ZUS sprawdzi, czy firmy sztucznie zaniżają obroty. Kontrole w związku z tarczą antykryzysową

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o konieczności wprowadzenia zmian w niektórych wnioskach dotyczących przydzielenia tzw. tarczy antykryzysowej. ZUS podkreśla też, że ma możliwość sprawdzić, czy dana firma celowo zaniża woje obroty, by skorzystać z tego świadczenia.

Jak informuje portal MamBiznes.pl, niektóre firmy, które mimo epidemii koronawirusa są w dobrej kondycji finansowej, mogły celowo zaniżać swoje przychody, by otrzymać wsparcie finansowe z tzw. tarczy antykryzysowej. 

ZUS ma możliwość sprawdzić, która firma sztucznie zaniża obroty, by otrzymać postojowe

Portal wykazał, że luka w przepisach dotyczących tarczy antykryzysowej umożliwiała firmom opóźnienie fakturowania na kolejny miesiąc. Tym samym dana jednostka mogła sztucznie wykazać spadek przychodów, który upoważniał firmę do ubiegania się o świadczenie finansowe. W odpowiedzi na doniesienia portalu, ZUS zapowiedział, że ma warunki by sprawdzić, które podmioty celowo zaniżyły swoje obroty.

Zobacz wideo 100 miliardów złotych pomocy dla firm. Borys: Bardzo duża kwota w bardzo krótkim czasie

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powiedział, że weryfikacją tego, czy wnioskodawca spełnia warunki programu, może zająć się m.in. Krajowa Administracja Skarbowa. - Należy pamiętać, że warunki, które musi spełnić wnioskodawca są do sprawdzenia. W przypadku osób samozatrudnionych i wykonujących umowy cywilnoprawne, przekazane dane można weryfikować we współpracy z Krajową Administracją Skarbową. Dodatkowo w przypadku wykonujących umowy cywilnoprawne, wraz z wnioskiem otrzymujemy kopię umowy oraz odpowiednie oświadczenie zleceniodawcy lub zamawiającego usługę - dodaje Paweł Żebrowski. Rzecznik nie określił jednak, na jakiej podstawie będzie można wyłonić firmy, które niesłusznie zaniżyły swoje przychody.

Nowe wersje wniosków o tarczę antykryzysową. Do tej pory złożono ponad 2,8 mln wniosków

W komunikacie 7 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował też, że na portalu PUE ZUS udostępnione zostały nowe wersje wniosków dla osób ubiegających się o świadczenie w tamach tarczy antykryzysowej. Nowe wersje wniosków przysługują osobom ubiegającym się o:

  • świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-D),
  • odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (wniosek RDO),
  • zawieszenie spłaty umowy (wniosek RDS),
  • świadczenie postojowe za kolejny okres dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-DK),
  • świadczenie postojowe za kolejny okres dla umów cywilnoprawnych (wniosek RSP-CK).

Wkrótce na stronach ZUS ma zostać udostępniony także nowy wniosek o zwolnienie z obowiązku płacenia należności z tytułu składek (RDZ).

Wnioski o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność (RSP-D), które już zostały przekazane do ZUS w poprzedniej wersji, są nadal ważne. Nie trzeba więc składać ich ponownie w nowej wersji. Wnioski o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej można składać drogą elektroniczną przez PUE ZUS, drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl, za pośrednictwem poczty lub osobiście w placówce ZUS (na przykład wrzucając wniosek do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa").

Według danych z 5 maja w ramach Tarczy antykryzysowej do ZUS wpłynęło już 2 869 538 wniosków. Największą popularnością cieszą się: zwolnienie ze składek na ZUS, pożyczki dla mikrofirm oraz świadczenia postojowe.

Więcej o: