PPK. O ile mniejsza wypłata? Jak zrezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych?

PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) funkcjonują od lipca 2019 roku. Pomysł wprowadzony przez rząd PiS ma pomóc Polakom w oszczędzaniu pieniędzy na emeryturę. Czy da się z niego wypisać? Jak złożyć wniosek?

W pierwszej fazie wprowadzonej od lipca 2019 roku Pracownicze Plany Kapitałowe dotyczyły przedsiębiorców zatrudniających powyżej 250 osób. W bieżącym roku Grupa PFR odpowiadająca za wdrażanie projektu zwróciła się do Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Finansów w celu jego wydłużenia dla przedsiębiorców zatrudniających co najmniej 50 osób. Mają oni czas na załatwienie formalności z tym związanych do listopada, a nie maja 2020 roku.

Przypominamy, że choć PPK jest programem dobrowolnym, to automatycznie są zapisane do niego wszystkie zatrudnione osoby w wieku 18-55 lat. Informujemy, jak zrezygnować z udziału w programie.

Zobacz wideo Co się stanie z naszymi pieniędzmi z OFE?

PPK. Jaką część pensji oddajemy na Pracownicze Plany Kapitałowe?

Wpłat na konto w ramach PPK dokonują zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Podstawowa stawka dla pracowników to 2 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, a dla pracodawcy 1,5 proc. Pensja zostanie więc pomniejszona o 2 proc. I tak np. przy zarobkach na poziomie 3 tys. zł brutto składka to 60 zł, natomiast przy 5 tys. zł to już 100 zł. W zależności od indywidualnych ustaleń w ramach PPK na wpłaty można przeznaczyć od 3,5 do nawet 8 proc. wynagrodzenia. 

PPK. Jak wypisać się z programu? Gdzie złożyć wniosek?

PPK jest programem dobrowolnym, więc można się z niego wypisać w dowolnym momencie. Zrezygnować można też przed jego rozpoczęciem poprzez złożenie u pracodawcy odpowiedniej deklaracji. Procedurę należy powtarzać co cztery lata, bądź w przypadku zmiany pracy. W przypadku, gdy o tym zapomnimy, znów zostaniemy wpisani do PPK.  

Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK

W tym miejscu znajdziemy inne pliki do pobrania dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych