Zakaz handlu w niedzielę wszedł w życie w marcu 2018 roku. Początkowo sklepy były otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, ale z czasem zakaz stawał się bardziej restrykcyjny.
W 2019 tylko ostatnia niedziela miesiąca była handlowa, a w tym niemal wszystkie są niedzielami niehandlowymi, z nielicznymi wyjątkami. Może być to jeden z powodów słabszego poparcia dla wprowadzonego rozwiązania.
Z badania „Nastawienie do finansów” wykonanego przez Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat nastawienie Polaków do tych obostrzeń nieznacznie się zmieniło.
Zmniejszyła się liczba osób, które zakaz handlu popierają - z 33 do 30 procent. Z kolei zarówno w 2018 i 2019 roku część badanych wybierających "Jest mi to obojętne" wyniosła 36 proc. Z 31 proc. do 34 proc. skoczyła za to liczba osób, które są "przeciw wolnym niedzielom lub ich denerwują i przeszkadzają w załatwieniu wielu spraw".
Opinia Polaków dot. zakazu handlu w niedziele fot. BIG Info Monitor
Z badania dowiadujemy się też, że dla zdecydowanej większości ankietowanych zakaz handlu w niedzielę nie zmienił nic w kwestiach budżetu domowego oraz czasu spędzanego z bliskimi. Aż 78 proc. osób w 2019 roku stwierdziło, że wydaje tyle samo pieniędzy, 6 proc. wydaje więcej a 16 proc. mniej w związku z wolnymi niedzielami.
Wpływ wolnych niedziel na budżet domowy fot. BIG Info Monitor
Jeśli chodzi o czas spędzany z bliskimi, to 60 proc. poświęca im tyle samo czasu. Względem zeszłego roku - kiedy zaostrzono przepisy - odsetek osób spędzających więcej czasu z bliskimi wzrósł z 19 do 25 procent, a część osób spędzająca mniej czasu spadła z 6 do 4 proc.
Wpływ wolnych niedziel na czas spędzany z bliskimi fot. BIG Info Monitor