Szybkie ładowanie zużywa baterię. Znamy dokładne liczby, które potwierdza Oppo

Mamy potwierdzenie, że szybkie ładowanie skraca życie baterii i zużywa jej całkowitą pojemność. Co więcej, producenci dobrze o tym wiedzą. Dokładne liczby potwierdziła firma Oppo.

Mimo ogromnego postępu w rozwoju smartfonów niewiele zmienił się jeden z jego najważniejszych komponentów. Baterie cały czas nie przeszły doniosłej rewolucji i wciąż trzeba ładować je każdej nocy. Póki co nie zanosi się na rychłą zmianę tego stanu rzeczy. Najlepszym, co udało się wymyślić producentom, jest bezprzewodowe i szybkie ładowanie. Dzięki temu rozładowane urządzenie wystarczy podłączyć na kilkanaście minut, by nie musieć się obawiać, że nasz smartfon znów szybko się rozładuje. Okazuje się jednak, że szybkie ładowanie ma swoją mroczną stronę, o której mówi się od dawna. Po raz pierwszy jednak pojawiły się na to realne dowody i konkretne liczby.

Zobacz wideo Czekasz aż twój smartfon rozładuje się do zera? To błąd. Jak poprawnie ładować akumulator? [TOPtech]

Szybkie ładowanie zmniejsza pojemność baterii w smartfonach

Okazuje się, że o tej przypadłości wiedzą też producenci. Informacje na ten temat podał mimochodem na Twitterze Andrei Frumusanu, redaktor serwisu AnandTech. W odpowiedzi na Twitta dotyczącego funkcji szybkiego ładowania 65W w smartfonie OnePlus 8T i tego, że opcja skraca życie baterii, Frumusan przyznał, że rzeczywiście tak jest. Jego redakcja dostała bezpośrednie potwierdzenie od Oppo (siostrzanej spółki OnePlusa), że szybkie ładowanie 40W sprawia, że pojemność baterii w ich smartfonach spada do 70 proc. Natomiast przy 15W i tej samej liczbie cyklów ładowania, bateria zachowuje wciąż 90 proc. swojej oryginalnej pojemności. 

Frumusanu napisał później, że zdziwił się, iż ten wpis tak się poniósł po różnych portalach technologicznych. To dlatego, że jest to powszechnie znana informacja w branży i powód, dla którego duzi gracze - jak Apple i Samsung - nie wdrażają szybkiego ładowania o tak dużej mocy. Uważają, że poświęcenie żywotności baterii dla szybszego ładowania jest nieopłacalne. Furmusanu kwituje, że 15W to najwięcej, ile powinniśmy chcieć od ładowarek przy obecnej technologii stosowanej w akumulatorach smartfonów. 

Więcej o:
Komentarze (26)
Szybkie ładowanie zużywa baterię. Znamy dokładne liczby, które potwierdza Oppo
Zaloguj się
 • qawsedrftg

  Oceniono 5 razy 1

  Toż od dawna o tym wiadomo, żadna to sensacja. Nie inaczej z bateriami do dronów. Zawsze kupuję mocno przewymiarowane pod względem pojemności, bo wtedy mają większy nominalny prąd ładowania/rozładowania i dłużej żyją. Na przykład wystarczyłaby mi 3 Ah (napięcie 4S) a kupuję 6 Ah, i po dwóch latach są twarde jak nowe, nie puchną nic a nic. Ładowanie tylko 1.2 A, wystarczy.

 • dymomierz

  Oceniono 5 razy 1

  Dlatego chinole mają swoje baterie b. pojemne.
  szamsung dopiero w tym roku to wykminil..

 • qawsedrftg

  Oceniono 10 razy 0

  Premier powie że milion elektrycznych syrenek ma się ładować szybko i ładnie, i tak będzie! Trzeba tylko wierzyć a nie krytykować.

 • paliwoda2

  Oceniono 18 razy 0

  nabywcy samochodów elektrycznych także sie w praktyce przekonają,że najsłabszym ogniwem cacka, ktore kupili za ciężkie pieniądze sa baterie akumulatorów. To nie dotyczy tylko smartfonów, bo jezeli chodzi o akumulatory to nie ma nadal przełomu. Kazdy cykl ładowania i rozładowania jest coraz krótszy a baterie tracą z czasem pojemność i ich uzytkowanie jest coraz bardziej uciążliwe. Krzykliwa nachalna propaganda lobby producentów elektryków, ekologów i polityków robi ludziom wodę z mózgu. Producenci doskonale wiedza w czym rzecz ale nie będa rezygnować z cieplarnianych warunków handlu elektrykami jakie stworzyli im politycy ale jezeli chodzi o ekologów i polityków to wynika to z tego,że sa kompletnymi laikami a nadto sekciarsko zakochani w ideologii eko poza tym nie bez znaczeniia jest łapówkarstwo

 • belferbiolog1

  Oceniono 4 razy -4

  Trzeba je ładować każdej nocy?!!! Co za bzdura! Ja ładuje maksymalnie co 5-6 dni.

 • siwywaldi

  Oceniono 13 razy -7

  Bez przesady. Mam dziesiąty już chyba telefon, a poza JEDNYM przypadkiem z lat 90-tych, telefon wymieniałem na nowszy model, bo chciałem i stan baterii nie miał tu nic do decyzji. Dodatkowo od 4 lat temat jest bezprzedmiotowy, bo większość Smartfon ów, NIE MA wymiennych baterii

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX