ZUS sprawdzi, czy firmy sztucznie zaniżają obroty. Kontrole w związku z tarczą antykryzysową
Jak informuje portal MamBiznes.pl, niektóre firmy, które mimo epidemii koronawirusa są w dobrej kondycji finansowej, mogły celowo zaniżać swoje przychody, by otrzymać wsparcie finansowe z tzw. tarczy antykryzysowej.
ZUS ma możliwość sprawdzić, która firma sztucznie zaniża obroty, by otrzymać postojowe
Portal wykazał, że luka w przepisach dotyczących tarczy antykryzysowej umożliwiała firmom opóźnienie fakturowania na kolejny miesiąc. Tym samym dana jednostka mogła sztucznie wykazać spadek przychodów, który upoważniał firmę do ubiegania się o świadczenie finansowe. W odpowiedzi na doniesienia portalu, ZUS zapowiedział, że ma warunki by sprawdzić, które podmioty celowo zaniżyły swoje obroty.
Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powiedział, że weryfikacją tego, czy wnioskodawca spełnia warunki programu, może zająć się m.in. Krajowa Administracja Skarbowa. - Należy pamiętać, że warunki, które musi spełnić wnioskodawca są do sprawdzenia. W przypadku osób samozatrudnionych i wykonujących umowy cywilnoprawne, przekazane dane można weryfikować we współpracy z Krajową Administracją Skarbową. Dodatkowo w przypadku wykonujących umowy cywilnoprawne, wraz z wnioskiem otrzymujemy kopię umowy oraz odpowiednie oświadczenie zleceniodawcy lub zamawiającego usługę - dodaje Paweł Żebrowski. Rzecznik nie określił jednak, na jakiej podstawie będzie można wyłonić firmy, które niesłusznie zaniżyły swoje przychody.
Nowe wersje wniosków o tarczę antykryzysową. Do tej pory złożono ponad 2,8 mln wniosków
W komunikacie 7 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował też, że na portalu PUE ZUS udostępnione zostały nowe wersje wniosków dla osób ubiegających się o świadczenie w tamach tarczy antykryzysowej. Nowe wersje wniosków przysługują osobom ubiegającym się o:
- świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-D),
- odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (wniosek RDO),
- zawieszenie spłaty umowy (wniosek RDS),
- świadczenie postojowe za kolejny okres dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-DK),
- świadczenie postojowe za kolejny okres dla umów cywilnoprawnych (wniosek RSP-CK).
Wkrótce na stronach ZUS ma zostać udostępniony także nowy wniosek o zwolnienie z obowiązku płacenia należności z tytułu składek (RDZ).
Wnioski o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność (RSP-D), które już zostały przekazane do ZUS w poprzedniej wersji, są nadal ważne. Nie trzeba więc składać ich ponownie w nowej wersji. Wnioski o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej można składać drogą elektroniczną przez PUE ZUS, drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl, za pośrednictwem poczty lub osobiście w placówce ZUS (na przykład wrzucając wniosek do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa").
Według danych z 5 maja w ramach Tarczy antykryzysowej do ZUS wpłynęło już 2 869 538 wniosków. Największą popularnością cieszą się: zwolnienie ze składek na ZUS, pożyczki dla mikrofirm oraz świadczenia postojowe.
-
Brexit. Za zakupy w Wielkiej Brytanii zapłacił kilkadziesiąt procent więcej. "Doliczamy cło i VAT"
-
Norweski dziennikarz w dwie godziny kupił w Polsce fałszywy wynik testu na COVID-19. Nie kosztował wiele
-
Słodko-gorzkie dane z Izraela. Szczepienia idą pełną parą, pandemia nie daje spokoju [WYKRES DNIA]
-
Niemcy. Angela Merkel chce dalszych obostrzeń. Szuka sposobu na całkowite zamrożenie ruchu lotniczego
-
Brexit. Mastercard zwiększy Brytyjczykom o co najmniej 400 proc. opłaty za transakcję kartą
- Siłownie wkrótce zostaną otwarte? Sanepid daje zielone światło i mówi o "stosunkowym bezpieczeństwie"
- USA. Główny epidemiolog najlepiej opłacanym pracownikiem rządu. Zarabia więcej od prezydenta
- Dramatyczna wyrwa demograficzna w 2020 r. to... wina rządu PO-PSL? Minister Maląg zaskakuje
- Szczepionka będzie remedium dla światowej gospodarki? MFW: PKB może wzrosnąć o 5,5 proc.
- 14. emerytura nie dla każdego w pełnej kwocie. Co trzeba wiedzieć o czternastkach?