Narodowy Bank Polski zdecydował się wyemitować dwa rodzaje monet srebrnych oraz wyjątkową złotą monetę w kształcie rombu, która jest stosowana tylko w wyjątkowych okolicznościach. Srebrne monety będą o nominale 10 zł. Zostanie ich wyemitowanych odpowiednio 12 tys. i 16 tys. sztuk. Złota moneta o nominale 500 zł będzie prawdziwym białym krukiem dla kolekcjonerów, gdyż wyprodukowanych zostanie zaledwie 966 sztuk.
Zaplanowana na czwartek 14 kwietnia emisja monet okolicznościowych cieszy się sporą popularnością. Pod siedzibą NBP ustawiła się spora kolejka osób chętnych do ich zakupu, o czym informuje na Twitterze Przemysław Barankiewicz.
Prezes NBP Barbara Jaroszek wyjaśniła, że projektanci monet odnieśli się do miejsca urodzenia świętego Jana Pawła II, czyli do Wadowic. Dlatego motywem przewodnim projektu wszystkich monet jest wizerunek chrzcielnicy z Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.
Święty Jan Paweł II należy do osób najczęściej umieszczanych na okolicznościowych monetach. NBP wyemitował kilkadziesiąt monet poświęconych jego sylwetce. Jak powiedziała Barbara Jaroszek, święty Jan Paweł II jest jedyną postacią, która została upamiętniona na monetach NBP za życia. Niepisaną regułą jest nieumieszczanie osób żyjących na monetach emitowanych przez banki centralne.
W maju 2020 roku NBP ma w planach emisję 700-lecia konsekracji kościoła Mariackiego w Krakowie.
***
W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>