Piotr Müller, rzecznik rząd, odniósł się do kwestii specjalnego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat 8. Wprowadzono go po tym, jak Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o zamknięciu szkół. Placówki pedagogiczne zostały zamknięte na klucz w poniedziałek 16 marca, a rodzice mogą korzystać z uprawnień do opieki do najbliższego piątku 27 marca.
Nawet jeśli nowe przepisy nie zostaną formalnie wprowadzone w życie na czas - z uwagi np. na tryb pracy rządu i Sejmu - rodzice i tak nie muszą się martwić. Będą mogli nadal pobierać zasiłek.
Mogę zapewnić wszystkich państwa, że na tych zasadach co dotychczas, ten zasiłek będzie przedłużony o kolejne 14 dni i będzie można z niego skorzystać również wstecz.
- stwierdził Piotr Müller goszcząc w TVN24 r.
Przedłużenie okresu wypłacania zasiłku zapowiadał premier Mateusz Morawiecki. - Zasiłek opiekuńczy, który teraz przysługuje osobom, opiekującym się dziećmi do lat 8, jeśli będzie taka konieczność, zostanie przedłużony - zapowiadał.
Przedłużenie zasiłków dla rodziców to element tarczy antykryzysowej. To pakiet rozwiązań prawnych, które rząd planuje wprowadzić. - W tym filarze mamy także inne pomysły na wsparcie dla ludzi, m.in.. prolongatę spłat rat kredytowych, a także prolongatę obciążeń mediów, ale to w porozumieniu z podmiotami, które takie usługi świadczą. Do tego ustawa antylichwiarska czyli walka z cenami, które czasem są kilkukrotnie wyższe niż jeszcze przed wybuchem epidemii. Tu będzie wkraczał UOKiK - zapowiedział Mateusz Morawiecki.
Czytaj też: "Tarcza nie starcza". Przedsiębiorcy z zagrożonych branż apelują o 80 proc. dopłat do pensji
Standardowo, zasiłek jest wypłacany za okres 14 dni, a w ciągu roku rodzic może z niego skorzystać maksymalnie przez 60 dni. Ale specustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 7 marca br., dodała jeszcze kolejne 14 dni na opiekę nad dzieckiem (i otrzymanie zasiłku).
Zasiłek opiekuńczy przysługuje wyłącznie jednemu z pracujących rodziców. Wysokość zasiłku to 80 proc. wynagrodzenia. Aby otrzymać zasiłek, należy złożyć w ZUS wniosek Z-15a oraz oświadczenie o niespodziewanym zamknięciu placówki edukacyjnej dziecka.
Pierwsze informacje z rządu sugerowały, że na zasiłek mogą liczyć też rodzice starszych dzieci. Ostatecznie udogodnienia nie wprowadzono - ze specjalnego świadczenia mogą korzystać wyłącznie rodzice dzieci nie starszych niż osiem lat.