Pozwał państwo za zamrożenie gospodarki. Tłumaczy: Tarcza antykryzysowa niewspółmierna do kosztów

Zamrożenie gospodarki w niektóre jej gałęzie uderzyło ze szczególną siłą. Chodzi o tych, którzy przez epidemię koronawirusa działać nie mogą w ogóle. Radosław Jarmuła, jeden z takich przedsiębiorców, postanowił pozwać państwo. W rozmowie z Gazeta.pl wyjaśnia, dlaczego.

Wśród przedsiębiorców zaczynają pojawiać się głosy, które krytykują poziom zamrożenia gospodarki, na jaki zdecydował się rząd. Wiele branż, np. turystyczna, zostało odciętych od przychodów z dnia na dzień. Dlatego też część prowadzących tego typu działalność rozważa złożenie pozwu wobec państwa.

O tym, że fala pozwów może zalać polskie sądy, świadczy ten złożony przez pełnomocników Radosława Jarmuły, przedsiębiorcy działającego m.in. w branży fitness. Prowadzi on w Polsce kluby amerykańskiej sieci Orangetheory Fitness. Domaga się od skarbu państwa pół miliona złotych. 274 tys. zł mają zrekompensować poniesione koszty, 184 tys. zł pokryć utracone zyski.

Zobacz wideo #BiznesWalczy - Restauracja zdradza nam przepis na sushi. Odmrażanie gospodarki?

W rozmowie Gazeta.pl Jarmuła stwierdza, że zamrożenie gospodarki odbyło się bez odpowiedniej analizy sytuacji konkretnych przedsiębiorców. Kluby fitness, które prowadzi, funkcjonują bowiem zupełnie inaczej niż większość tego typu placówek. Klienci mogą ćwiczyć na indywidualnych stanowiskach w kameralnych grupach. Przepisy jednak rodzajów siłowni i klubów fitness nie rozróżniają - nakazują zamknięcie wszystkich.

Polski przedsiębiorca pozywa Skarb Państwa

Jarmuła pytany o powody złożenia pozwu wyjaśnia, że przed sądem będzie walczył o pokrycie strat wygenerowanych przez decyzje administracji publicznej.

- Jestem przekonany co do słuszności naszych argumentów opartych na jasnych przepisach wynikających wprost z Konstytucji RP oraz Kodeksu Cywilnego. Wierzę, że sąd przychyli się do naszego stanowiska, umożliwiając uzyskanie odszkodowania od Skarbu Państwa.

Przedsiębiorca tłumaczy, że jego kluby fitness od dwóch miesięcy, mocą decyzji rządu, są pozbawione możliwości świadczenia usług i zarabiania.

- W związku z tym, że nie możemy realizować zajęć dla klubowiczów w dotychczasowym formacie, zadecydowaliśmy o zawieszeniu pobierania opłat za członkostwo na czas zamknięcia. Utrzymujemy jednak zatrudnienie naszego zespołu, który tworzy nowe inicjatywy online dla naszych klubowiczów. Wierzymy, że dzięki temu będziemy mogli efektywnie wznowić działania po odmrożeniu sektora fitness.

Niektóre kluby fitness mogłyby już działać?

Jarmuła zwraca uwagę na fakt, że kluby fitness i siłownie znacząco różnią się modelem działania. - Odmróźmy gospodarkę tak szybko, jak to możliwe i tak późno, jak będzie to konieczne. Istotne jest zrozumienie przez ustawodawcę, że zupełnie inne wyzwania mają takie marki jak nasza, która jako butikowy klub fitness prowadzi treningi w kameralnych grupach, gdzie każdy ma indywidualne stanowisko do ćwiczeń, dezynfekowane po każdym treningu. Z punktu widzenia kontroli sanitarnej, jako butikowy klub, już dziś jesteśmy w pełni gotowi do powrotu - stwierdza.

Wyjaśnia, że standardem w klubach Orangetheory Fitness są żele antybakteryjne, oczyszczacze powietrza w salach i konieczność czyszczenia przez ćwiczącego po treningu swojego indywidualnego stanowiska chusteczkami dezynfekującymi, co odbywa się pod nadzorem trenera. - Teraz, w czasach pandemii, jesteśmy w pełni gotowi, aby wprowadzić wszystkie niezbędne dodatkowe środki ostrożności, w oparciu o zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego - dodaje.

Czy tarcza antykryzysowa osłoni przedsiębiorców?

Przedsiębiorca przyznaje, że TUF Fitness złożyło wnioski o pomoc rządową w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. - Niestety od Polskiego Funduszu Rozwoju dostaliśmy odpowiedź odmowną. W kwestii innych wniosków jeszcze nie mamy odpowiedzi - stwierdza przedsiębiorca. Dodaje jednak, że formy wsparcia, które jego firma mogłaby uzyskać, nie są współmierne do poniesionych kosztów.  - Dlatego, w trosce o przyszłość marki i naszych pracowników, podjęliśmy ostateczną decyzję o wejściu na ścieżką sądową - wyjaśnia.

- To ważne, że rządzący zdają sobie sprawę z gospodarczej katastrofy, którą wywołała pandemia i podejmują kroki, by zapobiegać jej najbardziej dramatycznym skutkom. Jestem przekonany, że są takie branże, dla których środki pomocowe sformułowane w tarczach są wystarczające do tego, by przetrwać te trudne czasy. Ze smutkiem muszę przyznać, że tarcze nie odpowiadają jednak specyficznym potrzebom i warunkom branży fitness - wyjaśnia przedsiębiorca.

Dodaje, że powodem jest m.in. specyfika zatrudniania pracowników. Obowiązujące przepisy osłonowe nie są tak skuteczne, jak dla innych branż. - Pomimo tego, że zakazano nam działalności, pomoc nam oferowana jest taka sama jak dla branż, którym nie zawieszono działalności - dodaje z rozgoryczeniem Jarmuła.

"Aktywność fizyczna pomaga dbać o zdrowie"

Właściciel firmy prowadzącej kluby fitness zauważa też, że sport to nie tylko dbanie o wygląd i sylwetkę. - WHO jasno wskazuje aktywność fizyczną jako sposób na zadbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne, wzmocnienie organizmu i budowanie odporności tak na co dzień, jak i w czasach pandemii. Długotrwała izolacja i brak ruchu niosą ze sobą ryzyko dla zdrowia pracowników; m. in. przyspieszone wystąpienie syndromu wypalenia zawodowego, większą zachorowalność na depresję, a to może przełożyć się w długofalowej perspektywie także na kolejne, realne straty dla gospodarki i przedsiębiorców - wyjaśnia Jarmuła w rozmowie z Gazeta.pl.

Czytaj też: Borys z PFR dla "GP": Znajdujemy się w największym kryzysie gospodarczym od 100 lat

- Mając to wszystko na względzie - jeżeli jesteśmy w stanie zapewnić ludziom bezpieczne warunki do uprawiania aktywności fizycznej pod okiem trenerów, sektor fitness powinien stać się jednym z kluczowych elementów planu odmrażania gospodarki - stwierdza.

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o:
Komentarze (57)
Pozwał państwo za zamrożenie gospodarki. Tłumaczy: Tarcza antykryzysowa niewspółmierna do kosztów
Zaloguj się
 • moki1

  Oceniono 11 razy 11

  Jak wiadomo Skarb Państwa nie ma swoich pieniędzy.
  Miejmy świadomość on pozwał mnie i Ciebie.

 • roman_czwarty

  Oceniono 14 razy 8

  Zamiast szerokiej współpracy w parlamencie, chyłkiem "wrzucano" do projektów ustaw "działania władzy" dla NIEKONSTYTUCYJNEGO ograniczania swobód obywatelskich.
  Jak do tego dodać "obrzydliwe machloje" przy zakupach sprzętu medycznego, to mamy jasny "OBRAZ DZISIEJSZEJ POLSKI".

 • jarek_pierwszy_wyspany

  Oceniono 19 razy 7

  Już dawno pojawiły się głosy, że bez stanu nadzwyczajnego będą procesy. To jeden z wielu. Za koszty zapłacimy my bo tak jak z kartami do głosowania, nikt w rządzie za nic nie odpowiada.

 • ltte

  Oceniono 9 razy 5

  Otworzą mu ten klub, a po miesiącu rzeczoznawca stwierdzi, że wcale nie zarabia tak, jak wyliczył w pozwie.

 • Mr. X

  Oceniono 15 razy 5

  I tego należało się spodziewać.
  Sposób w jaki PiSowska władza postanowiła walczyć z pandemią to łamanie prawa.
  Ich działanie podyktowane jest interesem politycznym, a nie dobrem społecznym.
  Państwo pod rządami PiSowskiej zarazy nie zdało egzaminu z praworządności
  Nie zważając na to co się dzieje dążą do monopolizacji władzy.
  Unicestwianie i tłumienie wszelkich objaw protestu wobec władzy jest dowodem na to, że interesuje ich tylko i wyłącznie dyktatorska władza.
  Już teraz możemy zapomnieć o demokracji.
  To co stworzyła PiSowska zaraza to potworek polityczny, który jeszcze się rozrasta.

 • roman_czwarty

  Oceniono 12 razy 4

  Praktycznie całe "działania rządu" to zamkniecie ludzi w domach i wmawianie im, ze rozprzestrzenianie się wirusa to ich wina. Chaotycznych działań na granicach i lotniskach nie można brać poważnie. Za to poważnie należy traktować braki podstawowego sprzętu ochrony, brak lekarzy i pielęgniarek, oraz brak praktycznie jakiegokolwiek perspektywicznego planu.

 • komentarz.24

  Oceniono 3 razy 3

  Tak, jest ryzyko, iż przedsiębiorcy zasypią rząd pozwami również o utracone korzyści!
  Wynika to tylko i wyłączenie z winy rządu, który dla gierek z wyborami zaniechał ogłoszenia stanu klęski żywiołowej.
  Gdyby rząd ogłosił stan klęski żywiołowej, sprawy odszkodowań zostałyby uregulowane przepisami ustawy o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego (Dz. U. nr 233, poz. 1955).
  Ta ustawa dopuszcza tylko i wyłącznie możliwość odszkodowania za poniesienie czystej i bezspornej straty majątkowej, z całkowitym wyłączeniem utraty tzw. oczekiwanych korzyści, oraz z wyłączeniem art. 415—420.2. Kodeksu cywilnego.
  Przekładając to na przykładową sytuację: hotel został zamknięty z mocy przepisów nadzwyczajnych, nie przyjął 20 tysięcy gości, tracąc spodziewany przychód 6 milionów złotych i dochód 0,5 mPLN. Z mocy w/w ustawy oczywiście nie dostanie ani złotówki odszkodowania. Może, co najwyżej domagać się odszkodowania za zniszczenie zapasu żywności w chłodniach – i nic więcej!
  Niestety, ponieważ stan klęski żywiołowej nie został ogłoszony, pozywający Skarb Państwa będę mogli domagać się wszystkiego, co wymyślą a papier przyjmie, włącznie z odszkodowaniem za naruszenie prawa!
  Na przykład, ta amerykańska sieć fitness może domagać się poniesionych kosztów i utraconych zysków.
  Kto zapłaci za zaniechanie i gierki rządu? Całe społeczeństwo, wszyscy podatnicy. Pan, Pani, Państwo…

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 9 razy 3

  >Pozwał państwo za zamrożenie gospodarki.

  Janusz polskiego "byznesu" kombinuje jak udrzeć z nas, z polskiego społeczeństwa (budżet), łyka za globalny problem zdrowotny.

 • e50504

  Oceniono 19 razy 3

  Co z tego, skoro towarzysz Beria, wyznaczony przez naczelnika państwa na Jedyną Osobę Stanowiącą Prawo w tej Stodole, umorzy po trzech godzinach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX