Wybory 2020. Nieoficjalnie: Druk kart kosztował min. 5 mln zł, 10 mln wyłożyła Poczta. "Na makulaturę"

Co najmniej 5 milionów na druk kart wyborczych i dodatkowych 10 milionów złotych wyłożonych przez Pocztę Polską na organizację - jak ustaliło RMF FM, przynajmniej tyle wydano na wybory, które się nie odbyły. Szacowany koszt całej procedury był jeszcze wyższy - jak przekazał urzędnik ministerstwa aktywów, wyceniono go na ponad 600 milionów złotych.

Przygotowanie wyborów korespondencyjnych, które się nie odbyły, kosztowało PWPW przynajmniej 5 milionów złotych - wynika z ustaleń reportera RMF FM. To nie koniec kosztów, bo kolejne 10 milionów złotych wyłożyła Poczta Polska - wliczają się w nie m.in. koszty zamówienia kopert, transportu i magazynowania. 

Zobacz wideo Jakie będzie zdanie SN ws. wyborów? Komentuje Marcin Ociepa

Wybory prezydenckie 2020. Ile kosztowało wydrukowanie kart do głosowania? "Przemieli się na makulaturę"

To jedynie kwoty szacunkowe, które obejmowały tylko pierwszy etap przygotowań do wyborów. Jak podaje RMF FM w tę sumę nie została wliczona cena dostarczenia pakietów wyborczych. 

Poczta Polska zasłania się "tajemnicą przedsiębiorstwa". Portal tvn24.pl dotarł jednak do urzędnika z ministerstwa aktywów, który - prosząc o zachowanie anonimowości - przyznał, że szacunkowe koszty przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych były ogromne. - Szacunki opiewały na sumę ponad 600 milionów. Ostatecznych [kosztów - przyp. red.] dotąd jeszcze nie ma, będą niższe, gdyż przecież do wyborów nie doszło - powiedział w rozmowie z portalem. Wycena została potwierdzona przez serwis w kilku źródłach.

Przypomnijmy, że wcześniej Jacek Sasin pytany o koszty druku pakietów wyborczych powiedział: - Wiem, ale nie mogę tego po prostu powiedzieć. Rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych stwierdził z kolei, że resort nie informuje o koszcie wydruku kart, bo "nie jest właściwym podmiotem do wypowiadania się na ten temat". Sasin podkreśla, że założeniem PiS jest, by wykorzystać karty wyborcze ponownie - mimo że nie powstawały one pod nadzorem PKW. Zakładałoby to również scenariusz, że nowi kandydaci nie mogliby się dopisać do list wyborczych.

Teraz te miliony przemieli się na makulaturę. Poczekają jeszcze trochę na kolejne wybory, lecz tak naprawdę nie ma żadnych szans, by je wykorzystać. Wystarczy, że jedna osoba się wycofa lub pojawią się nowi kandydaci - powiedział w rozmowie z tvn24.pl anonimowy polityk PiS.

***

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o:
Komentarze (228)
Wybory 2020. Nieoficjalnie: Druk kart kosztował min. 5 mln zł, 10 mln wyłożyła Poczta. "Na makulaturę"
Zaloguj się
 • marcellon

  Oceniono 70 razy 68

  Sasin, Adrian, Balbina oraz Pinokio niech placa z wlasnej kieszeni. A pozniej do pudla.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 53 razy 51

  Sasin oddawaj moje 6x 100 milionów...
  oczywiście w pisiej republice banasiowej nikomu za to marnotrawstwo włos z głowy nie spadnie...
  jeżeli mi jakiś pisior wspomnie ośmiorniczki za 5 złotych to mu dam w mordę

 • precz_z_komunia

  Oceniono 46 razy 46

  Jedyne co kacapy z PiS potrafią to kraść i kłamać :-)
  Więc kradną i kłamią :-)

 • maaac

  Oceniono 37 razy 37

  Powinni to pokryć działacze PiS z prywatnego i partyjnego majątku. Na resztę wziąć kredyt.

 • krynolinka

  Oceniono 38 razy 36

  Paskowi w telewizorze pisowskim coś z pewnością wymyślą.
  -Najlepiej wydane pieniądze na świecie w celu przetestowania korespondencyjnego systemu głosowania! Minister Sasin to tęga głowa!

 • wolak007

  Oceniono 26 razy 26

  600 000 000 zł na wybory, które się PiS-owi "nie udały"?

  Od niszczenia "stadnin", przez "konstytucję" po "wybory". Tak w skrócie, będą kojarzyć się w przyszłości PiS+Kaczyński!...

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 27 razy 25

  gwarantuje wam, że za wywalenie tych 15 milionów z pieniędzy podatnika do kosza, nikomu z pisu, w pisiej republice ludowej, włos z głowy nie spadnie

 • zielonyludek

  Oceniono 28 razy 24

  A Sikorski wyleciał przez ośmiorniczki,
  a Nowak przez zegarek.

 • siwywaldi

  Oceniono 24 razy 24

  A ile już poszło na nagrody? Bo przecież się im należały, jak wrzeszczała pewna baba z Brzeszcz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX