PGNiG wygrywa spór cenowy z Gazpromem w Trybunale Arbitrażowym. Spółka odzyska równowartość 6 mld zł

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie po czterech latach orzekł na korzyść PGNiG w sprawie z Gazpromem. Rosyjska spółka sprzedawała gaz po zawyżonej cenie, którą będzie musiała teraz wyrównać. PGNiG szacuje, że odzyska około 1,5 mld dolarów, które planuje następnie zainwestować.

PGNiG w 1996 roku podpisała z Gazpromem tzw. kontrakt jamalski. Na jego mocy rosyjska strona dostarcza ok. 10,2 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Zapis take or pay, zobowiązuje polską spółkę do zapłaty za co najmniej 8,7 mld metrów sześciennych. PGNiG zdecydowała się zrezygnować z umowy, która wygaśnie w 2022 roku. Kontrakt umożliwiał renegocjację cen każdej ze stron co trzy lata, z czego PGNiG skorzystało w 2014 roku. Nowa cena, zdaniem PGNiG, okazała się nie odpowiadać sytuacji rynkowej, w związku z czym polska spółka złożyła w lutym 2016 roku pozew przeciwko Gazpromowi do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Proces właśnie się zakończył. 

PGNiG wygrywa z Gazpromem. Rosyjska spółka zwróci 1,5 mld dolarów

Po czterech latach Trybunał Arbitrażowy orzekł na korzyść PGNiG.

Trybunał Arbitrażowy uznał argumenty PGNiG i tym samym potwierdził, że cena gazu w kontrakcie jamalskim była nierynkowa i zawyżona. Trybunał zmienił sposób ustalania ceny rosyjskiego gazu poprzez silne powiązanie jej z poziomem cen na rynku europejskim, co oznacza dla PGNiG diametralną poprawę warunków importu gazu.

- powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG. Decyzja Trybunału ma zastosowanie od 1 listopada 2014 roku, kiedy polska spółka wystąpiła z wnioskiem o renegocjację cen. W związku z tym polska strona szacuje, że Rosjanie będą musieli zwrócić ok. 1,5 mld dolarów, czyli około 6,2 mld złotych.

Zobacz wideo

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup nowych złóż w celu dywersyfikacji dostaw gazu. Jak dodaje Kwieciński, środki zostaną również zainwestowane w "w nowe obszary biznesowe związane z integracją krajowego rynku ciepła i rozwojem systemu zeroemisyjnych źródeł energii".

Więcej o:
Komentarze (38)
PGNiG wygrywa spór cenowy z Gazpromem w Trybunale Arbitrażowym. Spółka odzyska równowartość 6 mld zł
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 6 razy 6

  Za to tow. Jasinski (minister skarbu w rzadzie PiSu) zatwierdzil najgorszy kontrakt w historii. Kosztowalo nas to 40 mld zlotych.

 • andgad

  Oceniono 16 razy 6

  Przypomnę, że w 2914 rządziła PO i to Oni rozpoczęli walkę z Gazpromem robiąc umiejętnie korektę umowy!!! Jak dobrze zapisali to zwycięstwo było pewne i na szczęście PiS tego nie spieprzyło!!!

 • Jan Nowak

  Oceniono 16 razy 6

  Jak ka capy rzeczywiście oddadzą te 1,5 mld zielonych, to krzywomordy oszust będzie miał na kolejne obiecanki, a nie na inwestycje. A poszkodowani odbiorcy gazu po zawyżonych cenach obejdą się smakiem.

 • eva_bramborova

  Oceniono 8 razy 4

  W razie odmowy dobrowolnego spełnienia swiadzcenia przez onuce-SEKWESTRACJA I EGZEKUCJA Z CAŁEGO MAJĄTKU GAZPROMU W UE!

 • hamsterx

  Oceniono 7 razy 3

  Co z tego będzie miał zwykły polski konsument gazu?

 • pedro.666

  Oceniono 13 razy 3

  Jasne, zainwestujecie. W TVP

 • amuzc

  Oceniono 2 razy 2

  Gratulacje! Ale realnie aktualny zarząd PGNiG wraz z pis-domanią wykorzysta te pieniądze do własnych celów.

 • zyg88

  Oceniono 5 razy 1

  A kto przed 2014 taką cenę "wynegocjował". I chodzi wolny. Czy nie wielki polityk Waldemar P.

 • onuce-precz

  Oceniono 5 razy 1

  od lat mowie ze z onucami nie robi się interesów bo nigdy nie wychodzi się na tym dobrze. omijać ten kraj z daleka!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX