KGHM drugim największym na świecie producentem srebra

KGHM Polska Miedź znalazła się na drugim miejscu pod względem produkcji srebra w raporcie World Silver Survey 2020. W ubiegłym roku spółka wyprodukowała prawie 1500 ton szlachetnego kruszcu.

KGHM od wielu lat znajduje się w gronie największych producentów srebra na świecie. Drugie miejsce w zestawieniu udało się osiągnąć, dzięki rekordowej w 2019 roku produkcji, 1417 ton srebra. To 18-procentowy wzrost w porównaniu z 2018 rokiem. Na pierwszym miejscu znalazła się brytyjska firma Fresnillo prowadząca działania wydobywcze w Meksyku.

KGHM Polska Miedź drugim największym producentem srebra. "Polski przemysł ma ogromny potencjał" 

Tak dobry wynik KGHM to wynik naszych konsekwentnych działań i sprawnego zarządzania. Postawiliśmy na realizację strategii i zdecydowanie poprawiliśmy parametry produkcji. Pokazujemy, że polski przemysł ma ogromny potencjał. Brawa należą się kadrze i całej załodze KGHM, dzięki której osiąganie takich sukcesów jest możliwe

- powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Produkcja srebra w KGHM prowadzona jest przez Hutę Miedzi Głogów. Od 1993 roku istnieje tam Wydział Metali Szlachetnych zajmujący się odzyskiwaniem obecnego w rudzie miedzi cennych metali szlachetnych - srebra, złota i selenu technicznego. Około 12 proc. przychodów KGHM pochodzi z produkcji srebra. Szlachetny kruszec wyprodukowany przez państwową spółkę najczęściej jest eksportowany do Wielkiej Brytanii, USA oraz Belgii pod postacią gąsek i granulatu. 

Zobacz wideo Łukasz Schreiber tłumaczy, dlaczego sprowadzamy węgiel z Rosji i Mozambiku

Nie tylko KGHM. Spółka Zielona Góra Copper odkryła pierwsze od 40 lat nowe złoże miedzi i srebra 

W lutym informowaliśmy o tym, że w województwie lubuskim na terenie gmin Nowa Sól, Siedlisko i Kolsko odkryto pierwsze od ponad 40 lat całkowicie nowe złoże miedzi i srebra. Wartość złoża oszacowano na 848 mln ton rudy srebra i miedzi, 11 mln ton miedzi i 36 tys. ton srebra. Należą one jednak nie do krajowego potentata KGHM, a do spółki Zielona Góra Copper, której właścicielem jest kanadyjska firma Miedzi Copper Corp., (na polskim rynku działa od dziewięciu lat). 

Więcej o: