Galerie apelują o zawieszenie zakazu handlu w niedzielę. "Niezbędne dla odbudowy obrotów tradycyjnego handlu"

Polska Rada Centrów Handlowych napisała do rządu list dotyczący sytuacji galerii. Informuje w nim m.in. o ich znaczeniu dla handlu i postuluje, by nie ustalać odgórnie pomocy dla najemców. Galerie handlowe apelują także o umożliwienie otwarcia obiektów handlowych w niedzielę.

Zakaz handlu niedzielę jest solą w oku dla wielu przedsiębiorców i nie przynosi spodziewanych skutków. Małe sklepy nie zyskały na wprowadzeniu przepisów, a kolejne sieci zaczynają go skutecznie obchodzić. Biedronka poinformowała niedawno, że w niedzielę będzie można zamówić produkty z jej sklepów przez aplikację Glovo.

Kolejną sprawą jest spadek obrotów spowodowany zamrożeniem gospodarki. To sprawia, że zakaz handlu znacząco ogranicza możliwość odbudowy obrotów sprzed pandemii. Dlatego też pojawiają się apele o umożliwienie handlu w niedzielę, m.in. od Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją.

Galerie handlowe chcą zawieszenie zakazu handlu

5 maja Polska Rada Centrów Handlowych opublikowała stanowisko wynajmujących w sprawie porozumień branżowych po ponownym otwarciu lokali handlowych w galeriach handlowych i obiektach handlowych powyżej dwóch tysięcy mkw. Podkreśla w nim, ze sprzedaż w centrach handlowych stanowi 30 proc. wartości całego handlu detalicznego w Polsce, dlatego jest to ważny moment odmrażania gospodarki.

W liście wynajmujący deklarują wsparcie partnerów w formie rabatów i innych dostępnych form pomocy. Postulują także, by rząd nie standaryzował mechanizmów pomocy ani ich nie ujednolicał, bo jednakowe traktowanie najemców będzie nieefektywne i niesprawiedliwe. To dlatego, że wiele z sieci handlowych jest podmiotami o dużej sile ekonomicznej, a zunifikowanie pomocy spowoduje, że wsparcie nie znajdzie właściwych adresatów - czytamy w liście. 

Ostatnim punktem listu jest apel o umożliwienie handlu w niedzielę:

Wnosimy jako wynajmujący w ramach porozumienia z najemcami o umożliwienie otwarcia obiektów handlowych w niedziele, co jest niezbędne dla odbudowy obrotów tradycyjnego handlu. Jest to podyktowane koniecznością wsparcia sektora w zakresie pobudzania popytu, a także zwiększaniem bezpieczeństwa przepływu klientów w momencie, gdy normy wskazane w rozporządzeniu będą już graniczne, tj. przekraczające jedną osobę na 15 m2.

List podpisały następujące te firmy:

  • Atrium European Real Estate,
  • Apsys Polska,
  • Carrefour Polska,
  • Ceetrus Polska ECE Projektmanagement Polska,
  • Metro Properties,
  • Multi Poland Mayland Real Estate,
  • Pradera Management Poland,
  • Sierra Balmain,
  • Unibail-Rodamco-Westfield.
Więcej o: