W nocy Sejm przyjął budżet na 2020 r. Wszystkie poprawki Senatu zostały odrzucone

W nocnym bloku głosowań Sejm odrzucił 94 poprawki do ustawy budżetowej na 2020 r., które zaproponował Senat. Zakładały one m.in. zwiększenie wydatków na leczenie onkologiczne o niecałe dwa miliardy złotych.

Podczas nocnych obrad Henryk Kowalczyk, szef Komisji Finansów Publicznych, zaproponował we wniosku, żeby nad poprawkami głosowano w jednym bloku. Jak podkreślał, wszystkie poprawki uzyskały negatywną opinię komisji. Za ich odrzuceniem zagłosowało 228 posłów, przeciw było 207, a 12 wstrzymało się od głosu. Jedna z przyjętych przez Senat w lutym poprawek przesuwa blisko 2 miliardy złotych (1 miliard 920 mln zł) na leczenie chorób nowotworowych.

Zobacz wideo Sienkiewicz: Zastanawiam się, czy w ogóle jest możliwe porozumienie się z rządzącymi

Sejm uchwalił budżet, poprawki Senatu odrzucone

Jako źródła finansowania projekt wskazywał między innymi zmniejszenie o 600 milionów złotych wydatków na obsługę długu Skarbu Państwa, czy obniżenie o tę samą wartość środków zarezerwowanych na współfinansowanie projektów z udziałem UE. Ponadto propozycja Senatu zakładała zwiększenie subwencji oświatowej na wynagrodzenia nauczycieli o 4,6 mld zł, przeznaczenie 1 mld zł na walkę ze smogiem, a także przesunięcie do Kancelarii Senatu 110 mln zł na finansowanie Polonii. 

Przyjęty projekt zakłada, że budżet będzie zrównoważony, jednak rządzący przyznają, że w związku z epidemią nie jest to możliwe. Mateusz Morawiecki informował w ubiegłym tygodniu, że nowelizacja ustawy nie jest pilna i będzie można ją przeprowadzić np. w czerwcu. Przyjęta ustawa zakłada wzrost PKB o 3,7 proc. Tymczasem według obecnych prognoz Ministerstwa Finansów "dobrym wynikiem" będzie, jeśli osiągnie on 2 proc.

Wg ustawy inflacja utrzyma się na poziomie 2,5 proc., a wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent sięgnie nominalnie 6,3 proc. W jej zapisach przewidziano także środki na rozszerzony program Rodzina 500 plus, trzynastki dla emerytów i rencistów, podwyższenie zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego, a także na realizację programów "Dobry start", "Za życiem", "Mama 4+" i "Senior+". Do 1200 zł ma także zostać podniesiona najniższa emerytura.

Więcej o:
Komentarze (106)
W nocy Sejm przyjął budżet na 2020 r. Wszystkie poprawki Senatu zostały odrzucone
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 42 razy 38

  Po co ta prymitywna i cyniczną osłoną nocy? Oni mogą zamknąć ten Sejm, przyjmować ustawy i wprowadzać je kiedy im się podoba. Podobną sytuację ma Putin.

 • elenem

  Oceniono 28 razy 28

  Rozumiem że ludzi chorych na raka, od młodych po starych... PIS skazał na śmierć. Tak moi drodzy "parafianie" uznano ze nie warto was leczyć !
  No cóż... co wyborcy chcieli to mają. Mam tylko nadzieję że większość posłów PIS umrze na raka. Ps. Sprawiedliwość, wszak karma wraca. Amen

 • hiperon59b

  Oceniono 22 razy 22

  Opozycja już powinna przygotowywać protest wyborczy do SN o unieważnienie ewentualnych wyborów z uwagi na brak możliwości prowadzenia kampanii wyborczej. Pisia zgraja jak zwykle wymanewrowała opozycję. A wystarczyło, (jak pisałem parę tygodni temu) podsunąć Prezesowi do cmoknięcia jakąś damską dłoń np. włoską i za jakiś czas polskie sprawy zaczęły by zmierzać ku normalności. A tak na marginesie ewentualnych wyborów. Rodzice opowiadali mi, że kiedyś w wyborach prezydenckich w Polsce wziął udział Polak, chyba z Peru, nazywał się Tymiński. Przy zbieraniu podpisów płacił za każdy podpis stówę a ponieważ polskie społeczeństwo jest przekupne to zebrał te podpisy szybko. Obiecywał też granty jeśli wygra wybory i dużo nie brakowało bo wszedł do drugiej tury i Lech Wałęsa żeby go pokonać musiał zaangażować służby specjalne i TVP do bezpodstawnego oczernienia tego kandydata (Tymińskiego). Po latach pisia zgraja przypomniała sobie że społeczeństwo jest przekupne i zastosowała ten sam manewr. 500+ i inne plusy i fanty zrobiły swoje i mamy co mamy. Pisia zgraja wraz z Prezesem, Słońcem Żoliborza, Ukochanym Zbawcą Narodu rządzi i będzie rządzić dopóki wystarczy papieru do druku pieniędzy. Oto Polska właśnie.

 • ks-t

  Oceniono 20 razy 20

  10 miliardów na szczujnię TVPIS się znalazło, a na zdrowie zabrakło. Ale to przecież jest super inwestycja. Policzmy. 50 tys trupów z powodu smogu. Parę tysięcy - koronwirus, śmiertelnośc na raka wzrosła jedynie w Polsce, jesteśmy za Albanią. Ile to oszczędności w ZUS. DLatego KAczyński nie pozwala wprowadzić norm jakościowych dla węgla, blokuje pieniądze na ochronę zdrowia.

 • reniaala

  Oceniono 19 razy 19

  Tych posłów i ich rodzin co głosowali przeciw onkologii nie leczyć onkologicznie dać im ziółka

 • cezar85

  Oceniono 17 razy 17

  Prezes potrzebuje trupów

  a pis'owska większość w sejmie o to zadbała, rodacy

 • marek_k62

  Oceniono 17 razy 15

  PiSuary jak nocniki...

 • huboo

  Oceniono 14 razy 14

  Jak kiedyś napisałem że Jarosław K. to taki polski Hitler to zostałem zminusowany. Ale co się dziwić. Jaki naród taką władza. Przerażające...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX