Bank Gospodarstwa Krajowego wydał komunikat, w którym informuje o wejściu w życiu przepisów ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Ważną zmianą jest wzrost premii termomodernizacyjnej z 12,5 proc. kosztów przedsięwzięcia do 16 proc., co uzyskano m.in. dzięki uproszczeniu sposobu odliczania premii.
Około 40 procent wielorodzinnych budynków w Polsce wymaga termomodernizacji. Projektując przepisy, chcieliśmy, żeby wsparcie objęło jak najwięcej z nich. To ważne dla wyrównywania jakości życia Polaków, ale też dla walki ze smogiem. Lepsza efektywność energetyczna budynków ma dobry wpływ na czystość powietrza
- mówi Robert Nowicki, wiceminister rozwoju. W 2019 roku średnia wysokość premii wynosiła 60 tys. zł, teraz kwota ta ma wzrosnąć do 77 tys. złotych, tłumaczy Dariusz Stachera, dyrektor zarządzający Pionem Programów Mieszkaniowych w BGK.
Premie mają rosnąć, jeśli podczas termoizolacji inwestor zdecyduje się też na wzmocnienie budynku
Premia zostanie dodatkowo powiększona o 50 proc. kosztów wykonania takiego wzmocnienia, które inwestor poniósł na sporządzenie dokumentacji technicznej, zakup metalowych kotew i przygotowanie otworów oraz montaż
- mówi Przemysław Osuch, dyrektor Departamentu Funduszy Mieszkaniowych w BGK. Ministerstwo Rozwoju oszacowało, że do 2029 roku zostanie wzmocnionych 2 tys. budynków z wielkiej płyty. Fundusz Termomodernizacji ma wydać na wsparcie w ciągu najbliższych 10 lat łącznie 2,9 mld złotych.
Z premii termomodernizacyjnej, tak jak do tej pory, będą mogli skorzystać m.in. gminy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych, zbiorowego zamieszkania (np. akademiki, czy domy seniora) oraz budynków stanowiących własność JST służących do wykonywania przez nie zadań publicznych.