Zmiana czasu już w ten weekend. Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki? Będziemy spać dłużej czy krócej?

Zmiana czasu na letni. Zgodnie z tradycją zegarki przestawiamy w ostatni weekend marca. W najbliższą niedzielę będziemy spać krócej.

W Polsce obowiązują dwa czasy: środkowoeuropejski oraz środkowoeuropejski letni, zwane potocznie zimowym oraz letnim. Ostatni raz zegarki przestawialiśmy pod koniec października 2019 roku, kiedy to cofaliśmy czas o godzinę. W najbliższy weekend czeka nas z kolei zmiana czasu na letni, który będzie w Polsce obowiązywał przez 7 miesięcy. 

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zwyczajowo zmiana czasu na letni następuje w ostatnią niedzielę marca. W tym roku wypada 29 marca, więc zegarki przestawiamy o godzinę do przodu z 2:00 na 3:00 w nocy z 28 na 29 marca. W związku z tym w najbliższą niedzielę będziemy spać krócej. Przypominamy, że pojęcie "przestawianie zegarków" ma coraz bardziej charakter metaforyczny, gdyż większość urządzeń elektrycznych czas zmieni za nas. 

Krótszy sen jest minusem zmiany czasu, ale należy zauważyć, że od najbliższej niedzieli dni będą zdecydowanie dłuższe. Dla porównania, w piątek 27 marca słońce zajdzie o godz. 18:04, natomiast tydzień później 3 kwietnia już o godz. 19:16.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu na letni. Parlament Europejski miał plan

Wiele osób liczyło, że nadchodząca zmiana czasu będzie ostatnią, ale wszystko wskazuje na to, że zegarki przestawimy jeszcze dwa razy. Zgodnie z przepisami do końca 2021 roku kraj członkowskie Unii Europejskiej mają zdecydować się, czy wybierają czas letni, czy zimowy. 

Inicjatywa likwidująca cykliczne przestawianie czasu rozpoczęła się w 2018 roku od ankiety Komisji Europejskiej, w której udział więzło 4,6 mln osób. Aż 84 proc. uznało podział czasu na letni i zimowy za zbędny, więc Parlament Europejski przygotował projekt ustawy w tej sprawie - zmiany miały wejść w życie od 2021 roku. Niestety sprawa utknęła w unijnej zamrażarce, gdyż część państw nie popiera tego pomysłu. W Polsce za likwidacją zmiany czasu zagłosowało 78 proc. ankietowanych. 

Więcej o:
Komentarze (32)
Zmiana czasu już w ten weekend. Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki? Będziemy spać dłużej czy krócej?
Zaloguj się
 • bankrut.1

  Oceniono 6 razy 4

  nieaktualne nius. lepiej napiszcie co tam u mordy zdradzieckiej na nowogrodzkiej

 • siwywaldi

  Oceniono 4 razy 2

  Cyt.: "W najbliższą niedzielę będziemy spać krócej."
  A to niby DLACZEGO mam spać o godzinę krócej? To będzie niedziela, dzień WOLNY od pracy, więc prostu zamiast budzić się o ósmej, obudzę się o dziewiątej. Tym bardziej że kościoły pozamykane, a żona jak nie obejrzy jednej części porannego programu w TVN, to przecież nie umrze.
  Natomiast wieczorem, pójdę do łózka już zgodnie z przestawionym na czas letni zegarkiem. :-)

 • jacekczewa

  Oceniono 1 raz 1

  mamy piątek 03.04.2020

 • beton44

  Oceniono 3 razy 1

  Znowu ???
  To jednak wracamy na zawsze do czasu strefowego ???

 • student_zebrak

  0

  wycieklo z archiwum?
  zmiana bedzie dzisiaj w nocy, ale u nas

 • mr_gm

  0

  Poprawcie ustawienia daty w komorach hibernacyjnych.

 • yuraathor

  0

  tak tak liczba 10 jest parzysta bo ma parę

 • jacek226311

  Oceniono 4 razy 0

  zmiana czasu jest wprowadzona od dawna, i wciaz trzeba tlumaczyc ludziom czy wskazowki sie przesuwa czy cofa,co wy macie doczynienia z baranami,nie wszyscy sa ciemny pisowskim ludem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX