ZUS przyspieszy proces rozpatrywania wniosków ws. tarczy antykryzysowej. Kiedy pierwsze wypłaty?

ZUS uruchomił system do automatycznej obsługi wniosków składanych ws. tarczy antykryzysowej. Dzięki temu proces weryfikacji dokumentów znacznie przyspieszy. Pierwsze wpłaty na kontach wnioskujących pojawią się już 15 kwietnia.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z rozwiązań zawartych w tarczy antykryzysowej muszą złożyć odpowiedni wniosek do ZUS. o m.in. zwolnienie ze składek na okres trzech miesięcy, rozłożenie ich na raty czy wypłatę świadczenia postojowego dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.

Zobacz wideo

ZUS wprowadza system automatycznego weryfikowania wniosków. Pierwszą pomoc przedsiębiorcy otrzymają już 15 kwietnia 

- Zdajemy sobie bowiem sprawę, że wielu przedsiębiorców czeka na jak najszybszą pomoc - podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z tego powodu zdecydowano się wprowadzić system do automatycznej obsługi wniosków, co znacznie przyspieszy cały proces. Dzięki temu pierwsze świadczenia postojowe trafią do wnioskodawców już 15 kwietnia.

Prof. Uścińska zaznacza, że ZUS już wcześniej korzystał z systemu, weryfikując wnioski składane przy obniżeniu wieku emerytalnego. Jak dotąd Zakład zweryfikował 80 tys. wniosków złożonych za pomocą PUE ZUS. "Jednak ta liczba niedługo będzie nieaktualna, ponieważ po wprowadzeniu tzw. automatów nastąpi masowa weryfikacja dokumentów. To się stanie jeszcze przed świętami" - zapowiada. 

ZUS uspokaja również przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. Instytucja nie będzie wszczynać postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj. W związku z tym przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku do 30 czerwca.

Dowiedz się więcej: Tarcza antykryzysowa. Jak złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS online? Wyjaśniamy krok po kroku 

Więcej o: