Zapowiadają loty czarterowe dla pracowników z Ukrainy. "Ogromne zapotrzebowanie od polskich firm"

Agencja zatrudnienia Gremi Personal zapowiada uruchomienie bezpłatnych lotów do Polski dla pracowników z Ukrainy. Z tej opcji skorzystać mogą osoby posiadającą aktualną wizę.

Z powodu epidemii koronawirusa znaczna część Ukraińców pracujących w Polsce opuściła nasz kraj. Wraz z sukcesywnym odmrażaniem gospodarki oraz powrotem do normalności, ponownie wzrasta zapotrzebowanie ze strony polskich firm. 

Na problemy na rynku pracy narzekają ostatnio np. rolnicy. - W związku z pandemią mamy także kłopoty na rynku pracy. Wchodzimy w sezon zbioru owoców miękkich, a zwłaszcza truskawki. Truskawka jest zbiorem ręcznym i od wielu lat korzystaliśmy z pomocy pracowników, którzy przyjeżdżali zza wschodniej granicy. Teraz muszą przejść okres kwarantanny, dostać odpowiednie paszporty, wizy - powiedział agencji Newseria Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. I dodał, że do sezonowych zbiorów potrzebnych jest co roku ok. 500 tys. pracowników. - Będą kłopoty ze zbiorami owoców miękkich i warzyw, gdzie są duże nakłady pracy ludzkiej. Bez tych pracowników nastąpią dodatkowe ogromne straty na wsi – ocenia Szmulewicz.

Zobacz wideo

Planują zorganizować loty czarterowe dla ukraińskich pracowników 

Międzynarodowa agencja zatrudnienia Gremi Personal zdecydowała się wyjść naprzeciw oczekiwaniu przedsiębiorców i pracuje nad zorganizowaniem lotów czarterowych dla pracowników z Ukrainy - informuje Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza. Sama agencja podaje z kolei, że według jej badań, aż 67 proc. Ukraińców, którzy opuścili nasz kraj z powodu epidemii, chce tutaj wrócić.  

Przelot z Ukrainy do Polski jest bezpłatny. Dodatkowo agencja zdecydowała się wziąć na siebie koszty związane z 14-dniową kwarantanną, którą będzie musiał odbyć każdy z pracowników. Obywatele Ukrainy będą mieli zapewnione ubezpieczenie zdrowotne na wypadek zachorowania na COVID-19.

Rzecz nie chodzi o czartery z pracownikami sezonowymi. Otrzymujemy ogromne zapotrzebowanie od polskich firm na pracowników z Ukrainy. Również nasi pracownicy, którzy tymczasowo wyjechali na Ukrainę po zamknięciu granic, chcą wrócić, ale nie mogą z powodu trudności z przekroczeniem granicy lądowej. Otrzymujemy również liczne zapytania o wolne miejsca pracy od Ukraińców, którzy szukają pracy w Polsce. Zainteresowanie jest oczywiste z obu stron i postaramy się je zaspokoić

- powiedział właściciel Gremi Personal Evgenij Kirichenko. Nie zdradził jednak więcej szczegółów. 

Więcej o: