Ekonomiści szukają rozwiązań na wyjście z kryzysu. Proponują zawiesić 500 plus i ograniczyć wydatki na wojsko

Zawieszenie programów socjalnych, w tym 500 plus czy trzynastej emerytury oraz ograniczenie wydatków na wojsko to część postulatów, które proponują znani ekonomiści w "Alercie Gospodarczym". Według nich takie rozwiązania pozwoliłyby zmniejszyć skutki kryzysu gospodarczego, który będzie skutkiem epidemii koronawirusa.

Epidemia koronawirusa to potężny cios dla polskiej gospodarki, której spora część pozostaje od trzech tygodni w zawieszeniu. W oczy wielu przedsiębiorców zagląda widmo problemów finansowych oraz długiego kryzysu gospodarczego. 

Koronawirus w Polsce. Ekonomiści: zachowanie płynności przedsiębiorców to najpilniejsze zadanie 

Prof. Jerzy Hauser, prof. dr hab. Jan Czekaj czy dr Mirosław Gronicki - to tylko niektórzy ekonomiści, którzy podpisali się pod raportem z cyklu "Alert Gospodarczy", w którym proponowanych jest szereg rozwiązań, dzięki którym polska gospodarka miałaby szansę na szybsze wyjście z kryzysu.

Jak zauważają, głównym i najpilniejszym zadaniem rządu jest obecnie zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstw, gdyż w przypadku masowych bankructw problemy związane z epidemią koronawirusa spotęgują się. Chodzi m.in. o odciążenie przedsiębiorców od ciężarów finansowych w postaci wszelkiego rodzaju opłat i podatków, zahamowanie spirali zatorów płatniczych oraz pomoc przedsiębiorcom ze strony sektora bankowego np. poprzez zwolnienie kredytów z podatku bankowego. 

Ekonomiści proponują zawieszenie 500 plus i trzynastej emerytury 

Ekonomiści zwracają jednak uwagę na to, że niezbędne jest znowelizowanie ustawy budżetowej, gdyż obecne założenia są nierealne do spełnienia. Według nich rozwiązaniem byłaby czasowa rezygnacja z programów socjalnych. 

Trzeba jej dokonać po wnikliwym przeglądzie wszystkich wydatków budżetowych, aby ograniczyć poziom wydatków, które nie są w tym roku niezbędne. W szczególności na okres co najmniej trzech lat (2020-2022) trzeba zrezygnować z reguły przeznaczania na wydatki wojskowe 2 proc. PKB. Niezbędne będzie także zawieszenie na ten okres części sztywnych wydatków socjalnych (w szczególności dotyczy to 13. emerytury i ograniczenia wypłaty 500 plus do poziomu sprzed jej rozszerzenia). 

- czytamy w raporcie. Podobne postulaty dotyczące zawieszenie świadczeń socjalnych przedstawił również Grzegorz Hajdarowicz, przewodniczący rady nadzorczej Gremi Media. Dyskusje wokół 500 plus oraz "trzynastek" zakończyli jednak na ten moment obecni ministrowie rządu, którzy jasno stwierdzili, że świadczenia będą wypłacane w niezmienionej formie. W środę 1 kwietnia rozpoczęła się zresztą wypłata "trzynastek". 

Zobacz wideo Dlaczego zwolnienia z ZUS nie obejmą dużych firm?

Pełna wersja "Alertu Gospodarczego" dostępna jest na stronie Open Eyes Economy Summit (OEES) w zakładce "Dobrze wiedzieć". W inicjatywę pod przewodnictwem prof. Hausnera zaangażowanych jest trzynastu ekonomistów, w tym prof. SGH dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dr Mirosław Gronicki - były minister finansów czy Robert Kowalski ze Stanford University. 

Więcej o:
Komentarze (279)
Ekonomiści szukają rozwiązań na wyjście z kryzysu. Proponują zawiesić 500 plus i ograniczyć wydatki na wojsko
Zaloguj się
 • Miki Kleinwald

  Oceniono 63 razy 55

  A może ograniczyć wydatki na fundusz kościelny i telewizję publiczną? No może jeszcze obciąć zarobki zarządów spółek skarbu państwa?.. Taki żarcik ;)

 • nador

  Oceniono 57 razy 47

  Oraz zlikwidować spółkę od centralnego portu lotniczego w Baranowie. Choć pisowskie pasożyty i tak od zawsze wiedziały, że to czysta fikcja stworzona żeby doić państwo polskie.

 • jerzytop

  Oceniono 47 razy 41

  A może byśmy tak przestali płacić z NASZYCH podatnika pieniędzy róznym prezesom po 60-80-100 tys miesięcznie plus niezliczone premie nagrody
  Siedza tacy na 10 stołkach a ich roczne dochody to nawet miliony zł Tacy są dobrzy w swoich FACHACH / niezliczonych fachach /

 • ws21

  Oceniono 31 razy 29

  Błąd logiczny. Kłopoty w gospodarce to nie skutek koronawirusa. Je wywołaly decyzje polityków aktualnie rządzących. Ich wybór. Uważają że to dla naszego dobra. Ja jestem innego zdania i tyle.

 • niewierzekk

  Oceniono 30 razy 26

  Mendy, dlaczego nikt nie proponuje również zawieszenia wypłat dla Kościoła. Mało dostają? Te pieniądze można przeznaczyć na inne sprawy

 • swru

  Oceniono 24 razy 22

  Lepiej wywalic pisich pociotków z rad nadzorczych, ktorzy okradają państwo notorycznie nie mając pojęcia co niby mają tam robić

 • biesczad1

  Oceniono 25 razy 21

  500+, to nie program socjalny: to wyborcza łapówka - jeśli PiS to zawiesi, nie wygra już żadnych wyborów!!!

 • Wojciech Joński

  Oceniono 20 razy 20

  Najpierw to trzeba od władzy odsunąć nieudaczników z PISu, a następnie z całą UE starać się o uruchomienie planu Marshalla Bis. W pojedynkę żadne państwo nie wyjdzie z tego bagna !

 • tempa-dzida2

  Oceniono 20 razy 18

  500+ nie trzeba zawieszać.
  NIE BĘDZIE SKĄD WZIĄĆ PIENIĘDZY ???????
  Na razie firmy "mogą przesunąć" ogłoszenie upadłości o trzy miesiące.
  W czym to przedsiębiorcom pomoże ? Nie wiem. Ale tak powiedział premier.
  CIEKAWE, CO NA TO WIERZYCIELE ???????????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX