Podatek od posiadania psa. W tym roku stawka jest wyższa. Ile wynosi? Kto jest z niego zwolniony?

Od ponad miesiąca trwa okres składania zeznań podatkowych. Właściciele psów powinni pamiętać o podatku od posiadania psa, który należy rokrocznie zapłacić fiskusowi. Ile wynosi danina w tym roku? Kto jest z niej zwolniony?

Osoby rozliczające się poprzez formularze PIT-37 i PIT-38 powinny pamiętać, że 30 kwietnia automatycznie przygotowane zeznania znajdujące się w usłudze "Twój e-PIT" zostaną zaakceptowane i wysłane do fiskusa. Do 31 maja wydłużony zostanie za to czas na wysyłanie korekt również za pomocą wyżej wymienionej usługi bądź aplikacji e-Deklaracja.

Termin ten obowiązuje również właścicieli psów, którzy muszą rozliczyć się z fiskusem z posiadania swoich pupili. Przypominamy, że o wprowadzeniu podatku, a także o tym, że istnieje odgórny limit wysokości daniny, decyduje rada miasta.

Podatek od psa. Ile wynosi w tym roku? 

W 2020 roku podatek od posiadania psa wyniesie maksymalnie 125,40 zł. To minimalna podwyżka względem poprzedniego roku, kiedy to danina wynosiła 123,18 zł. Standardowy termin podatku mija 30 kwietnia. W przypadku szczeniaków, które urodziły się po tym terminie, opłatę należy wnieść w ciągu dwóch miesięcy od urodzenia psa, natomiast jeśli zwierzę przyszło na świat w drugiej połowie roku, wysokość tej kwoty maleje o połowę. 

Podatek od psa. Kogo nie obowiązuje opłata?

Podatek od psa muszą płacić mieszkańcy tylko niektórych miast. Z tego obowiązku zwolnieni są mieszkańcy m.in. Warszawy, Wrocławia, Gdyni, Lublina i Łodzi. Informację na temat podatku można znaleźć w urzędach miast bądź gmin lub na ich stronach internetowych. Poza tym danina nie dotyczy: 

  • seniorów w wieku powyżej 65. roku życia (muszą samodzielnie prowadzić gospodarstwo domowe), 
  • rolników,
  • osób niepełnosprawnych posiadających psa asystującego, 
  • personelu dyplomatycznego i pracowników urzędów konsularnych, jeśli nie są obywatelami kraju (przepis ważny tylko pod warunkiem wzajemności). 
Zobacz wideo PIT 2020. W tym roku są trzy nowe ulgi. Sprawdzamy z doradcą podatkowym, jak je rozliczyć
Więcej o: