Papierosy mentolowe stanowią ponad 30 procent wszystkich kupowanych w Polsce. Zakaz ich sprzedaży wynika z działań Unii Europejskiej, a obejmuje papierosy oraz tytoń do palenia. Wyłączone z nowych regulacji są cygara, cygaretki, podgrzewacze tytoniu i papierosy elektroniczne.
Jak wynika z badań Forum Konsumentów, ponad połowa palaczy nie wie, że od 20 maja obowiązywać będzie zakaz sprzedaży "mentoli". Co piąty badany wskazał, że zamierza korzystać z papierosów smakowych sprzedawanych w tzw. szarej strefie.
Wiceprezes Polskiej Izby Handlu (PIH) Maciej Ptaszyński w rozmowie z Polsat News ostrzega przed rozwojem szarej strefy. - Odpływ konsumentów do szarej strefy to realne straty zarówno dla handlu, jak i budżetu państwa - mówi Ptaszyński. Dodaje, że konsumenci muszą uważać na papierosy mentolowe nieznanego pochodzenia, bo mogą one zawierać niebezpieczne substancje.
- Zdarza się, że w papierosach z takich miejsc znajdujemy fragmenty szkła, opiłki metalu czy trutki na szczury. Łatwo sobie wyobrazić, co może się stać, jeżeli konsument będzie inhalował taki produkt - zauważył wiceprezes PIH. Jego zdaniem papierosy mentolowe mogą przybywać do Polski ze Wschodu. Budżet państwa zarabiał w ostatnich latach około 25 mld zł na sprzedaży wyrobów tytoniowych, a z tego około 10 mld zł stanowiły papierosy smakowe.
W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. *PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ *i weź udział w badaniu >>