Podatek od posiadania psa. W tym roku stawka jest wyższa. Ile wynosi? Kto jest z niego zwolniony?

Od ponad miesiąca trwa okres składania zeznań podatkowych. Właściciele psów powinni pamiętać o podatku od posiadania psa, który należy rokrocznie zapłacić fiskusowi. Ile wynosi danina w tym roku? Kto jest z niej zwolniony?

Osoby rozliczające się poprzez formularze PIT-37 i PIT-38 powinny pamiętać, że 30 kwietnia automatycznie przygotowane zeznania znajdujące się w usłudze "Twój e-PIT" zostaną zaakceptowane i wysłane do fiskusa. Do 31 maja wydłużony zostanie za to czas na wysyłanie korekt również za pomocą wyżej wymienionej usługi bądź aplikacji e-Deklaracja.

Termin ten obowiązuje również właścicieli psów, którzy muszą rozliczyć się z fiskusem z posiadania swoich pupili. Przypominamy, że o wprowadzeniu podatku, a także o tym, że istnieje odgórny limit wysokości daniny, decyduje rada miasta.

Podatek od psa. Ile wynosi w tym roku? 

W 2020 roku podatek od posiadania psa wyniesie maksymalnie 125,40 zł. To minimalna podwyżka względem poprzedniego roku, kiedy to danina wynosiła 123,18 zł. Standardowy termin podatku mija 30 kwietnia. W przypadku szczeniaków, które urodziły się po tym terminie, opłatę należy wnieść w ciągu dwóch miesięcy od urodzenia psa, natomiast jeśli zwierzę przyszło na świat w drugiej połowie roku, wysokość tej kwoty maleje o połowę. 

Podatek od psa. Kogo nie obowiązuje opłata?

Podatek od psa muszą płacić mieszkańcy tylko niektórych miast. Z tego obowiązku zwolnieni są mieszkańcy m.in. Warszawy, Wrocławia, Gdyni, Lublina i Łodzi. Informację na temat podatku można znaleźć w urzędach miast bądź gmin lub na ich stronach internetowych. Poza tym danina nie dotyczy: 

 • seniorów w wieku powyżej 65. roku życia (muszą samodzielnie prowadzić gospodarstwo domowe), 
 • rolników,
 • osób niepełnosprawnych posiadających psa asystującego, 
 • personelu dyplomatycznego i pracowników urzędów konsularnych, jeśli nie są obywatelami kraju (przepis ważny tylko pod warunkiem wzajemności). 
Zobacz wideo PIT 2020. W tym roku są trzy nowe ulgi. Sprawdzamy z doradcą podatkowym, jak je rozliczyć
Więcej o:
Komentarze (39)
Podatek od posiadania psa. W tym roku stawka jest wyższa. Ile wynosi? Kto jest z niego zwolniony?
Zaloguj się
 • hrabiaa

  Oceniono 8 razy 8

  Zapomnieliście o tych, którzy wzięli psa ze schroniska. Też są zwolnieni...

 • tow.anton.maciorow

  Oceniono 8 razy 4

  A podatek z pasienie wściekniętego kaczora płacimy wszyscy, oprócz kiecowych.

 • 11krzych

  Oceniono 5 razy 3

  >Kto jest z niego zwolniony?
  Wydaje mi się, że prezes Kaczyński nie płaci nic za posiadanie Psa.

 • glinda53

  Oceniono 7 razy 3

  Podatek podatkiem ale wlasciciele nie maja pojecia o obowiazkach i tutaj potrzebne jest zaostrzenie przepisow zaklocania spokoju,niektorzy psy uwazaja za narzedzie do przesladowania innych ,zasranymi chodnikami czy trawnikami,wyciem i szczekaniem na okraglo,dlaczego inne kraje potrafia ttakie rzeczy wyegzekwowac w Polscxe jest problem czyzby za slabi jurysci ,ktorzy nie potrafia przygotowac solidnych i praktycznych przepisow?przeciez to chodzi o ludzkie zdrowie,a moze to malo zrozumiale ,wyglada na to ze tak bo wlasciciele robia co chca ,nawet na taka patologie powinny byc praktyczne przepisy prawne.

 • marian-pazdzioch-syn-jozefa

  Oceniono 10 razy 2

  Za te obsrane chodniki na każdym to powinno być kilka stów rocznie. Ilość psów trzymana w blokach w to jest jakaś paranoja. Srają i szczą gdzie gdzie popadnie drą mordy całymi dniami.

 • 11krzych

  Oceniono 1 raz 1

  A gdyby tak podatek od posiadania księdza. Po tym trzeba sprzątać, dotować remonty budy w której mieszka. Niech posiadacze płacą.

 • 11krzych

  Oceniono 5 razy 1

  Podatek za Psa powinien być ryczałtowo pobierany od producentów butaprenu.

 • harry_callahan

  Oceniono 11 razy 1

  A ktoś w ogóle płaci taki podatek? Biorąc pod uwagę liczbę tych szczekajłów w miastach (ach te wiejskie sentymenty, Burek w obejściu musi być!) to taki podatek powinien stanowić jedną z kluczowych pozycji w budżetach miast!.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX