Jak przez internet złożyć wniosek o tarczę? ZUS ostrzega: Wnioski składane mailem nie będą rozpatrywane

Osoby zainteresowane skorzystaniem z tarczy antykryzysowej mogą złożyć wniosek przez internet. ZUS zwraca jednak uwagę, że należy robić to poprzez PUE ZUS. Wnioski składane drogą mailową nie będą rozpatrywane.

Tarcza antykryzysowa to zbiór ustaw, których celem jest ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń oraz zachowanie płynności finansowej w przedsiębiorstwach w związku z zastojami pracy i kryzysem gospodarczym. Przepisy obowiązują od 1 kwietnia br. Od tej daty przedsiębiorcy mogą zgłaszać wnioski do ZUS o m.in. zwolnienie ze składek na okres trzech miesięcy, czy wypłatę świadczenia postojowego dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.

Zobacz wideo Czy "tarcza antykryzysowa" ochroni polskie firmy? Rozmowa z Maciejem Wituckim z Konfederacji Lewiatan

ZUS ostrzega: Wnioski składane mailem nie będą rozpatrywane

Skany, zdjęcia czy wypełnione pliki word lub pdf przesłane e-mailem nie będą traktowane jak wnioski i nie będą przez nas rozpatrywane. Tych, którzy przesłali swoje wnioski na adres cot@zus.pl  lub inny adres mailowy, prosimy o przekazanie ich ponownie we właściwy sposób

- czytamy w komunikacie Zakładu. ZUS przypomina, że wnioski można składać elektronicznie przez PUE ZUS. Istnieje także możliwość wysłania ich drogą papierową za pośrednictwem poczty, a także osobiście w oddziale, wrzucając wniosek do skrzynki oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa". Zgodnie z zapewnieniami jest to także metoda bezkontaktowa. 

ZUS. Jak złożyć wniosek o tarczę online?

Aby złożyć wniosek o tarczę online, należy zalogować do konta na PUE ZUS. Po przejściu do zakładki "Płatnik" i wybraniu odpowiedniego z wniosków ze zbioru dokumentów.  Każdy z nich posiada odpowiedni kod oraz opis. Po wypełnieniu formularzu wniosek należy wysłać, podpisując go za pomocą jednego z trzech następujących środków: 

  • kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
  • podpisu zaufanego (PZ ePUAP) lub
  • podpisu osobistego (e-dowodu).

W razie problemów z wypełnieniem wniosku można liczyć na pomoc pracowników ZUS, kontaktując się z nimi telefonicznie. W TYM MIEJSCU znajdziemy zbiór numerów, pod które należy dzwonić w zależności od zaistniałych trudności. 

>>> Czytaj także: Tarcza antykryzysowa. Jak złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS online? Wyjaśniamy krok po kroku

Więcej o: