Jak przez internet złożyć wniosek o tarczę? ZUS ostrzega: Wnioski składane mailem nie będą rozpatrywane

Osoby zainteresowane skorzystaniem z tarczy antykryzysowej mogą złożyć wniosek przez internet. ZUS zwraca jednak uwagę, że należy robić to poprzez PUE ZUS. Wnioski składane drogą mailową nie będą rozpatrywane.

Tarcza antykryzysowa to zbiór ustaw, których celem jest ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń oraz zachowanie płynności finansowej w przedsiębiorstwach w związku z zastojami pracy i kryzysem gospodarczym. Przepisy obowiązują od 1 kwietnia br. Od tej daty przedsiębiorcy mogą zgłaszać wnioski do ZUS o m.in. zwolnienie ze składek na okres trzech miesięcy, czy wypłatę świadczenia postojowego dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.

Zobacz wideo Czy "tarcza antykryzysowa" ochroni polskie firmy? Rozmowa z Maciejem Wituckim z Konfederacji Lewiatan

ZUS ostrzega: Wnioski składane mailem nie będą rozpatrywane

Skany, zdjęcia czy wypełnione pliki word lub pdf przesłane e-mailem nie będą traktowane jak wnioski i nie będą przez nas rozpatrywane. Tych, którzy przesłali swoje wnioski na adres cot@zus.pl  lub inny adres mailowy, prosimy o przekazanie ich ponownie we właściwy sposób

- czytamy w komunikacie Zakładu. ZUS przypomina, że wnioski można składać elektronicznie przez PUE ZUS. Istnieje także możliwość wysłania ich drogą papierową za pośrednictwem poczty, a także osobiście w oddziale, wrzucając wniosek do skrzynki oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa". Zgodnie z zapewnieniami jest to także metoda bezkontaktowa. 

ZUS. Jak złożyć wniosek o tarczę online?

Aby złożyć wniosek o tarczę online, należy zalogować do konta na PUE ZUS. Po przejściu do zakładki "Płatnik" i wybraniu odpowiedniego z wniosków ze zbioru dokumentów.  Każdy z nich posiada odpowiedni kod oraz opis. Po wypełnieniu formularzu wniosek należy wysłać, podpisując go za pomocą jednego z trzech następujących środków: 

 • kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
 • podpisu zaufanego (PZ ePUAP) lub
 • podpisu osobistego (e-dowodu).

W razie problemów z wypełnieniem wniosku można liczyć na pomoc pracowników ZUS, kontaktując się z nimi telefonicznie. W TYM MIEJSCU znajdziemy zbiór numerów, pod które należy dzwonić w zależności od zaistniałych trudności. 

>>> Czytaj także: Tarcza antykryzysowa. Jak złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS online? Wyjaśniamy krok po kroku

Więcej o:
Komentarze (20)
Jak przez internet złożyć wniosek o tarczę? ZUS ostrzega: Wnioski składane mailem nie będą rozpatrywane
Zaloguj się
 • artutek

  Oceniono 8 razy 8

  czegoś nie rozumiem - na zapytanie ZUS na PUE odpowiedź dostaję na maila - więc nie kumam o co chodzi :( Czy te odpowiedzi traktować poważnie czy też wrzucać do kosza ??

 • maiora

  Oceniono 14 razy 8

  qu... wnioski przez mail nie bo co? bo fałszywe? debile zusowscy znowu muszą pokazać wyższość urzędnika nad komputerem.kretyni

 • tenare

  Oceniono 11 razy 7

  W placówkach ZUS wnioski wrzuca się do skrzynek BEZ POTWIERDZENIA ODBIORU.
  Więc nikt nie ma pewności, czy rzeczywiście złożył, czy wrzucił do studni.

 • lyjnin69

  Oceniono 5 razy 5

  jaka tarcza, toż to "DURSZLAK"

 • lesngene

  Oceniono 5 razy 5

  czy ktoś wie, co dalej z tymi wnioskami, czy ZUS w jakiś sposób potwierdzi że wniosek dotarł? kiedy wyda decyzję ?

 • herp_derp

  Oceniono 4 razy 4

  Złoty Laur za postawę proklientowską się należy.

 • six_a

  Oceniono 4 razy 2

  niech będzie pochwalony puezus chytrus.

 • marykownow

  Oceniono 1 raz 1

  ZUS chwali się zusomatami, automatami, które przyjmują papiery całą dobę. Myślę pójdę na Senatorską po godzinach ich pracy, żeby ludzi nie było. Dzwonię upewnić się, czy nie popsuty. Miła pani na infolinii sprawdza, że wg listy (znalazłam ją też na stronie potem) jedyny w Warszawie jest w urzędzie na Woli.

 • janusz jasica

  Oceniono 1 raz 1

  Tak ale po złożeniu wniosku o profil poufnych trzeba potwierdzić tożsamość osobiście w zusie a ZUS jest niedostępny takie błędne koło

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX