemii. Tu będzie wkraczał UOKiK - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Zobacz wideo Gospodarcze konsekwencje rozprzestrzeniającej się choroby. Rozmowa Łukasza Kijka z Pawłem Borysem

Czytaj też: "Tarcza nie starcza". Przedsiębiorcy z zagrożonych branż apelują o 80 proc. dopłat do pensji

Komu przysługuje specjalny zasiłek opiekuńczy

Standardowo, zasiłek jest wypłacany za okres 14 dni, a w ciągu roku rodzic może z niego skorzystać maksymalnie przez 60 dni. Ale specustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 7 marca br., dodała jeszcze kolejne 14 dni na opiekę nad dzieckiem (i otrzymanie zasiłku).

Zasiłek opiekuńczy przysługuje wyłącznie jednemu z pracujących rodziców. Wysokość zasiłku to 80 proc. wynagrodzenia. Aby otrzymać zasiłek, należy złożyć w ZUS wniosek Z-15a oraz oświadczenie o niespodziewanym zamknięciu placówki edukacyjnej dziecka.

Co z zasiłkiem dla rodziców starszych dzieci?

Pierwsze informacje z rządu sugerowały, że na zasiłek mogą liczyć też rodzice starszych dzieci. Ostatecznie udogodnienia nie wprowadzono - ze specjalnego świadczenia mogą korzystać wyłącznie rodzice dzieci nie starszych niż osiem lat. 

Więcej o: