Zakaz handlu. Czy 10 maja to niedziela handlowa? Czy dzisiaj otwarte są sklepy?

Od początku roku zakaz handlu obowiązuje w swojej pełnej postaci. W 2020 roku jest tylko kilka niedziel handlowych Czy dzisiaj otwarte są sklepy? Czy 10 maja obowiązuje zakaz handlu?

Zakaz handlu w niedzielę wszedł w życie w 2018 roku, ale nie w swojej pełnej formie. Dopiero od 2020 roku zasady działają całościowo. Przepisy jednak nie przynoszą spodziewanych skutków, według właścicieli małych sklepów. Z kolei duże sieci, jak Żabka i Biedronka, skutecznie obchodzą zakaz. Biedronka wprowadziła właśnie dostawę w niedzielę z Glovo. Już od dłuższego czasu różne środowiska postulują zniesienie tych zasad.

Do tego dochodzi kryzys, spowodowany zamrożeniem gospodarki. To skłania różne organizacje przedsiębiorców do apeli o umożliwienie handlu w niedzielę. Jak twierdzi Polska Rada Centrów Handlowych, takie działanie jest niezbędne dla odbudowy obrotów sprzed kryzysu. Wcześniej z takim apelem zwróciła się do rządzących organizacja Pracodawcy RP. 

Rząd nie odniósł się do apeli, ale Jadwiga Emilewicz wcześniej już zapowiedziała, że Tarcza antykryzysowa nie przewiduje zawieszenie zakazu handlu w niedzielę. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Zakaz handlu. Czy dzisiaj otwarte są sklepu? Czy 10 maja to niedziela handlowa?

10 maja nie jest niedzielą handlową. Zakaz handlu obwiązuje dzisiaj wszystkie duże sieci. Zakupy można jednak zrobić w małych sklepach osiedlowych, w których za ladą staną właściciele. Otwarte jest też większość sklepów Żabka, działających na zasadzie franczyzy. Z zakazu handlu wyłączone są kawiarnie, restauracje, cukiernie, lodziarnie, kwiaciarnie oraz stacje benzynowe. Ponadto otwarte mogą być sklepy ze statusem placówki pocztowej.  

Niedziele handlowe w 2020 roku

W 2020 roku zakaz handlu w niedzielę zaczyna obowiązywać w swojej pełnej postaci. W ciągu roku zaplanowano 7 niedzieli handlowych, ale do końca roku pozostały tylko cztery takie dni:

  • 28 czerwca
  • 30 sierpnia
  • 13 grudnia
  • 20 grudnia

Niedziele handloweNiedziele handlowe fot. AG

Z początkiem 2020 roku zakaz handlu stał się bardziej restrykcyjny w dni najważniejszych świąt kościelnych w Polsce. W związku z tym 11 kwietnia przed świętami Wielkanocnymi sklepy otwarte będą jedynie do 14:00. To samo obowiązywać będzie 24 grudnia, w wigilię Świąt Bożego Narodzenia. 

Więcej o: