Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorcy wpisani do CEIDG mogą zawiesić działalność gospodarczą na czas nieokreślony, natomiast osoby będące w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego mogą to zrobić na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Prawo to przysługuje jedynie tym, którzy w ramach swojej działalności nie zatrudniają innych osób.
W związku z sytuacją kryzysową najłatwiejszym sposobem na zawieszenie działalności gospodarczej jest zrobienie tego przez internet za pośrednictwem strony prod.ceidg.gov.pl. Niezbędnego do tego jest posiadanie Profilu Zaufanego bądź kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
- Do złożenia wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej potrzebny jest certyfikat kwalifikowany albo ePUAP. Jeżeli ktoś nie ma ani jednego, ani drugiego, to może wyrobić ePUAP bez wychodzenia z domu poprzez bankowość elektroniczną pod warunkiem, że ma konto w banku, który współpracuje z platformą - tłumaczy, cytowany przez serwis Interia.pl, Grzegorz Jurek z warszawskiego biura rachunkowego Acontis.
Po wejściu w zakładkę "Złóż wniosek CEIDG", należy się zalogować za pomocą Profilu Zaufanego bądź zarejestrować. Po udanej weryfikacji system powinien przenieść nas do panelu przedsiębiorcy. W zakładce "operacje na wpisie" powinniśmy odnaleźć opcję "Zawieś działalność gospodarczą". Kolejnym krokiem będzie wypełnienie wniosku, w którym znajdą się podstawowe informacje osobowe oraz dotyczące działalności gospodarczej. Zawieszenie działalności rozpoczyna się w dniu wskazanym we wniosku. Datę odwieszenia również można w nim zawrzeć. Można to także zrobić później za pomocą odrębnego wniosku.
Zawieszenie działalności gospodarczej wiąże się z kilkoma konsekwencjami. - Trzeba pamiętać o tym, że w momencie gdy zawieszamy działalność gospodarczą, to zawieszamy wszelkie składki odprowadzane do ZUS, ale również prawo do opieki zdrowotnej. Opieka ta działa jeszcze przez 30 dni po zawieszeniu działalności - tłumaczy Grzegorz Jurek.
Podczas zawieszenia działalności nie trzeba obliczać zaliczek na podatek dochodowy ani składać deklaracji VAT. Dodatkowo przedsiębiorca ma prawo dokończyć transakcje, które rozpoczęły się przed zawieszeniem.