Zaskakująca dymisja prezesa Alior Banku. Nie wytrwał na stanowisku nawet dwóch lat

Alior Bank ogłosił ważne zmiany w zarządzie. Krzysztof Bachta we wtorek nieoczekiwanie zrezygnował z funkcji prezesa. Na stanowisko powołano go pod koniec 2018 roku.

Alior Bank opublikował komunikat, w którym czytamy, iż Krzysztof Bachta złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu Alior Banku S.A. z dniem 12 maja 2020 r. Rada nadzorcza banku przyjęła rezygnację.

Zobacz wideo #BiznesWalczy - Jak samodzielnie zrolować sushi?

Prezes nie wytrwał nawet dwóch lat

Krzysztof Bachta przed objęciem fotela prezesa Aliora w 2018 roku był dyrektorem zarządzającym ds. strategii i rozwoju w grupie PZU. Państwowy ubezpieczyciel był zarówno wówczas jak i dziś największym akcjonariuszem Aliora - ma ok. 33 proc. udziałów w spółce

Bachta na stanowisku zastąpił Katarzynę Sułkowską. "Puls Biznesu" pisał wówczas o niej, iż "była ostatnią menedżerką w państwowej spółce, która nie była związana z żadną frakcją rządzącej partii".

Alior Bank i zmiany w zarządzie. Jest nowa wiceprezes

Rezygnacja prezesa nie jest jedyną zmianą w zarządzie Alior Banku. 12 maja 2020 r. rada nadzorcza powołała w skład zarządu Iwonę Dudę. Będzie pełnić funkcję wiceprezesa zarządu oraz kierować jego pracami. 

Rada nadzorcza upoważniła także przewodniczącego rady Tomasza Kulika do podpisania w imieniu rady nadzorczej wniosku do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) o wyrażenie zgody na powołanie Iwony Dudy na prezesa banku

- poinformowano także. 

Iwona Duda od ponad 20 lat jest związana z rynkiem finansowym. Ostatnio pełniła funkcję doradcy prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz członka rady nadzorczej Banku Ochrony Środowiska. W latach 2006-2008 była zastępcą przewodniczącego KNF. Wcześniej jako pełnomocnik prezesa rady ministrów tworzyła urząd Komisji Nadzoru Finansowego, który powstał z połączenia Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd. Pełniła także funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów. Pracowała także jako doradca w Departamencie Zarządzania Strategicznego Narodowego Banku Polskiego. 

Alior Bank koncentruje swoją działalność na usługach bankowości detalicznej i korporacyjnej. Podmioty zależne Alior Banku prowadzą działalność m.in. w zakresie usług leasingowych, informatycznych, faktoringu i asset management. Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa razem banku wyniosły 76,73 mld zł na koniec 2019 r.

Czytaj też: Banki zaostrzają politykę kredytową. Potrzebny wyższy wkład własny

Więcej o: