1000 zł bon turystyczny. Dla kogo? Od kiedy? Jakie są zasady przyznawania?

Bon turystyczny to nowy pomysł rządu, który ma w założeniu wesprzeć branżę turystyczną zmagjąc a się z kryzysem. Kto może otrzymać bon turystyczny na 1000 zł? Jakie warunki trzeba spełnić?

Wakacje 2020. Jak wygląda sytuacja branży turystycznej?

Wakacje 2020 będą na pewno inne niż te, które znaliśmy do tej pory. Jak wygląda sytuacja na rynku?  Oto kilka faktów dotyczących branży:

 • branża turystyczna to 4% krajowego PKB według szacunków podanych za 2018 rok
 • krajowi i zagraniczni turyści wydali wówczas w naszym kraju łącznie 62,2 mld zł
 • 80% ruchu turystycznego w Polsce to wyjazdy krajowe
 • każda złotówka wytworzona w ramach branży turystycznej generuje dalsze 4,3 zł w odniesieniu do całej gospodarki 

Zgodnie przewiduje się, że restrykcje dotknęły każdy podmiot czerpiący zyski z turystyki. Bolesne są szczególnie zakazy dotyczące wjazdu do określonych państw, zamknięcie miejsc takich jak muzea, zamknięcie lotnisk. Szacuje się, że globalnie branża turystyczna może zmagać się z utratą 51% ruchu. Sytuacja może stać się dramatyczna w przypadku dużej ilości bankructw tym bardziej, że turystyka jako jedna z ostatnich będzie podlegała znoszeniu ograniczeń.

Bon turystyczny 1000 zł zasady

Bon turystyczny 1000 zł, a konkretnie jego zasady, nie zostały jeszcze w pełni sprecyzowane. Dotychczas ten instrument służący pobudzeniu popytu w branży turystycznej został zapowiedziany przez minister rozwoju Jadwigę Emilewicz. W kilku wypowiedziach nieco więcej szczegółów zdradził wiceminister z tego samego resortu Andrzej Gut - Mostowy. Dodatkowym celem programu ma być również spełniać cele społeczne. 

Co do zasady jego finansowanie ma wynosić 1000 zł i przybierze formę karty pre-paid. Będzie ją można wykorzystać na:

 • opłacenie noclegu w krajowych obiektach (bez względu na to czy będą to hotele, hostele, czy też pensjonaty)
 • opłacenie biletów wstępu do muzeów i różnego rodzaju miejsc turystycznych
 • pokrycie kosztów wynajęcia lokalnego przewodnika
 • wykupienie krajowej wycieczki

Stymulujący charakter programu z założenia wyklucza wyjazdy zagraniczne - obecnie i tak niemożliwe wskutek panujących ograniczeń. Jadwiga Emilewicz zdradziła, że program będzie kosztował podatników minimum 7 mld złotych. W tym roku finansowanie bonu będzie rozkładać się następująco:

 • 90 % kosztów pokryje budżet państwa (czyli podatnicy)
 • 10% kosztów pokryją pracodawcy

Ministerstwo zapowiada, że niebawem poda dokładne zasady bonu turystycznego 1000 zł.

Bon turystyczny 1000 zł: dla kogo dostępna dopłata do wakacji?

Bon turystyczny 1000 zł będzie przyznawanych na wskazanych zasadach. Oto warunki, które już znamy:

 • zatrudnienie na zasadach umowy o pracę 
 • dochód poniżej średniego wynagrodzenia w kraju (ok. 5200 zł brutto)

Według szacunków ministerstwa bon turystyczny 1000 zł obejmie ok. 60% osób zatrudnionych, czyli 7 mln osób. 

Bon turystyczny 1000 zł: od kiedy można spodziewać się pieniędzy?

Bon turystyczny 1000 zł, jak zapowiedział wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, powinien funkcjonować już w obecnym sezonie wakacyjnym. Jak stwierdził: 

Na pewno w wakacje podróże krajowe się uaktywnią. Pokazał to już ostatni weekend. Wiele atrakcji turystycznych było wręcz obleganych. Oczywiście baza noclegowa miała mniejsze obłożenie, bo jest pewne uprzedzenia do przebywania w obiektach zamkniętych

Nie do końca zostało sprecyzowane czy taki bon jest jedynie jednorazowym dofinansowaniem, czy też będzie obowiązywał również w kolejnych latach. Sugestia, że w tym roku finansowanie będzie rozkładać się na poziomie 90%-10% zdaje się potwierdzać tezę, że może nie być to jednorazowy pomysł. 

Co do zasady obsługę programu ma sprawować Polska Organizacja Turystyczna. Dystrybucją bonów turystycznych 1000 zł być może zajmą się powiązane z nią biura podróży. Tegoroczny bon ma być ważne przez dwa lata. 

Zobacz wideo Warto wiedzieć

1000 zł bon turystyczny: opinie ekspertów

1000 zł bon turystyczny jest programem, który wzbudził duże emocje. Zwolennicy i przeciwnicy tak daleko idącej interwencji państwa obrzucają się argumentami różnego kalibru. Warto zasięgnąć opinii ekspertów. Krytycznie do pomysłu odniósł się główny ekonomista Forum Rozwoju Obywatelskiego Aleksander Łaszek. Co zarzucił bonowi turystycznemu 1000 zł?

 • ostatecznie rachunek za program zapłaci podatnik (w postaci wyższych podatków lub niskiej płacy w przyszłości)
 • bon podniesie koszty pracy dla pracodawców
 • bon na 1000 zł otrzymany w zamian będzie ograniczony rządowymi restrykcjami co do sposobu jego wydania (w pewnym sensie to on będzie ograniczał wybory dokonywane przez obywateli)
 • nie jest to dostateczny zastrzyk gotówki, który byłby w stanie postawić na nogi branżę, gdzie nawet 30% podmiotów straciło lub może niebawem stracić płynność finansową

Zobacz też: Bon turystyczny 1000+ na wakacje. Pracodawca może odmówić przyznania? Wyjaśniamy

Więcej o:
Komentarze (29)
Bon turystyczny 1000 zł: dla kogo?
Zaloguj się
 • roman_czwarty

  Oceniono 9 razy 7

  Dajcie już spokój z tą "kiełbasą wyborczą".
  Miesiąc gadki i dalej żadnych szczegółów.
  Skąd na to pieniądze ? Czy latem pandemii nie będzie ?

  FRANKOWICZE PRZED PIĘCIU LATY TEŻ MIELI NADZIEJĘ.
  PRZECIEŻ "KANDYDAT" ZAPEWNIAŁ.
  Apotem wystarczyło: "nic z tym nie robimy, po poparcie zyska Duda, a nie my ...".

 • hilux_ie

  Oceniono 8 razy 6

  Będzie za co jeszcze więcej parawanów dokupić. Może nawet takie w wersji de luxe, z drutem kolczastym i i elektrycznym pastuchem.

 • mopcia

  Oceniono 5 razy 5

  Znowu osoby zarabiające na rękę 3350 zł dostaną göwn@ polane möczem.

 • ufo2000

  Oceniono 4 razy 4

  A potem po wyborach: JAKI BON? JAKIE 1000 zł?? Buahaha

 • komentarz.24

  Oceniono 4 razy 4

  Kolejny pomysł na przedwyborczą korupcję elektoratu, na przedwyborcze kupowanie głosów za pieniądze!
  Pomysł jest:
  1/ niesprawiedliwy, gdyż nie każdemu takie świadczenie jest należne - część gospodarki i jej pracowników na się wręcz doskonale, zarabiając na kryzysie, a z założenia zostali „wycięci” najbardziej poszkodowani, zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych.
  2/ szkodliwy, gdyż jego skutkiem może być zamiana tragedii w katastrofę, poprzez dalsze osłabienie albo zniszczenie stabilności pieniężnej.
  Tylko społeczeństwa ogłupione jak przysłowiowy homo sowieticus, jest w stanie uwierzyć, że "...państwo Wam daje..", dlatego polityka wszelkiej maści populistów (PIS, Biedroń, Zandberg) prowadzi Polskę prostą drogą najpierw do Grecji (ponad pół setki państwowych świadczeń!), a następnie do Wenezueli.
  Zaczyna się od powszechnej, w najczystszej postaci korupcji wyborczej, czyli kupowania głosów w wyborach za pieniądze. Najbardziej otwarcie wciskanej "kiełbasy wyborczej" i licytacji na przywileje: lepszy ten, kto daje więcej! Ciemny elektorat, ogłupiony propagandą i własną chciwością nie widzi, że dostaje pieniądze nie od państwa (które niczego nie ma!), ani nie od polityków (którzy niczego nie dają!), ale od całego, okradzionego społeczeństwa.
  Oczywiście nikogo nie razi, ani rozdających, ani biorących, że obsypanie elektoratu pustymi pieniędzmi kończy się najpierw inflacją (już JEST!), a później bankructwem państwa (BĘDZIE z coraz większym prawdopodobieństwem!).
  Ale rachunek za bankructwo państwa zostanie zapłacony przez całe społeczeństwo.

 • zd46

  Oceniono 6 razy 2

  Rząd zaczął rozdawać bony dla ambony.
  Kto zorganizował 18.05.2020 r.dudowo-witkową oraz RZĄDOWĄ „ekskursję” do Wadowic.skoro jest ZAKAZ organizowania manifestacji,modłów dziękczynnych i jubileuszy? Dlaczego Policja została oszukana wyjaśnieniem, że to „RODZINA”? Czy ktos pytał się rodziny Wojtyły czy zgadza się aby „dzisiejsze oszołomypartyjne” podwiesiły się pod jego rodzinę? Dlaczego ORGANIZATORZY nie zostali obłożenie mandatami policyjnymi i sanepidowskimi? Czy nasze wycieczki są gorsze niż wasze wycieczki i czy nasz, Polaków, jest „mniejszy bół niż wasz rządzących”? Ile kosztowała „imprezka” wraz z przelotami i dlaczego jej koszt ZOSTAŁ przez Morawieckiego, UTOPIONY w tarczach, jako „POMOC DLA PRZEDSIĘBIORCÓW”, dla których były: GAZ, PAŁKI, KAJDANY, KOPNIAKI i MANDATY? Konstytucjasiękłania:
  Art. 25. 1. Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione.
  2. Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

 • naye666

  Oceniono 2 razy 2

  Mogę wiedzieć czemu pracodawcy nakłada się partycypowanie w pomysłach rządu w kolejny socjal?

 • kka69

  Oceniono 2 razy 2

  U mnie w rodzinie są 4 osoby, pracuje już tylko jedna , bo reszta a bezrobociu.
  Czemu jak wszyscy pracowaliśmy na śmieciówkach, to jesteśmy gorszym sortem w TymKraju?
  Przecież też chcemy wypocząć, tym bardziej że z naszych podatków jest to finansowane.

 • ktos2014

  Oceniono 2 razy 2

  5200 średnia z roku czy też np. jak ostatnio ktoś dostał podwyżkę to bonu nie dostanie ? powinien być również przeznaczony na zakup benzyny !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX