Ekonomiści szukają rozwiązań na wyjście z kryzysu. Proponują zawiesić 500 plus i ograniczyć wydatki na wojsko

Zawieszenie programów socjalnych, w tym 500 plus czy trzynastej emerytury oraz ograniczenie wydatków na wojsko to część postulatów, które proponują znani ekonomiści w "Alercie Gospodarczym". Według nich takie rozwiązania pozwoliłyby zmniejszyć skutki kryzysu gospodarczego, który będzie skutkiem epidemii koronawirusa.

Epidemia koronawirusa to potężny cios dla polskiej gospodarki, której spora część pozostaje od trzech tygodni w zawieszeniu. W oczy wielu przedsiębiorców zagląda widmo problemów finansowych oraz długiego kryzysu gospodarczego. 

Koronawirus w Polsce. Ekonomiści: zachowanie płynności przedsiębiorców to najpilniejsze zadanie 

Prof. Jerzy Hauser, prof. dr hab. Jan Czekaj czy dr Mirosław Gronicki - to tylko niektórzy ekonomiści, którzy podpisali się pod raportem z cyklu "Alert Gospodarczy", w którym proponowanych jest szereg rozwiązań, dzięki którym polska gospodarka miałaby szansę na szybsze wyjście z kryzysu.

Jak zauważają, głównym i najpilniejszym zadaniem rządu jest obecnie zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstw, gdyż w przypadku masowych bankructw problemy związane z epidemią koronawirusa spotęgują się. Chodzi m.in. o odciążenie przedsiębiorców od ciężarów finansowych w postaci wszelkiego rodzaju opłat i podatków, zahamowanie spirali zatorów płatniczych oraz pomoc przedsiębiorcom ze strony sektora bankowego np. poprzez zwolnienie kredytów z podatku bankowego. 

Ekonomiści proponują zawieszenie 500 plus i trzynastej emerytury 

Ekonomiści zwracają jednak uwagę na to, że niezbędne jest znowelizowanie ustawy budżetowej, gdyż obecne założenia są nierealne do spełnienia. Według nich rozwiązaniem byłaby czasowa rezygnacja z programów socjalnych. 

Trzeba jej dokonać po wnikliwym przeglądzie wszystkich wydatków budżetowych, aby ograniczyć poziom wydatków, które nie są w tym roku niezbędne. W szczególności na okres co najmniej trzech lat (2020-2022) trzeba zrezygnować z reguły przeznaczania na wydatki wojskowe 2 proc. PKB. Niezbędne będzie także zawieszenie na ten okres części sztywnych wydatków socjalnych (w szczególności dotyczy to 13. emerytury i ograniczenia wypłaty 500 plus do poziomu sprzed jej rozszerzenia). 

- czytamy w raporcie. Podobne postulaty dotyczące zawieszenie świadczeń socjalnych przedstawił również Grzegorz Hajdarowicz, przewodniczący rady nadzorczej Gremi Media. Dyskusje wokół 500 plus oraz "trzynastek" zakończyli jednak na ten moment obecni ministrowie rządu, którzy jasno stwierdzili, że świadczenia będą wypłacane w niezmienionej formie. W środę 1 kwietnia rozpoczęła się zresztą wypłata "trzynastek". 

Zobacz wideo Dlaczego zwolnienia z ZUS nie obejmą dużych firm?

Pełna wersja "Alertu Gospodarczego" dostępna jest na stronie Open Eyes Economy Summit (OEES) w zakładce "Dobrze wiedzieć". W inicjatywę pod przewodnictwem prof. Hausnera zaangażowanych jest trzynastu ekonomistów, w tym prof. SGH dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dr Mirosław Gronicki - były minister finansów czy Robert Kowalski ze Stanford University. 

Więcej o: