Jak najłatwiej zawiesić działalność gospodarczą? Co z ZUS-em w sytuacji kryzysowej?

W związku z obecną sytuacją kryzysową wielu przedsiębiorców zmaga się z problemami finansowymi i rozważa zawieszenie działalności gospodarczej. Informujemy, w jaki sposób najłatwiej to zrobić oraz, co ze składkami na ZUS i rozliczeniem podatkowym.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorcy wpisani do CEIDG mogą zawiesić działalność gospodarczą na czas nieokreślony, natomiast osoby będące w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego mogą to zrobić na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Prawo to przysługuje jedynie tym, którzy w ramach swojej działalności nie zatrudniają innych osób. 

Zobacz wideo Nowy podatek od cukru podniesie ceny w sklepach? Polacy mają się odchudzić, ale budżet się utuczy

Jak zawiesić działalność gospodarczą przez internet?

W związku z sytuacją kryzysową najłatwiejszym sposobem na zawieszenie działalności gospodarczej jest zrobienie tego przez internet za pośrednictwem strony prod.ceidg.gov.pl. Niezbędnego do tego jest posiadanie Profilu Zaufanego bądź kwalifikowanego podpisu elektronicznego. 

- Do złożenia wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej potrzebny jest certyfikat kwalifikowany albo ePUAP. Jeżeli ktoś nie ma ani jednego, ani drugiego, to może wyrobić ePUAP bez wychodzenia z domu poprzez bankowość elektroniczną pod warunkiem, że ma konto w banku, który współpracuje z platformą - tłumaczy, cytowany przez serwis Interia.pl, Grzegorz Jurek z  warszawskiego biura rachunkowego Acontis.

Jak zawiesić działalność gospodarczą krok po kroku?

Po wejściu w zakładkę "Złóż wniosek CEIDG", należy się zalogować za pomocą Profilu Zaufanego bądź zarejestrować. Po udanej weryfikacji system powinien przenieść nas do panelu przedsiębiorcy. W zakładce "operacje na wpisie" powinniśmy odnaleźć opcję "Zawieś działalność gospodarczą". Kolejnym krokiem będzie wypełnienie wniosku, w którym znajdą się podstawowe informacje osobowe oraz dotyczące działalności gospodarczej. Zawieszenie działalności rozpoczyna się w dniu wskazanym we wniosku. Datę odwieszenia również można w nim zawrzeć. Można to także zrobić później za pomocą odrębnego wniosku. 

Zawieszenie działalności. Co z ZUS-em?

Zawieszenie działalności gospodarczej wiąże się z kilkoma konsekwencjami. - Trzeba pamiętać o tym, że w momencie gdy zawieszamy działalność gospodarczą, to zawieszamy wszelkie składki odprowadzane do ZUS, ale również prawo do opieki zdrowotnej. Opieka ta działa jeszcze przez 30 dni po zawieszeniu działalności - tłumaczy Grzegorz Jurek. 

Podczas zawieszenia działalności nie trzeba obliczać zaliczek na podatek dochodowy ani składać deklaracji VAT. Dodatkowo przedsiębiorca ma prawo dokończyć transakcje, które rozpoczęły się przed zawieszeniem. 

Więcej o: