Zużycie prądu spada. Takiej sytuacji nie było od lat 90. Najbardziej widać to po mniejszych przedsiębiorstwach
Trudno mówić o zaskoczeniu - dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych potwierdziły to, czego wszyscy się spodziewali. Ilość zużytego prądu spadła o 9,76 proc. Takiego spadku nie było od lat 90., kiedy gospodarka przechodziła transformację.
Wyraźnie mniejsze zużycie prądu
Nie ma jeszcze pełnych danych za kwiecień ze wszystkich spółek dystrybucyjnych, ale co nieco można już wydedukować z informacji podanych przez Tauron, Innogy Stoen oraz PGE.
Tauron przedstawił jak wyglądało zapotrzebowanie na prąd w pierwszym kwartale 2020 r. w rozbiciu na poszczególne grupy. To chyba najważniejszy dystrybutor - nie tylko największy, ale także działający w najbardziej uprzemysłowionych regionach kraju (Górny i Dolny Śląsk oraz mniej zindustrializowana Małopolska). W sumie wszyscy odbiorcy zużyli tam w pierwszym kwartale 293 GWh mniej niż w styczniu, lutym i marcu 2019 r. czyli ponad 2 proc. To dużo więcej niż na obszarze sąsiedniej PGE, gdzie klienci zużyli tylko o 1 proc. mniej, ale na obszarze PGE (wschodnia i środkowa Polska) jest mniej przemysłu.
Gdzie zużycie spadło najbardziej?
Jak można się spodziewać, dotyczy to przede wszystkim tzw. taryfy C, czyli mniejszych przedsiębiorców. W tej grupie są i piekarze, i centra handlowe, i drobny przemysł, i sklepy, i punkty usługowe. W Tauronie odbiorcy z tej grupy skonsumowali 130 GWh prądu mniej. W pierwszym kwartale 2019 r. 2,05 TWh, w 2020 r. 1,92 TWh. Tutaj spadek jest najbardziej bolesny dla firm energetycznych, bo w tej grupie marże są najwyższe.
Spada zużycie prądu. WysokieNapiecie.pl
Niemal taki sam ubytek - 110 TWh - odnotowano w taryfie B, czyli trochę większych przedsiębiorstw przemysłowych, które na obszarze Tauronu zużyły 4,61 TWh, a rok temu było to 4,72 TWh.
Na razie najmniej dotknięty jest wielki przemysł czyli tzw. taryfa A. Zużycie spadło tam tylko o 40 GWh (3,56 GWh w 2019, 3,51 w 2020 r. ). Większość hut jeszcze w marcu pracowała pełną parą, w kwietniu, jak powiedział nam prezes Hutniczej Izby Przemysłowo Handlowej Stefan Dzienniak, produkcja trochę spadła, głównie ze względu na zapaść motoryzacji.
A czy fakt, że więcej siedzimy w domach przekłada się jakoś na zużycie prądu? Okazuje się, że tak. W Tauronie zużycie w tzw. grupie G (gospodarstwa domowe) wzrosło o 30 GWh.
Z kolei warszawski operator Innogy Stoen nie podaje danych o zużyciu, lecz zapotrzebowaniu na moc. W kwietniu i pierwszych dniach maja było średnio o 7 - 10 proc. niższe niż rok temu, co pokrywa się z danymi PSE.
Od kilkunastu dni obowiązują nowe przepisy uniemożliwiające odłączenie prądu odbiorcom, którzy przestali płacić rachunki.
Czy rachunki są płacone na czas? Jak wygląda Polska na tle innych krajów UE? Czy obecna sytuacja przyspieszy transformacje energetyczną? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl
Artykuł pochodzi z serwisu WysokieNapiecie.pl.
-
Rządowy pełnomocnik ds. szczepień: Pfizer zmienił zasady gry. Mamy odpowiedź koncernu
-
Minister Finansów z apelem do Polaków. "Wyciągajmy oszczędności i używajmy na konsumpcję i inwestycje"
-
Biden usunął z Gabinetu Owalnego słynny "czerwony przycisk". Trump używał go do zamawiania Coca-Coli
-
Białka Tatrzańska. Duży hotel wznowił działalność, oferując usługi medyczne
-
Polskie górnictwo na skraju bankructwa. "Nie ma pieniędzy na czternastki ani marcowe wynagrodzenia"
- Europa przedłuża restrykcje: wydłużone lockdowny, godzina policyjna, zawieszone nabożeństwa
- Rząd otworzy galerie handlowe? Wiceminister zdrowia: Myślę, że od lutego poluzowania wystąpią
- Pozytywne wieści dla kierowców. Ceny paliw może spadną. Jest sporo taniej niż w styczniu ubiegłego roku
- Wizz Air uruchomi nowe trasy z Polski. Linie lotnicze stawiają na kierunki wakacyjne
- KNF nie zaakceptowała kandydatur prezesów czterech banków. Rekordzista czeka dziewięć miesięcy