Tarcza antykryzysowa jest co chwilę rozszerzana i modyfikowana. Rząd cały czas pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, które wspomogą polską gospodarkę i pomogą przetrwać kryzys. Wicepremierka i ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła dzisiaj na konferencji kolejne formy pomocy dla przedsiębiorstw, które mają zapobiegać zwolnieniem i wzrostem bezrobocia.
Staramy się dostarczyć takie rozwiązania, które sprawią, że ludzie utrzymają swoje miejsca pracy. Robimy wszystko, żebyśmy przebrnęli przez ten kryzys wzmocnieni
- powiedziała Emilewicz. Nowy program przeznaczony jest dla małych i średnich przedsiębiorstw, a jego realizacja w ciągu dwóch lat pochłonie około 600 mln złotych.
Największa część z tej kwoty zostanie przeznaczona na pomoc w spłacie odsetek.
Jest to fundusz, z którego środki uruchomione już w tym roku w wysokości około 270 milionów i 250 milionów w roku kolejnym, mają wesprzeć firmy, które mają zaciągnięte pożyczki obrotowe, inwestycyjne w spłacie zobowiązań. Banki, które będą udzielały kredytów firmom, albo już udzieliły, albo w schemacie, który jest już dostępny na przykład pożyczki de minimis dla małych firm bądź pożyczki gwarantowane przez BGK dla dużych firm, firmy te będą mogły liczyć na wsparcie w spłacie odsetek
- wyjaśniła Emiliewicz. Oprócz tego rząd chce zapobiegać przejęciom firm z polskim kapitałem przez przedsiębiorstwa spoza Unii Europejskiej. Takie próby, spowodowane spadkiem wartości, będą notyfikowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rząd nie wymienia nazw spółek, ale ministra rozwoju podkreśliła, że chodzi o firmy zajmujące się m.in. energetyką, transmisją gazu i sprzedażą ropy, a także funkcjonujące w farmacji, żywności czy transporcie. Mechanizmy zapobiegania przejęciom nie będą dotyczyły firm notowanych na GPW. Lista chronionych przedsiębiorstw powstanie we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych.
Rząd pragnie też uprościć zamówienie publiczne na budowy, dzięki ułatwieniu procesów przetargowych dla wykonawców. Krajowa Izba Odwoławcza zostanie odblokowana i będzie działać w trybie zastrzeżonym, co oznacza, że strony nie będą musiały się spotykać.
Ostatni punkt, to wsparcie dla samorządów. Rząd chce poprawić płynność ich budżetów, poprzez poluzowanie reguły wydatkowej. Ponadto samorządy będą mogły się zadłużać, dzięki odpowiednim rządowym mechanizmom.
Pakiet rozszerzający ma szybko trafić pod głosowanie w Sejmie. Możliwe, że zostanie przedstawiony już na najbliższym głosowaniu.