Ważna zmiana dla przedsiębiorców. Wnioski o zwolnienie ze składek i postojowe wkrótce tylko online

Zgodnie z dysktuowanym dziś w Sejmie projektem ustawy przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie ze składek ZUS oraz postojwe tylko przez internet.

Przedsiębiorcy, którzy ucierpieli na skutek restrykcji wprowadzonych w ostatnich tygodniach mogą skorzystać z rozwiązań zapisanych w tarczy antykryzysowej. Najczęściej decydują się oni na skorzystanie z zawieszenie składek ZUS na trzy miesiące (1,2 mln z 2,1 mln złożonych wniosków do ZUS dotyczyło tego rozwiązania - stan na 27.04.2020) bądź wypłaty świadczenia postojowego.

Przedsiębiorcy mogli składać wnioski online bądź klasycznie drogą papierową, wrzucając je do skrzynki znajdującej się przy placówce ZUS. Jak podaje gazetaprawna.pl, w projekcie ustawy, która będzie dziś dyskutowana w Sejmie, znajduje się zapis o tym, że przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski tylko przez internet

Zobacz wideo

Wnioski o zawieszenie składek ZUS i postojowe wkrótce tylko online. Dzięki temu cały proces będzie sprawniejszy 

Celem zmian jest przyspieszenie oraz automatyzacja procesu obsługi klienta. Składając wnioski, przedsiębiorcy będą korzystania ze znanej od lat Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, w której znajdują się e-formularze. Ponadto, w planach jest wprowadzenie rozszerzenia możliwości składania podpisu elektronicznego pod wnioskiem. 

Co ciekawe, 80 proc. wniosków składanych o świadczenie postojowe za pomocą PUE zostało wypłacanych bez angażowania pracowników organu rentowego. Dla porównania, przy standardowym, papierowym trybie wnioskowania aż 50 proc. wymaga udziału wnioskodawcy. 

ZUS wykorzystuje obecny moment, aby przyspieszyć proces cyfryzacji wewnątrz instytucji. Zakład rezygnuje m.in. z klasycznych listów na temat stanu konta. Informacja ta będzie przekazywana drogą elektroniczną

Więcej o: