Zagraniczne wakacje jednak możliwe? Grecja otwiera się na turystów od lipca

Grecja ma w planach otwarcie się na zagranicznych turystów od 1 lipca. Potwierdził to sekretarz stanu w kancelarii premiera Grecji Giorgos Gerapetritis.

Zamknięcie granic z powodu pandemii koronawirusa na okres wakacyjny może być poważnym ciosem nie tylko dla branży lotniczej, ale dla wielu krajów bazujących na turystyce. Grecja, której 20 proc. PKB pochodzi właśnie z tego segmentu gospodarki, zdecydowała się przedsięwziąć pewne działania, które pozwolą otworzyć się na zagranicznych turystów już od 1 lipca. 

Zobacz wideo

Grecja planuje otwarcie się na turystów. Wkrótce powstanie specjalny plan

Jak podaje turystyka.rp.pl za niemiecki portalem FVW, Giorgos Gerapetritis poinformował, że już 1 lipca może nastąpić częściowe odmrożenie turystyki. Więcej szczegółów na ten temat zostanie podanych 15 maja. W tej kwestii wypowiedział się również dla CNN premier Kyriakos Mitsotakis, który stwierdził, że otwarcie się na zagranicznych turystów w lipcu to optymistyczny scenariusz. Dodał, że tegoroczne wakacje będą inne od poprzednich, spokojniejsze i bez tłumów. 

Szef greckiego rządu stwierdził także, że turystyka może skurczyć się o ok. 10 proc., natomiast konsekwencje będą dużo bardziej bolesne, jeśli osoby z zagranicy nie będą mogły odwiedzić Grecji w najbliższe wakacje. 

Turcja również walczy o ożywienie turystyki

Z problemem powrotu do normalności w tej branży zmaga się nie tylko Grecja. Według oficjalnych danych w Turcji spada liczba infekcji koronawirusem. Prezydent Erdogan wyraził nadzieję, że gospodarka wkrótce znów się ożywi, a szczególnie branża turystyczna. W planach jest stworzenie programu certyfikatów przyznawanych regionom wolnym od koronawirusa. Do nich będą mogli przyjeżdżać turyści. 

>>> Dowiedz się więcej; Jadwiga Emilewicz: Pracujemy nad programem 1000 plus, ratującym branżę turystyczną

Więcej o: