Zakaz handlu. Czy 17 maja to niedziela handlowa? Czy dzisiaj otwarte są sklepy?

W 2020 roku przepisy o zakazie handlu zostały zaostrzone po raz kolejny. Oznacza to, że niedziel handlowych jest tylko siedem. Czy dzisiaj otwarte są sklepy? Czy 17 maja obowiązuje zakaz handlu?

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w 2018 roku. Z roku na rok przepisy były coraz bardziej zaostrzane, a punkt kulminacyjny to  2020 rok, kiedy to niedziel handlowych jest zaledwie siedem, z czego trzy już z nami. 

Zobacz wideo Bon turystyczny o wartości 1000 zł. Za co będziemy mogli nim zapłacić?

Zakaz handlu w niedziele. Czy 17 maja to niedziela handlowa? 

17 maja jest niedzielą niehandlową. W związku z tym sklepy wielkopowierzchniowe typu Lidl bądź Biedronka, a także te w centrach handlowych są zamknięte. Najbliższy termin, w którym zrobimy w nich zakupy to dopiero niedziela 28 czerwca

Przypominamy jednak, że osoby, które będą chciały udać się dzisiaj do sklepów spożywczych, wciąż mają na to szansę. Zakupy spożywcze wciąż można zrobić w sklepach osiedlowych bądź Żabkach w przypadku, gdy obsługą klientów zajmuje się właściciel. W niedziele niehandlowe otwarte są stacje benzynowe, apteki oraz sklepy na dworcach. Bieżący weekend będzie ostatnim, w którym działalności nie będą mogły prowadzić kawiarnie oraz restauracje, gdyż rząd luzuje obostrzenia w związku z pandemią

Niedziele handlowe 2020. Oto kalendarz niedziel handlowych w 2020 roku:

  • 28 czerwca 2020,
  • 30 sierpnia 2020,
  • 13 grudnia 2020,
  • 20 grudnia 2020.

Kalendarz niedziel handlowych - 2020 rokKalendarz niedziel handlowych - 2020 rok Fot. Gazeta.pl

Zakaz handlu w niedziele. Sondaż: Większość chce zmiany przepisów

W ankiecie przeprowadzonej przez ARC Rynek i Opinia 52 proc. ankietowanych opowiedziało się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele. Odpowiadający argumentowali to m.in. faktem, że w soboty będzie mniejszy tłok w sklepach. Ponadto, wprowadzenie niedziel handlowych będzie pozytywną informacją dla sklepów oraz gospodarki odrabiającej straty po jej zamrożeniu. Zniesienia przepisów żądają także przedsiębiorcy. Rząd PiS pozostaje w tej sprawie jednak nieugięty. 

Więcej o: