Zapaść na rynku pracy w USA. Tak źle nie było od Wielkiego kryzysu

Według najnowszych danych tylko w ubiegłym tygodniu wniosek o zasiłek dla bezrobotnych złożyło 4,4 mln Amerykanów. Dane są przytłaczające, a rynek pracy w USA nie załamał się tak od czasów Wielkiego kryzysu niemal 100 lat temu.

Stany Zjednoczone podały dane dotyczące bezrobotnych, którzy zgłosili się po zasiłek. W ciągu ostatniego tygodnia wniosek o świadczenie złożyło 4,4 mln Amerykanów, to o 200 tys. więcej, niż zakładali analitycy. Od wybuchu epidemii koronawirusa liczba bezrobotnych wzrosła o 26,2 mln, co stanowi jakieś 16 proc. siły roboczej USA. To więcej niż 22 mln miejsc pracy, jakie udało się stworzyć w kraju w ciągu boomu trwającego od 2010 roku do lutego bieżącego roku, podaje Reuters.

Szybki wzrost liczby bezrobotnych trwa już piąty tydzień, powoli zwalnia, ale od wyhamowania jest daleki. Liczba nowych wniosków o zasiłek będzie nadal rosła nie tylko ze względu na zwolnienia, ale także przez poszerzenie grupy, która może się o niego ubiegać. Teraz świadczenie przysługuje również osobom na samozatrudnieniu oraz na umowach o dzieło. 

Zobacz wideo Jak trzymiesięczny lockdown wpłynie na gospodarkę? „Odbicie w kształcie „kulfona V” jest możliwe”

Zapaść na rynku pracy największa od czasów Wielkiego kryzysu

Kryzys związany z koronawirusem uderzył praktycznie we wszystkie gałęzie gospodarki, choć nie we wszystkie bezpośrednio. Najbardziej odczuły go restauracje, bary, branża turystyczna i rozrywkowa, linie lotnicze oraz sieci handlowe. Amerykanie już teraz prognozują, że zapaść na rynku pracy będzie większa niż to miało miejsce podczas Wielkiego kryzysu z lat 1929-1933.

W celu ratowania gospodarki, Stany Zjednoczone wprowadzają ogromne pakiet pomocowe, nie tylko dla firm. Przewidziano również bezpośrednie wsparcie dla obywateli. Pierwszym krokiem była dotacja 1200 dolarów dla każdego dorosłego Amerykanina. Wielu polityków sugeruje wprowadzenie tej płatności cyklicznie na czas epidemii, jako dochodu gwarantowanego. Ponadto podniesiono kwoty zasiłku dla bezrobotnych oraz wydłużono okres ich pobierania. Oprócz standardowego zasiłku bezrobotni dostają teraz dodatkowe 600 dolarów tygodniowo. W niektórych stanach wysokość świadczenia wzrosła przeszło trzykrotnie. W wyniku tego, wielu bezrobotnych dostaje więcej pieniędzy, niż gdy byli zatrudnieni.

Więcej o: