Przedsiębiorcy zażądają milionów złotych od państwa za zamrożenie gospodarki? Jest już pierwszy pozew

Czy przedsiębiorcy będą domagać się od państwa odszkodowań za ekonomiczne skutki epidemii koronawirusa? Część przedstawicieli firm twierdzi, że sonduje taką możliwość. Pierwszy pozew został już do sądu złożony. Właściciel sieci klubów fitness domaga setek tysięcy złotych.

Czy firmy, którym rząd z uwagi na epidemię koronawirusa zabronił prowadzić działalności gospodarczej, zażądają odszkodowań? Pojawiają się pierwsze sygnały, że to możliwe.

Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przyznaje, że jego organizacja sonduje taką możliwość. Bada, jaka byłaby skala ewentualnych pozwów.

Rząd powinien wprowadzić stan klęski żywiołowej? Przedsiębiorcom byłoby łatwiej

Dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista, radca prawny w DZP, cytowany przez dziennik twierdzi, że zaniechanie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, pomimo przesłanek faktycznych, powoduje, że odpowiedzialność państwa będzie określana na zasadach ogólnych zawartych w kodeksie cywilnym.

Przedsiębiorcy mogą mieć jednak problem z udowodnieniem, że to właśnie ograniczenia wprowadzone przez rząd doprowadziły do strat.

Zobacz wideo Jak mocno koronawirus uderzy w rynek nieruchomości?

Jest pierwszy pozew. Właściciel siłowni rządu od Skarbu Państwa pół miliona

O tym, że przedsiębiorcy mogą pozywać państwo za straty wywołane nieodpowiednim zwalczaniem skutków koronawirusa, świadczy pozew złożony przez jednego z przedsiębiorców. Radosław Jarmuła, właściciel sieci siłowni OTF, domaga się od skarbu państwa pół miliona złotych - donosi Money.pl. 274 tys. zł mają zrekompensować poniesione koszty, 184 tys. zł pokryć utracone zysku.

Przedsiębiorca, które do tej pory prowadzi dwie placówki, zainwestował w trzecią. Działalność tego typu obiektów, decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, jest jednak zabroniona. Zdaniem prawników biznesmena rząd powinien wprowadzić stan klęski żywiołowej, co umożliwiłoby, zgodne z konstytucją, ubieganie się o odszkodowanie.

Kiedy kolejny etap odmrażania gospodarki? Decyzje jeszcze w środę

Według planu ogłoszonego przez rząd w połowie kwietnia przywrócenie do funkcjonowania klubów fitness i siłowni ma zostać wprowadzone w ostatnim, czwartym etapie rozmrożenia. Kiedy on nastąpi? Tego władze nigdy nie potwierdziły zastrzegając, że powrót do działalności poszczególnych branż będzie uzależniony od rozwoju epidemii.

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że w środę podane zostaną szczegóły i zasady wprowadzenia III etapu znoszenia obostrzeń. Według wcześniejszych deklaracji ministra zdrowia w etapie tym można spodziewać się otwarcia salonów fryzjerskich, kosmetycznych czy restauracji z ogródkami. Od 4 maja funkcjonować mogą - z zachowaniem odpowiednich rygorów - galerie handlowe (z wyłączeniem punktów gastronomicznych), markety budowlane czy sklepy wielkopowierzchniowe.

Czytaj też: Doradca Donalda Trumpa: Chiny powinny płacić odszkodowanie za koronawirusa

Więcej o: