Jacek Sasin nie nadzoruje już bezpośrednio górnictwa. Jest nowy pełnomocnik. Na Śląsku badania

Jacek Sasin, szef ministerstwa nadzorującego państwowe spółki, nie nadzoruje już bezpośrednio górnictwa. Resort aktywów państwowych powołał nowego pełnomocnika w tym zakresie. Tymczasem na Śląsku trwa posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym Sasin uczestniczy. Kopalnie stały się bowiem jednymi z największych ognisk koronawirusa w Polsce.

Jacek Sasin, szef Ministerstwa Aktywów Państwowych, które nadzoruje wszystkie Spółki Skarbu Państwa, nie nadzoruje już bezpośrednio górnictwa. Funkcję pełnił od marca, kiedy to zastąpił na stanowisku Adama Gawędę, posła PiS. Nowym pełnomocnikiem w  zakresie górnictwa węgla kamiennego został Jonasz Drabek.

W resorcie realizuje dziś zadania związane z restrukturyzacją sektora - jest dyrektorem Departamentu Górnictwa. W ramach obowiązków sprawuje nadzór nad sektorem górniczym, spółkami górniczymi i instytutami branżowymi. Jest również odpowiedzialny za obszar regulacji i finansowania górnictwa.

Drabek jest absolwentem Wydziału Górniczego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pracował w oddziałach robót przygotowawczych na wszystkich stanowiskach od stażysty do wyższego dozoru górniczego.

Zobacz wideo Miały być 10 maja, a jest wielka niewiadoma. Tak zmieniano zdanie ws. wyborów

Koronawirus w kopalniach. Sasin w Katowicach, badania przesiewowe

Rząd na wzmożoną liczbę zakażonych na Śląsku reaguje. Wicepremier Jacek Sasin bierze udział wtorkowym posiedzeniu sztabu kryzysowego w Katowicach. 

Na Śląsku wdrożono też program badań przesiewowych. Mają być przeprowadzane do środy. Pozyskane próbki mają dać odpowiedź na pytania o tempo i skalę rozwoju pandemii w regionie.

Do tej pory COVID-19 potwierdzono u 500 górników. 400 z nich zatrudnionych jest w kontrolowanej przez państwo Polskiej Grupie Górniczej. "Gazeta Wyborcza" przypomina, że Gawęda, ówczesny pełnomocnik rządu ds. górnictwa, w marcu twierdził, że górnicy są bezpieczni. - Warunki dołowe, czyli temperatura i przewietrzanie wszystkich wyrobisk, sprawiają, że to środowisko nie pozwala na przenoszenie się wirusa - twierdził.

Liczba zakażonych w województwie śląskim wynosi 3779, zmarło 151 osób. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że do środy od górników pobranych zostanie 15 tys. wymazów do badań.

Gigantyczne imperium Sasina. Kontroluje 200 spółek

Jacek Sasin nadzór na państwowymi spółkami odbył po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych. Pod skrzydłami swoim skrzydłami gigantów paliwowych: PKN Orlen, PGNiG, energetycznych: Tauron, Lotos, Energa, Enea, PGE, transportowych: Polska Grupa Lotnicza, Centralny Port Komunikacyjny, kolosy takie jak PZU, PKP, PKP PLK, KGHM, Poczta Polska, PKO BP, Grupa Azoty czy Polska Grupa Zbrojeniowa.

Sasin był też zaangażowany w przygotowania wyborów prezydenckich 2020. Głosowanie korespondencyjne, zaplanowane na 10 maja, ostatecznie się jednak nie odbyło. Marszałkini Sejmu Elżbieta Witek ogłosi nowy termin wyborów w terminie maksymalnie kilkunastu drzwi.

Czytaj też: Tegoroczne wybory prezydenckie mogą być najdroższymi w historii. Ile kosztował druk kart? Sasin: Nie powiem