Faktura dla Kaczyńskiego budzi wątpliwości. TVP rzuca się do obrony prezesa PiS. "Manipulacja"
"Wiadomości" TVP zareagowały na medialne doniesienia o wizycie Jarosława Kaczyńskiego na grobie matki. W programie wyemitowano reportaż o prezesie PiS i jego odwiedzinach Powązek w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
O opinię na temat zaprezentowanej faktury poprosiliśmy eksperta od prawa podatkowego o opinię odnośnie autentyczności zaprezentowanego przez "Wiadomości" rachunku. Nasz rozmówca, który wolał pozostać anonimowy, stwierdził, że pokazanego w TVP dokumentu można tego nazwać ani paragonem, ani fakturą. - Tak naprawdę nie można nawet zweryfikować autentyczności tego dokumentu, ponieważ sprzedawca jest zamazany. A sprzedawca to podmiot gospodarczy, więc zamazany być nie powinien - uznał.
TVP rzuca się na odsiecz prezesowi PiS. "Manipulacja"
Drążenie tematu publicznemu nadawcy najwyraźniej się nie spodobało. Portal TVP Info pisze ponownie o "ataku na Jarosława Kaczyńskiego". Wątpliwości dotyczące faktury nazywa manipulacjami.
Portal twierdzi, że zamiast numeru NIP na fakturze można umieść PESEL - faktura jest bowiem konsumencka, wystawiona na osobę fizyczną. Wątpliwości części komentatorów budziła też stawka VAT uwidoczniona na dokumencie. Wynosi ona 23 proc. Zdaniem TVP Info jeśli wieńce zawierają np. sztuczne kwiaty, to właśnie taka stawka podatku jest obowiązkowa. A nie ośmioprocentowa, którą obciążone są "mniej złożone" wieńce.
Kolejna niejasność dotyczy numeru dokumentu - chociaż sprzedaż ma miejsce w kwietniu, to oznaczenie faktury wskazuje na pierwszą sprzedaż w roku. Zdaniem TVP możliwe, że wszyscy wcześniejsi klienci podmiotu wystawiającego dokument wcześniej prosili o paragony. A sprzedaży na rzecz przedsiębiorców mogło nie być w ogóle
Rzetelność dziennikarska to nie manipulacja
Wątpliwości dotyczące faktury trudno rozwiać bez dostępu do oryginalnego dokumentu lub wypowiedzi - chociażby anonimowej - osoby, która dokument wystawiła. TVP wątpliwości komentatorów nazywa manipulacjami, portal nie przedstawia jednak żadnych dowodów i faktów, by autentyczność swoich twierdzeń potwierdzić.
Czy rolą publicznego nadawcy jest obrona polityków? Czy odmawiania mediom prawa do zadawania pytań, krytykowania i wyrażania opinii powinno być dopuszczalną praktyką? Rzetelność dziennikarska i dążenie do prawdy z pewnością nie są manipulacją.
-
500 plus. Jedna bardzo ważna zmiana i dotyczy wszystkich, którzy korzystają ze świadczenia
-
Szczepionka na koronawirusa. Włochy chcą podjąć kroki prawne przeciwko Pfizerowi z powodu opóźnień
-
Nadmierna śmiertelność w Polsce była jesienią najwyższa w całej Unii Europejskiej [WYKRES DNIA]
-
Nawalny opublikował materiał o "pałacu dla Putina". "Wygląda jak rezydencja barona narkotykowego"
-
W przyszłym tygodniu decyzja dotycząca obostrzeń. Premier: Scenariusze "być może będą bardziej pozytywne"
- "Sueddeutsche Zeitung": Nord Stream 2 pozostanie tematem spornym z USA
- Chiny nakładają sankcje na 28 Amerykanów z administracji Donalda Trumpa. Za "szalone działania"
- Biden "przejął" od Trumpa bliskie rekordów indeksy na Wall Street. Ale także ogromny dług publiczny
- Kiedy nastąpi otwarcie biznesu? Piotr Müller: Decyzje ws. lockdownu w przyszłym tygodniu
- Jest zgoda Brukseli na program wsparcia dla polskich firm. Do przedsiębiorców popłynie 1,9 mld euro