Mocne spadki cen żywności na świecie, cukier najtańszy od dwóch lat. Wszystko przez ropę

Z najnowszych danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, że średnio na całym świecie żywność w marcu potaniała w stosunku do lutego o 4,3 proc.

FAO cały czas monitoruje ceny żywności na świecie i w tym celu wylicza indeks globalnych cen żywności. Uwzględnia on ceny kluczowych produktów spożywczych - między innymi mleka, cukru, oleju roślinnego, zbóż i mięsa. W marcu wartość indeksu wyniosła 172,2 pkt i była o 4,3 proc. niższa niż w lutym.

W największym stopniu - o 19 proc. - potaniał cukier. Mocne spadki - na poziomie 12 procent - dotknęły też oleje roślinne. Inne ważne produkty żywnościowe potaniały już mniej - np. zboża o 1,9 proc.

Zaskakująca jest przyczyna spadków cen na rynku żywności. Wydaje się, że moglibyśmy jej szukać w spadku popytu w związku z epidemią koronawirusa lub problemach, które wywołała ona na rynku transportowym. Ale nic z tych rzeczy.

Ekonomiści FAO tłumaczą spadek wartości indeksu cen żywności głównie tąpnięciem na rynku ropy naftowej (w marcu aż o ponad 50 proc.). Znaczna część upraw na świecie - np. trzciny cukrowej w Brazylii, kukurydzy w USA lub nawet rzepaku w Polsce - jest przeznaczana pod produkcję biopaliwa. Kiedy więc gwałtownie potaniała ropa na światowych rynkach, do jej cen musieli też dostosować się producenci biopaliw. 

Zobacz wideo Jak robić zakupy w czasie pandemii?

W Polsce nieco inaczej, ale inflacja raczej nie urosła

Wartość indeksu wyliczanego przez FAO dla całego świata nie oddaje tego, co dzieje się na polskim rynku. Jednak wydaje się, że i u nas ceny żywności przestały rosnąć.

Twardych danych jeszcze nie mamy. GUS nie podał w mijającym właśnie tygodniu wstępnego odczytu wskaźnika inflacji dotyczącego marca, ponieważ jego ankieterzy nie mogli z powodu koronawirusa zbierać danych jak wcześniej. Nie chodzą już po mniejszych sklepach i targowiskach - korzystają z informacji pozyskanych przez telefon od większych sieci handlowych.

Niemniej według analityków Credit Agricole Bank Polska prognozy dotyczące wskaźnika wzrostu cen w Polsce nie zmieniły się w marcu w porównaniu do lutego - szacunek za cały rok to 2,9 proc. Stało się tak dlatego, że po przejściowym wzroście cen żywności w pierwszych tygodniach marca związanym ze skokowym popytem wynikającym z robieniem przez nas zapasów na trudne czasy ceny obniżyły się wyraźnie w drugiej połowie miesiąca. Jednak na precyzyjne dane o tym, co dzieje się na naszym rynku żywności, musimy jeszcze poczekać.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o:
Komentarze (95)
Mocne spadki cen żywności na świecie, cukier najtańszy od 2 lat. Wszystko przez ropę naftową
Zaloguj się
 • drwoy

  Oceniono 42 razy 42

  Nie przesadzajcie z tą drożyzną. Konie w Janowie Podlaskim są wyraźnie tańsze.

 • arysto13

  Oceniono 34 razy 26

  W sklepach tego nie widać, powiedziałbym, że jest wręcz odwrotnie, ale tak jak mówił taki jeden z głupim uśmieszkiem, ceny oleju spadły.... i lokomotyw!

 • zelenyles

  Oceniono 28 razy 20

  na świecie ceny spadają a u nas zapierniczają dla naszego dobra do góry tak po PIS-owsku

 • parapsychopatolog

  Oceniono 18 razy 18

  A to wszystko zasługa prezesa Orlenu Obajtka który w TVPis ogłosił, że to on podjął decyzję o obniżeniu cen ropy...

 • kolo125

  Oceniono 18 razy 18

  A w sklepach drożyzna, teraz wszystkie produkty są o wiele droższe !!! tffuuu

 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 17 razy 15

  A u nas odwrotnie. Mięso o 20 % w górę. Widać mięso przybiega na własnych nogach do sklepu.

 • Ann Kowalska

  Oceniono 16 razy 12

  To chyba nie u nas. Mięso, sery i pieczywo bardzo podrozalo oststnio

 • mcguirre

  Oceniono 11 razy 11

  A to ciekawe bo wczoraj za standardowe weekendowe zakupy zapłaciłem o jakie 200 zł więcej niż jeszcze dwa tygodnie temu. Czyli Ktoś robi nas w uj ?

 • artur0121

  Oceniono 10 razy 10

  A olej? jeszcze tańszy? Adrian zapieje z zachwytu!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX