Od kiedy otwarte zakłady fryzjerskie i kosmetyczne? Morawiecki zapowiedział trzeci etap odmrażania gospodarki

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zapowiedział złagodzenie obostrzeń w ramach III etapu odmrażania gospodarki. Na jakich zasadach otwarte będą salony kosmetyczne i fryzjerskie?

Zgodnie z pojawiającymi się od kilku dni zapowiedziami od 18 maja otwarte mogą zostać salony kosmetyczne i fryzjerskie. Placówki te będą musiały działać na określonych przez rząd zasadach. Wprowadzony zostaje też szczególny reżim sanitarny. 

Salony fryzjerskie i kosmetyczne - otwarcie po 18 maja

Premier powiedział też, że rekomenduje umawianie się na konkretne godziny, by klienci nie gromadzili się w salonach. Szczegóły dotyczące zasad otwarcia mają być opublikowane później w rozporządzeniu.

W rozmowach z rządem w sprawie otwarcia salonów kosmetycznych i fryzjerskich udział brali przedstawiciele Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. Na ich stronach pojawiły się instrukcje, które mają ułatwić właścicielom salonów ponowne otwarcie się i przestrzeganie wymaganych przez sanepid zasad.

PZPK rekomenduje, by utrzymać 1,5 metra odległości między stanowiskami pracy w salonach. Fryzjerzy i kosmetyczki powinny nosić rękawiczki ochronne oraz maseczki, a także gogle czy przyłbice ochronne. O takich zabezpieczeniach mówił na konferencji także minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego rekomenduje, by przyjmowani byli tylko zdrowi klienci, co można zweryfikować pomiarem temperatury lub krótką ankietą przed wizytą. Klienci mają być przyjmowani w odpowiednich odstępach czasowych. Nie będą funkcjonowały też poczekalnie. Klienci mają być proszeni o noszenie maseczek i rękawiczek jednorazowych lub zdezynfekowanie rąk po wejściu do salonu. Po każdym kliencie stanowisko pracy, przy którym dana osoba była obsługiwana, będzie dezynfekowana. 

Podczas konferencji poinformowano też o otwarciu lokali gastronomicznych. Szczegóły znajdują się w artykule: "Od kiedy otwarte bary i restauracje? Mateusz Morawiecki o trzecim etapie odmrażania gospodarki".

Więcej o: