Niedziele handlowe 2020. Czy 5 kwietnia zrobimy zakupy w sklepach? Odpowiadamy

Od 2020 roku ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni obowiązuje w pełnym zakresie. Oznacza to, że niedziel, kiedy możemy zrobić zakupy w sklepach i galeriach handlowych jest zaledwie kilka. Czy 5 kwietnia jest takim dniem i jaki wpływ mają ostatnie obostrzenia?

Zakaz handlu w niedziele funkcjonuje od 2018 roku, ale od tego czasu - co roku - przepisy były zaostrzane. I tak np. jeszcze w ubiegłym roku zakupy w supermarketach oraz centrach handlowych mogliśmy robić w każdą ostatnią niedzielę miesiąca i kilka innych dodatkowych dni, najczęściej w okolicach świąt. W skali roku dawało to kilkanaście niedziel. W 2020 roku zgodnie z ustawą niedziel handlowych jest siedem. 5 kwietnia jest jedną z nich. 

Niestety od soboty 14 marca w Polsce obowiązują ograniczenia związane m.in z przemieszczaniem się czy przebywaniem w miejscach publicznych zaostrzone jeszcze bardziej 1 kwietnia. Na tej podstawie rząd zadecydował m.in. o zamknięciu centrów i galerii handlowych, w których działać mogą tylko sklepy spożywcze, apteki czy drogerie. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją.

Handel w niedziele i nie tylko. Nowe obostrzenia w sklepach - jednorazowe rękawiczki i określona liczba klientów

Na stronie rządowej udostępnione zostały zalecenia dla pracowników i klientów sklepów. I tak np.  wybierając się na zakupy, należy mieć założone jednorazowe rękawiczki, które powinny być udostępnione dla klientów w sklepach. Ograniczenia dotyczą również liczby klientów, którzy w jednym czasie mogą przebywać w sklepie. W sklepach zakupy robić mogą maksymalnie 3 osoby na jedną kasę - to samo dotyczy kolejek przy danym stoisku na targach i bazarkach. Warto pamiętać, by zachować wtedy zalecaną odległość 2 metrów od kolejnej osoby. 

W godzinach 10-12 w sklepach przebywać mogą tylko osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach placówki będą otwarte dla wszystkich, w tym także dla tych osób. Uwaga! Stacje benzynowe zostają wyłączone z tzw. "godzin dla seniora". 

Biedronka i Lidl wydłużają godziny pracy. Niektóre sklepy będą otwarte całodobowo 

Warto też dodać, że w związku ze zbliżającymi się Świętami WieIkanocnymi spora część dużych sklepów zmieniała godziny otwarcia. Na rotacyjny tryb pracy zdecydowała się m.in. Biedronka. "Pracownicy zostaną podzieleni na dwie grupy, które w cyklu tygodniowym będą na zmianę wykonywać pracę w sklepie albo pozostaną w domu. Takie rozwiązanie ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa pracowników" - napisano w komunikacie sieci w ubiegłym tygodniu. W związku z tym codziennie między godz.13:30-14:30 sklepy będą zamknięte właśnie z powodu przerwy technicznej. Jej długość oraz dokładna godzina zależy od placówek. 

Na podobny krok zdecydowały się również Lidl oraz Aldi.  

Poza tym Biedronka i Lidl podjęły decyzję o wydłużeniu czasu otwarcia swoich placówek sprzedaży detalicznej. Od 2 kwietnia sklepy pierwszej z sieci czynne w godz. 6:00 – 24:00. Dodatkowo w tygodniu przedświątecznym, czyli w dniach 7-10 kwietnia, niektóre sklepy obydwu sieci będą czynne całą dobę.  

Więcej o: